Wybierz region

Wybierz miasto

  Fałszywy misjonarz

  Autor: Dariusz Krawczyk

  2000-06-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Siedząc za kratkami okradał ludzi w całej Polsce! Fałszywy misjonarz ZABRZE. Co najmniej kilkadziesiąt osób oszukał więzień Zakładu Karnego w Zabrzu-Zaborzu podający się za... duchownego.

  Siedząc za kratkami okradał ludzi w całej Polsce!
  Fałszywy misjonarz
  ZABRZE. Co najmniej kilkadziesiąt osób oszukał więzień Zakładu Karnego w Zabrzu-Zaborzu podający się za... duchownego. Mężczyzna odsiadując wyrok więzienia za krazieże oraz włamania wpadł na pomysł wyłudzania pieniędzy od naiwnych. Korzystając z pomocy mieszkającej w Olkuszu kochanki umieścił w gazecie reklamowej anons o treści: ,Misjonarz podpowie jak wyjść z biedy i bezrobocia". Rewelacyjne porady miały kosztować zaledwie 30 zł. Korespondencję należało przesyłać pod numer skrzynki pocztowej. Farbowany duchowny polecał, aby przesyłać też znaczki na listy mające zawierać odpowiedź.
  - Na razie dotarliśmy do jednej osoby, która na tyle zaufała oszustowi, że do koperty włożyła banknoty. Pozostali opisywali swą trudną sytuację, lecz ograniczali się wyłącznie do dołączania znaczków pocztowych - relacjonuje podinspektor Ryszard Wloka, zastępca komendanta miejskiego zabrzańskiej policji.
  Przestępca występował zwykle jako magister teologii. Posługiwał się również nazwiskiem księdza, które jednak nie figuruje w spisie polskich duchownych. Pracownicy administracji więzienia zwrócili uwagę na przesyłki otrzymywane przez skazanego, które nadawane były z różnych miejscowości w całej Polsce. Gdy wychowawcy zaczęli podejrzewać, że ich podopieczny wyłudza gotówkę, od razu powiadomili policję. Rozpoczęło się żmudne śledztwo. Funkcjonariusze muszą przesłuchać wszystkich poszkodowanych. Na razie zeznania złożyło 40 osób.
  - Do koperty włożyłam znaczek za 2,7 zł. Napisałam też długi list o moich kłopotach życiowych, trudnej sytuacji materialnej i utracie pracy. Misjonarz miał skontaktować mnie z ośrodkiem prowadzonym przez księży, którzy pomagają ludziom potrzebującym wsparcia. Potem miałam wysłać przekaz na 30 zł - zeznawała mieszkanka Ustrzyk Dolnych.
  Teraz policja poszukuje kolejnych mieszkańców, którzy padli ofiarą naciągacza.
  - Prosimy o kontakt z zabrzańską policją wszystkich poszkodowanych korespondujących z rzekomą Organizacją Duszpasterską Pomocy Indywidualnej reprezentowaną przez podającego się za magistra teologii Krzysztofa Cyndala - apeluje podinspektor Alicja Hytrek, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.
  Komenda Miejska Policji w Zabrzu mieści się przy ulicy 1 Maja 10. Tel. 271-20-81 wew. 338 lub 372.
  DARIUSZ KRAWCZYK

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.