Wybierz region

Wybierz miasto

  Bezpieczniej na głównym placu Murcek

  Autor: (BL)

  2003-07-23, Aktualizacja: 2004-12-18 18:53 źródło: Dziennik Zachodni

  Od 11 dni przez całą dobę firma ochroniarska ,Derrata" pilnuje placu Kasprowicza w Murckach. Okazało się, że pojawienie się mundurowych w tym miejscu było wystarczającym straszakiem dla chuliganów.

  Od 11 dni przez całą dobę firma ochroniarska ,Derrata" pilnuje placu Kasprowicza w Murckach. Okazało się, że pojawienie się mundurowych w tym miejscu było wystarczającym straszakiem dla chuliganów.

  - Nie mieliśmy żadnych incydentów, które wymagałyby interwencji naszej grupy szybkiego reagowania. Dwóch pilnujących nocą placu ochroniarzy wystarczy dla zapewnienia spokoju i porządku w tym miejscu. W ciągu dnia mogą się tu spokojnie bawić dzieci, bo patroluje to miejsce ochroniarz - wyjaśnia Krzysztof Mikołaj z firmy ,Derrata" w Katowicach.

  Także dyrekcja Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach jest zadowolona z pracy ochroniarzy, bo teraz nie musi się obawiać kolejnych dewastacji na odnowionym placu.

  Przypomnijmy, że jego remont pochłonął 2 mln zł, a wędrujący z okolicznych pubów i dyskotek podpici mężczyźni dokonali już drobnych dewastacji na placu, m.in. ukradziono miecz z figury św. Barbary. W obawie przed kolejnymi zniszczeniami zatrudniono firmę ochroniarską.

  - Na placu jest spokojnie. Nie mamy teraz żadnych sygnałów, że coś uległo zniszczeniu. Mam nadzieję, że plac będzie długo służył mieszkańcom - wyjaśnia Piotr Handwerker, zastępca dyrektora MZUiM w Katowicach.

  Szczególnie ważne było dla MZUiM, aby piaskowce, z których są zrobione murki okalające zieleń, nie zostały pomalowane farbami.

  - Teraz już chyba nadszedł czas, że trzeba pilnować nie tylko banków i zakładów pracy, ale również placów i skwerów w mieście. To jest pierwszy plac, który ochraniamy, ale chyba nie ostatni. Widziałem, jak chuligani potrafią zniszczyć skwer. Wydatkowane na ochronę pieniądze są niewspółmierne do poniesionych strat - dodaje pracownik firmy ochroniarskiej.

  Przypomnijmy, że do końca sierpnia za ochronę tego placu MZUiM zapłaci 9 tys. zł.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)