Wybierz region

Wybierz miasto

  Historia pewnej piekarni

  Autor: FIL

  2000-06-15, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Dziedzictwo kulturowe regionu Historia pewnej piekarni Uroczystym podsumowaniem i wręczeniem nagród laureatom zakończyła się VII edycja Konkursu Wiedzy o Historii Śląska, przebiegająca w tym roku pod hasłem ,Poznajemy ...

  Dziedzictwo kulturowe regionu
  Historia pewnej piekarni
  Uroczystym podsumowaniem i wręczeniem nagród laureatom zakończyła się VII edycja Konkursu Wiedzy o Historii Śląska, przebiegająca w tym roku pod hasłem ,Poznajemy dziedzictwo kulturowe naszego regionu". W imprezie wystartowało 80 szkół z województwa śląskiego. Zwyciężyła ,Historia jednej piekarni" zaprezentowana przez uczniów szkoły podstawowej nr 1 w Mszanie.
  KATOWICE. Koło Związku Górnośląskiego w Łaziskach Górnych już po raz siódmy zorganizowało dla szkół konkurs wiedzy o Śląsku. Zwycięzców wyłoniono już w kwietniu. Wczoraj, w sali audytoryjnej Biblioteki Śląskiej w Katowicach, laureaci otrzymali nagrody i mieli okazję do zaprezentowania się przed szerszą publicznością.
  - Do finału zakwalifikowaliśmy 12 drużyn. Poziom prezentacji był wyjątkowo wyrównany a ich tematyka zróżnicowana. Młodzież z Mszany ujęła nas oryginalnością występu - mówi Izabela Kloc, kierująca pracami jury, przewodnicząca koła Związku Górnośląskiego w Łaziskach Górnych i wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Edukacji, Kultury i Nauki.
  ,Historia pewnej piekarni" to mały spektakl opowiadający o zakorzenionym wśród rodowitych Ślązaków szacunku dla chleba. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących z Jasienicy za pracę ,Byliśmy, jesteśmy, będziemy mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego". Na trzeciej pozycji uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Katowicach za pracę ,Gdyby do naszej szkoły przyjechali goście". Jury przyznało także trzy wyróżnienia: Gimnazjum nr 1 z Bierunia za ,Drewniane kościoły Ziemi Pszczyńskiej", Gimnazjum w Kłomnicach za ,Podróże w czasie i przestrzeni, Kolej Warszawsko-Wiedeńska" oraz Gimnazjum nr 1 w Lędzinach, które zaprezentowało pracę ,Kościół św. Klemensa".
  Nowością tegorocznej edycji konkursu było rozszerzenie listy nagrodzonych także o nauczycieli kierujących przygotowaniami uczniów. Nagrodami pieniężnymi uhonorowano: Joannę Foszner ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kłobucku, Barbarę Sopot - Zembok z Gimnazjum w Goczałkowicach Zdroju oraz Bernadetę Seweryn z Gimnazjum nr 3 w Tychach.
  Imprezę sponsorowali: Zarząd Województwa Śląskiego, Urząd Miasta w Katowicach, PKO BP, KOPEX SA, Centrum Dziedzictwa Kulturowego Górnego Śląska, firma MOSKITO z Łazisk Górnych. Patronat honorowy sprawował marszałek województwa śląskiego, Jan Olbrycht, a opiekę medialną sprawował ,Dziennik Zachodni". (FIL)

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.