Sukcesy gliwickich modelarzy lotniczych

Autor: Andrzej Azyan

2004-01-30, Aktualizacja: 2004-12-18 16:13 źródło: Dziennik Zachodni

Modelarstwo lotnicze to dyscyplina, która od wielu lat dynamicznie rozwija się na świecie i w Polsce. Ktoś niewtajemniczony może spytać, czy jest to sport? Odpowiedź może być tylko jedna.

Modelarstwo lotnicze to dyscyplina, która od wielu lat dynamicznie rozwija się na świecie i w Polsce. Ktoś niewtajemniczony może spytać, czy jest to sport? Odpowiedź może być tylko jedna. Tak, to jest dyscyplina sportowa. Niedowiarków zapraszamy na zawody i wtedy naocznie się o tym przekonają.

Żmudna dłubanina

Zanim zawodnicy staną na starcie, aby rywalizować w długości lotu swoich samolotów, wiele czasu spędzają pod dachem, budując "maszyny". Na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego czynnych jest 29 klubów zrzeszonych w Gliwickim Stowarzyszeniu Modelarzy Lotniczych. Dziewczęta i chłopcy, a także starsi pracują czasami z zapartym tchem nad swoimi dziełami.

- Modelarstwo lotnicze jest dla wielu młodych ludzi świetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Zarówno w Gliwicach, jak i w terenie, a szczególnie w małych wioskach młodzież ma się czym zająć. Ogromną rolę w propagowaniu tej dziedziny odgrywają niestrudzeni instruktorzy, którzy nie szczędząc swojego czasu pracują z podopiecznymi - mówi dr inż. Stanisław Kubit, prezes Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych.

Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych działaczy GSML. Pozostańmy zatem przy takich, jak: Zdzisław Kucharski (instruktor PSS Społem), Stanisław Dumanowski (instruktor Albatros, Gimnazjum nr 10), Stanisław Sułek (wiceprezes GSML), Stanisław Paździorek (główny sędzia GSML), Jerzy Kulik (skarbnik GSML), Tadeusz Milewski.

Krajowy sukces

Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych oraz Sekcję Modelarską Aeroklubu Gliwickiego można bez cienia przesady nazwać potentatami w organizowaniu zawodów i imprez sportowych. Od początku marca do połowy listopada na gliwickim lotnisku, a także w Toszku w Raciborzu często szybowały w powietrzu modele samolotów. Do najważniejszych z całą pewnością należały: zawody modeli latających o Puchar Świata, które obyły się pod koniec czerwca oraz mistrzostwa Polski modeli latających rozegrane w pierwszy weekend lipca. We wszystkich wzięło udział 1335 zawodniczek i zawodników. Największą liczba uczestników (200) skupiły mistrzostwa Aeroklubu Gliwickiego modeli halowych w ośrodku Politechniki Śląskiej, a także mistrzostwa Aeroklubu Gliwickiego latawców (120).

We współzawodnictwie sekcji modelarskich aeroklubów regionalnych i stowarzyszeń modelarskich AP, Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych zajęło zdecydowanie pierwsze miejsce, zdobywając łącznie 2350 punktów. Za nim uplasował się Aeroklub Śląski 1713, Aeroklub Krakowski 952. Ogółem sklasyfikowano 65 klubów. Sukces gliwiczan jest więc bezsporny.

- Za tym osiągnięciem kryje się wręcz mrówcza praca wielu ludzi, sędziów i organizatorów. Na szczęście mamy wielu oddanych naszej dyscyplinie zapaleńców ? zapewnia Stanisław Kubit.

Widoczni juniorzy

Lista indywidualnych i drużynowych osiągnięć gliwickich modelarzy na krajowych i zagranicznych zawodach jest tak wielka, że zajęłaby sporo miejsca. Ograniczmy się zatem do najważniejszych. Sylwester Zazula i Łukasz Zagórowski startując w reprezentacji Polski juniorów zostali drużynowymi wicemistrzami Europy w zawodach modeli swobodnie latających, które rozegrano w Dęblinie. Paweł Dumanowski wraz z reprezentacją juniorów naszego kraju zajął drużynowo piąte miejsce w mistrzostwach świata modeli szybowców sterowanych mechanicznie w Turda (Rumunia). W mistrzostwach Polski młodzików i juniorów zawodnicy GSML drużynowo zdobyli dwa złote medale, dwa srebrne i jeden brązowy. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanęli: dwukrotnie Łukasz Zagórowski i Łukasz Kępski.
    Wicemistrzostwo kraju wywalczyli Krzysztof Jeżewski, Piotr Niewiadomski (dwukrotnie), Sylwester Zazula. W końcowej klasyfikacji Pucharu Polski Jeżewski zajął drugie miejsce w klasie szybowców sterowanych mechanicznie i trzecie w klasie szybowców, a Zagórowski był drugi w klasie z napędem silnikowym.

Członkami kadry narodowej juniorów w minionym roku byli: Dumowski, Zazula, Zagórowski, Jeżewski.

Mistrzowskie podium

Szef gliwickich modelarzy Stanisław Kubit jest nie tylko znakomitym organizatorem, ale także dobrym zawodnikiem. Na mistrzostwach świata we wspomnianej miejscowości Turda w Rumunii zajął drużynowo drugie miejsce w klasie modeli F1E i ósme indywidualnie w klasie modeli szybowców sterowanych mechanicznie F1E. Ponadto gliwiczanie stawali wielokrotnie na podium międzynarodowych zawodów w kraju i za granicą. Mistrzem Polski został Czesław Ziober (F1A).
    Wicemistrzostwo kraju wywalczyli: Andrzej Kucharski (F2B), Jerzy Matloch (S8E/P). Drugimi wicemistrzami Polski byli: Rafał Kucharski (F2B), Kubit (F1A). Puchar Polski w klasie modeli silnikówek F1C wywalczył Piotr Płachetka, a Puchar Rzeczypospolitej F1H Wiesław Moj.

W skład kadry narodowej wchodzili: Kubit, Płachetka, Jan Wojtak, Stanisław Kopacz, A. Kucharski, R. Kucharski, Wojciech Siódmok, Edward Wowry.

We ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym sekcji modelarskich GSML zajęło trzecie miejsce - 7095 pkt. Wygrał Aeroklub Krakowski 16.142 pkt. przed Aeroklubem Grudziądzkim - 13.428.