Wybierz region

Wybierz miasto

  Halerz z cyny

  Autor: mech

  2000-06-21, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Halerz z cyny OPOLE. W nietypowy sposób wykorzystał przedfestiwalową gorączkę były radny Andrzej Kowalczyk. We wtorek w samo południe, przebrany w strój średniowiecznego mincerza, ustawił przed Ratuszem pieniek i ...

  Halerz z cyny
  OPOLE. W nietypowy sposób wykorzystał przedfestiwalową gorączkę były radny Andrzej Kowalczyk. We wtorek w samo południe, przebrany w strój średniowiecznego mincerza, ustawił przed Ratuszem pieniek i zaczął produkować repliki halerza, który ostatni raz bity był w Opolu w XV wieku.
  - Od dziś to jedyna legalna waluta w mieście. Jeden halerz to równowartość dwóch złotych, można nim płacić i każdy musi tę monetę przyjąć - przekonywał Kowalczyk zaintrygowanych przechodniów.
  Oryginalny brakteat guziczkowy z herbem miasta, prezentującym pół krzyża i pół orła, był bity jako cieniutka srebrna blaszka o średnicy 15,2 mm i cieżarze około 0,31 grama. Halerze Kowalczyka są rzecz jasna wykonane z tańszego materiału - z cyny. (mech)

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.