Rośnie liczba banków, które mają w ofercie konta oszczędnościowe, ale jednocześnie maleje wysokość oprocentowania - wynika z najnowszego zestawienia kont oszczędnościowych, przygotowanego przez ekspertów Open Finance.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W sierpniu konto oszczędnościowe wprowadził do swej oferty BPH, a w ciągu ostatniego roku m.in. DB Nord, Eurobank, PKO BP i Pekao. Niektóre banki poszerzają ofertę, np. Kredyt Bank proponuje już dwa rodzaje kont oszczędnościowych: w pierwszym odsetki naliczane są raz w miesiącu, w drugim - codziennie, co pozwala uniknąć płacenia podatku Belki. Po dwa konta mają też m.in. Allianz, BZ WBK, Deutsche Bank, Lukas Bank, Polbank.

Niestety, systematycznie spada też oprocentowanie, np. Millennium jeszcze niedawno przy oszczędnościach powyżej 100 tys. zł oferowało nawet 5,5 proc., a dziś już tylko 4,5 proc.

- Ta tendencja będzie się utrzymywać. Banki nie muszą już tak walczyć o kapitał, bo łatwiej o niego na rynku międzybankowym - mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

Mimo wszystko wciąż można znaleźć oferty oprocentowane nawet na ponad 6 proc., m.in. w Polbanku, City Handlowym, Eurobanku. To niewiele mniej niż w przypadku najbardziej atrakcyjnych lokat. Dodatkową zaletą kont oszczędnościowych jest dość swobodny dostęp do zgromadzonych środków - można je wypłacać, bez utraty odsetek. Nic dziwnego, że popularność takich kont rośnie. - Polacy zgromadzili już na nich ok. 65 mld zł, czyli o 15 mld więcej niż przed rokiem - wylicza Mateusz Ostrowski.

Wybierając konto, należy kierować się nie tylko wysokością oprocentowania. Ważny jest również sposób naliczania odsetek. W kilku bankach uzależniony jest on od wpłaconej kwoty. Pamiętajmy, że oprocentowanie, które pojawia się w reklamach, często jest dostępne tylko dla najbogatszych klientów. W przypadku niewielkich oszczędności stawki są niższe. Haczyków związanych ze sposobem naliczania oprocentowania jest znacznie więcej. W niektórych bankach w pierwszym progu w ogóle nie są naliczane odsetki.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!