Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniany kościółek pw. Wniebowzięcia NMP w Gliwicach pięknie wygląda nocą

MAKI
Iluminacja kościółka przy ul. Kozielskiej w Gliwicach
Iluminacja kościółka przy ul. Kozielskiej w Gliwicach Marlena Polok-Kin
Kolejny obiekt sakralny w Gliwicach zyskał oświetlenie, które nocą będzie wydobywało jego piękno. Sponsorem iluminacji jest Vattenfall.

Drewniany kościółek przy ulicy Kozielskiej pw. Wniebowzięcia NMP zyskał nowe oświetlenie zewnętrzne, które wydobywa jego piękne szczegóły architektoniczne. Sponsorem akcji jest Vattenfall, a oświetlenie wykonała firma Zdzienicki. Uroczystego oświetlenia obiektu dokonano w obecności władz kościelnych i samorządowych, także - przy udziale zachwyconych mieszkańców pobliskich osiedli.

Przypomnijmy, że obiekt wpisany jest w Szlak Zabytków Architektury Drewnianej i ma bardzo ciekawą historię. Do Gliwic został przeniesiony. Ale miejsce przy ul. Kozielskiej to jego drugie miejsce pobytu.

Przywołajmy jego historię za gliwicką kurią:

Obecny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP został zbudowany w Zębowicach koło Olesna w 1447 lub 1493 roku, a jego opiekunami byli zawsze właściciele pobliskiego majątku ziemskiego. Swój obecny kształt kościół zawdzięcza pracom prowadzonym w XVII i XVIII w. W tym czasie został odeskowany, pomalowano jego wnętrze oraz ubogacono go w liczne rzeźby i obrazy. Z tego okresu pochodzą również ambona i ołtarze. W roku 1777 dobudowano do kościoła wieżę.

W latach dwudziestych XX w. władze miejskie Gliwic podjęły decyzję o zakupie zębowickiego kościoła (w Zębowicach w 1911 r. wybudowano nowy, murowany kościół) i umieszczeniu go na nowo powstającym Cmentarzu Centralnym, uważanym wówczas za jeden z piękniejszych w Europie.

Od roku 1926 przez blisko 50 lat przeniesiony kościółek służył jako kaplica pogrzebowa i miejsce modlitwy. Jednakże, zapomniany przez konserwatorów, ulegał powolnej dewastacji. Od 1960 r., kiedy administratorem w parafii Wszystkich Świętych, na terenie której znajdował się kościół, został ks. Bronisław Grzesik, władze kościelne czyniły starania o przywrócenie kościółka parafii. Ówczesne władze, zarówno wojewódzkie jak i miejskie, wszelkie prośby w tej sprawie załatwiały odmownie.

Z powodu braku właściwego gospodarza obiektu, pod koniec lat 70-tych kościół został zamknięty dla obrzędów liturgicznych. Nie uczyniono jednak niczego, by zabytek zabezpieczyć przed dewastacją.

Po roku 1989, kiedy kościółek popadł w zupełną ruinę, nowe władze samorządowe Gliwic podjęły decyzję ratowania cennego zabytku. W 1992 r. kościół został całkowicie rozebrany, a poszczególne jego elementy zabezpieczono. Z powodu braku odpowiednich funduszy, dopiero w 1997 r. rozpoczęto prace związane z przeniesieniem kościoła na teren nieczynnego Cmentarza Starokozielskiego, gdzie został ostatecznie zrekonstruowany.

Staraniem gminy i diecezji prace zakończono w roku 2000. W Uroczystość Wniebowzięcia NMP, w roku Wielkiego Jubileuszu biskup gliwicki Jan Wieczorek dokonał 15 sierpnia 2000 roku poświęcenia zrekonstruowanego kościoła, który odtąd pełnił funkcję kościoła rektorskiego. Z dniem erygowania parafii, czyli 1 lipca 2004 r. został podniesiony do rangi kościoła parafialnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto