Wybierz region

Wybierz miasto

  Zdaniem spadochroniarzy, sezon byl udany

  Autor: (ESKA)

  2001-12-14, Aktualizacja: 2004-12-18 01:27 źródło: Dziennik Zachodni

  Sezon spadochronowy praktycznie zakończył się w październiku. Trwają prace remontowe, przegląd sprzętu, ale już niebawem rozpocznie się szkolenie teoretyczne adeptów tego pięknego sportu.

  Sezon spadochronowy praktycznie zakończył się w październiku. Trwają prace remontowe, przegląd sprzętu, ale już niebawem rozpocznie się szkolenie teoretyczne adeptów tego pięknego sportu. Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Gliwickiego sezon 2001 może zaliczyć do udanych.


  Od maja do października 72 osoby, w tym 42 kandydatów, którzy ukończyli kurs podstawowy, wykonało tam 1925 skoków. Wśród nich było dziesięć dziewcząt i uczestnicy obozu harcerskiego z Zawiercia. Spadochroniarstwo, zaliczane do sportów ekstremalnych, od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

  Praktycznym szkoleniem zajmowali się instruktorzy społeczni, Agnieszka Czajka i Marcin Wilk. Najaktywniejsi młodzi skoczkowie, którzy bezbłędnie opanowali techniki spadochronowe i zdobyli odznaki to Marek Bargieł, Iwona Majewska, Emanuela Paczulla, Ola Rachwał i Janusz Środa. W przyszłym sezonie mają szansę dołączyć do ekipy reprezentującej Aeroklub Gliwicki w skokach na celność lądowania.

  Gliwiccy skoczkowie zamknęli sezon 2001 zdobyciem ośmiu odznak złotych i tyluż srebrnych oraz trzydziestu jeden innych uprawnień. Największymi osiągnięciami sportowymi było zdobycie przez Danutę Polewską i Olę Knapik tytułu międzynarodowego mistrza Śląska, brązowego medalu na Międzynarodowych Mistrzostwach Wrocławia przez tę ostatnią i czwartego miejsca drużynowo w Łódzkich Zawodach Spadochronowych. Sekcja ma szanse powtórzenia zeszłorocznego sukcesu, kiedy we współzawodnictwie aeroklubów polskich zajęła drugie miejsce.

  - Przydałoby się kilka nowszej generacji spadochronów - wzdycha Jan Iselenis, szef gliwickiej sekcji. - To jedno, czym dystansują nas konkurenci. A człowiek nie ptak i latać sam nie potrafi.

  Tradycyjnie na pożegnanie Starego Roku planowane są Skoki Sylwestrowe. Miłośników sportu spadochronowego gliwiccy skoczkowie zapraszają 31. grudnia na lotnisko na godzinę 10.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)