Wybierz region

Wybierz miasto

  Nowa część Cmentarza Lipoweg zostanie oddana do użytku 1 listopada

  Autor: Katarzyna Paliczka

  2004-10-28, Aktualizacja: 2004-12-17 21:21 źródło: Dziennik Zachodni

  Nie zabraknie miejsca na gliwickim Cmentarzu Lipowym. Jego dotychczasowy obszar, liczący łącznie 5,3 ha, poszerzono bowiem dwukrotnie, czyli o kolejne 5,17 ha.

  Nie zabraknie miejsca na gliwickim Cmentarzu Lipowym. Jego dotychczasowy obszar, liczący łącznie 5,3 ha, poszerzono bowiem dwukrotnie, czyli o kolejne 5,17 ha. Nową część wydzielono z terenu lasu komunalnego, przeznaczając na mogiły 2,5 proc. dotychczasowej powierzchni.

  – To zupełnie nowy rodzaj cmentarza. Na starej mamy typowe prostopadłe alejki i kwatery z rzędami grobów. W nowej części jest inaczej – alejki biegną między pozostawionymi wartościowymi drzewami. To teren, który zachował zdecydowanie bardziej leśny charakter – tłumaczy inż. Bogna Wojciechowska z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

  Nowe mogiły zostaną zlokalizowane w sąsiedztwie 55 drzew iglastych i 2540 krzewów iglastych oraz liściastych. Obszar zieleni zajmuje 1,6 ha. Łącznie przewidziano tu miejsce dla 4601 grobów, w tym 2085 dla osób dorosłych, 853 dla dzieci, 216 niszy dla urn, 473 groby ziemne dla urn i 1010 groby rodzinne i murowane.

  Zupełną nowością jest pierwsze na terenie Gliwic kolumbarium z 216 niszami dla urn (każda z nich może zmieścić maksymalnie dwie). Jest również tzw. pole pamięci, na którym będzie można rozsypać prochy zmarłych.

  Na nowej części nekropolii wydzielono także 10 placów gospodarczych z ujęciami wody i kontenerami na odpady. Dla kierowców w bezpośrednim sąsiedztwie wygospodarowano parking o powierzchni 2 tys. m kw.

  Warto równocześnie przypomnieć, że to nie koniec inwestycji na tym cmentarzu. Prawdopodobnie do 20 grudnia potrwa bowiem remont kaplicy cmentarnej.
  GLIWICKEI NEKROPOLIE

  W Gliwicach jest sześć cmentarzy komunalnych: Centralny, Lipowy, w Łabędach, Ligocie, Wilczym Gardle i Wójtowej Wsi. Cmentarz Lipowy, czyli drugą co do wielkości gliwicką nekropolię, założono w połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku. Pierwotnie na cmentarz przeznaczono obszar wielkości 3 ha. Nieco później został poszerzony o 1 ha, a w 2002 r. rozbudowany o kolejne 0,33 ha. Tylko w tym roku do września pochowano tu ponad 300 zmarłych.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)