18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architektura na Śląsku. Śmiałe wizje dla Zabrza, Rudy i Gliwic

Bartosz Pudełko
Architektura na Śląsku
Architektura na Śląsku arc. prywatne
Architektura na Śląsku oczami trojga młodych architektów. W swoich pracach dyplomowych pokazują śmiałe wizje przyszłości Zabrza, Gliwic i Rudy Śląskiej, którą łączą dorobek materialny i kulturowy z nowoczesnością. Takie projekty mogą odmienić nasze miasta nie zmieniając ich przemysłowego charakteru

Samowystarczalne, zielone miasto na węźle autostrad A1 i A4. Skomunikowane podziemnie dzięki istniejącym już górniczym wyrobiskom.

Nieco dalej, na hałdzie KWK Sośnica-Makoszowy - Pionowa wieża-miasto dominująca nad przestrzenią. To na granic Gliwic i Zabrza.

A w Rudzie Śląskiej? Mobilna budowla nad Drogową Trasą Średnicową na granicy z Zabrzem. Konstrukcja mogąca przesuwać się wzdłuż drogi i zmieniać swój układ tworząc lub dzieląc przestrzeń w środku.

Architektura na Śląsku - to nie science-fiction

Brzmi futurystycznie? I być może takie jest, ale z pewnością nie nierealne. To nie scenariusz filmu Jamesa Camerona, ale prace dyplomowe trojga młodych architektów: Anny Ślimak i Kamili Szamot z Zabrza oraz Krystiana Szczepka z Rudy Śląskiej.

Niedawno ukończyli oni studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej i to właśnie te prace zapewniły im tytuły magistrów.

- Ci studenci będą czynni zawodowo i za 50 lat. Architektura, to dziedzina twórcza i nie skupia się wyłącznie na dzisiejszych potrzebach. Musi też myśleć o jutrze, mimo iż niewielu bierze pod uwagę tak daleką perspektywę - mówi Henryk Zubel, architekt, wykładowca akademicki i promotor trojga absolwentów.

- Te prace mogą wydawać się futurystyczne, ale spójrzmy na to, co dzieje się na świecie, np. w Azji. Tam realizowane są właśnie takie projekty. I nawet, jeśli dziś nie ma na nie środków czy możliwości, to jutro będą - dodaje.

Architektura na Śląsku - region na to zasługuje

Młodzi architekci przyznają, że ich pomysły wzięły się z przywiązania do regionu i fascynacji jego wielkim, a wciąż niewykorzystanym potencjałem.

- Wciąż pokutuje stereotyp Śląska brudnego i zacofanego. Nawet wśród samych mieszkańców. Dlatego trzeba nasz region odczarować i stąd też nasze propozycje. Nie chcieliśmy przy tym zapominać o już wypracowanym dorobku. Wręcz przeciwnie - korzystamy z niego. Potencjał poprzemysłowej infrastruktury jest ogromny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować ją do innych funkcji - mówi Krystian Szczepek.

- W naszych projektach albo opieramy się na dziedzictwie przemysłowym, albo nim inspirujemy. Śląsk jest piękny i zasługuje na zmiany. Niech te prace rozbudzą dyskusję na ten temat - dodaje Kamila Szamot.

Ta dyskusja nie zależy jednak od architektów, a polityków.

- Pomysłów architektów jest mnóstwo, ale nikt poważnie do nich nie podchodzi. Nie ma funkcji architektów miast, którzy mieliby jakiś realny wpływ na planowanie przestrzenne. Są oczywiście dobre przykłady, jak nowe Muzeum Śląskie, ale to margines, o którym architekci i tak mówi już lata temu - twierdzi Zubel.

Architektura na Śląsku - waga symboli

Projekty wykorzystują dorobek materialny i kulturowy Śląska. Pierwsza wizja - SG 2050: SilesiaXstructure, to miasto zbudowane na węźle autostradowym Sośnica. Jest nie tylko ekologiczne, świetnie skomunikowane, ale korzysta również z podziemnej infrastruktury wyrobisk kopalnianych, które służą tu do komunikacji.

Obok wieża V-City (od vertical - pionowy), która nadaje nowy charakter zdegradowanym terenom przykopalnianym. To 350-metrowa konstrukcja zwieńczona turbinami wiatrowymi, które zapewniają energię dla budynku.

Projekt trzeci to Archikinetecton, ruchoma brama-budynek nad DTŚ. Inspirowana maszynami przemysłowymi. Może poruszać się wzdłuż i w poprzek drogi, a także zmieniać swój układ. Jej mobilny charakter ma również swoją symbolikę. Wskazuje na historię regionu i jego mieszkańców - granice, które poddawane były ciągłym zmianom i migrację ludności, jaką te zmiany wymuszały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto