Wybierz region

Wybierz miasto

  W połowie drogi

  Autor: tal

  2000-06-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Winny dozór KATOWICE. Nie natura, ale ludzie przyczynili się do tragicznego w skutkach zawału jaki miał miejsce w dniu 11 maja w Zakładzie Górniczym Brzeziny w Piekarach Śląskich - stwierdziła komisja górniczych ...

  Winny dozór
  KATOWICE. Nie natura, ale ludzie przyczynili się do tragicznego w skutkach zawału jaki miał miejsce w dniu 11 maja w Zakładzie Górniczym Brzeziny w Piekarach Śląskich - stwierdziła komisja górniczych ekspertów. W wypadku zginęło wtedy trzech górników, a jeden odniósł lekkie obrażenia.
  - Naruszono tam szereg przepisów - mówi Piotr Litwa, dyrektor Okrągowego Urzędu Górniczego w Bytomiu. - Odpowiedzialność za wypadek ponoszą cztery osoby z dozoru ruchu Wymierzyliśmy im już kary służbowe. Na tym nie kończą się jednak konsekwencje zaniedbań. W dalszym ciągu sprawę bada prokurator, który ma do dyspozycji o wiele surowsze niż my, sankcje.
  Zdaniem specjalistów wypadek w ZG ,Brzeziny" miał miejsce, dlatego że przy pracach ścianowych nie zostały zachowane obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. Instalowane na nocnej zmianie nowe elementy sekcji nie zostały odpowiednio podpięte i nie utworzyły sztywnej całości. Informacja o zaistniałej sytuacji została przekazana zmiennikom.
  Eksperci badający zdarzenie stwierdzili również, że ofiary miały wyjątkowego pecha. Cała trójka stała w najmniej odpowiednim miejscu, czyli tam gdzie spadały głazy z liczącego 8 metrów obrywu. Ich kolega znajdujący się nieco dalej odniósł wprawdzie niewielkie obrażenia, ale przeżył wypadek. Zawał w ZG ,Brzeziny" był jedynym w tym roku w polskich kopalniach. (jal)

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.