Dyskusje o ekologicznej utylizacji trwały wiele godzin Dyskusje o ekologicznej utylizacji trwały wiele godzin

Dyskusje o ekologicznej utylizacji trwały wiele godzin. (© fot. Arkadiusz Ławrywianiec.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W miniony czwartek w siedzibie naszej redakcji odbyła się pierwsza debata Śląskiej Akademii Ekologicznej. Jej tematem był problem odpadów komunalnych w regionie.

Nad sposobem poprawy obecnego systemu ich zbiórki, który jest nieszczelny, a przy tym nie sprzyja realizacji unijnych wytycznych do polityki ekologicznej, dyskutowali przedstawiciele mediów, samorządów, firm zajmujących się gospodarką komunalną, a także wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz. Propozycje resortu środowiska na zmianę aktualnego stanu rzeczy przedstawił podsekretarz stanu Bernard Błaszczyk.

Padały też przykłady złych i dobrych praktyk z gmin naszego województwa. Szczegółową relację z przebiegu debaty, przedstawione tam diagnozy oraz zobowiązania uczestników dyskusji znajdziecie Państwo na łamach naszego specjalnego dodatku, który ukaże się w tym tygodniu.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  masaccio (gość)

  za wywóz śmieci komunalnych rodzina (2+2) płaci ok. 400zł rocznie
  od ponad 3 lat selekcjonuje i wywożę we własnym zakresie (z domu):
  a. makulaturę tj gazety, reklamy ze skrzynki pocztowej, papierowe opakowania po produktach spoż. (rocznie ok 60zł odzysku poprzez skup)
  b. szkło (do Eko-domku IKEA bo nikt inny nie przyjmuje bezzwrotnych; ok 50kg rocznie)
  c. opakowania metalowe - osobno puszki Alu i inny metal (rocznie ok 60zł odzysk poprzez skup)
  d. plastik - osobno PET i inne /folie, opakowania po art spoż., inne/ (do Eko-domku IKEA bo na osiedlu /Katowice-Centrum SM Gornik/ nie ma kontenerów rocznie prawie 50kg = 20 worów 20l )
  korzyść z Eko-domku IKEA = punkty zamieniane na sadzonki krzewów, drzewek o wartości ok 50zł rocznie
  Jest to dla mnie chore że tylko tak mogę ulżyć swojemu portfelowi, ale wolę tak niż czekać na "szczodrość" Uszoka, itp. Tego mój budżet może nie wytrzymać.
  Kontenerowa sortownia dla osiedla (ponad 1,5tys mieszkańców) o dochodzie ok 3tys na m-c władz SM Górnik nie interesuje (niech ludzie płacą będzie więcej do kasy molocha)
  a dzięki oszustwom i "na papierze" mafia zarabia na zwrocie VAT miliony PLN na obrocie złomem i odpadami szklanymi - skutek będzie taki że wkrótce będę płacił za błędy polityków rocznie więcej i więcej bo dojdą obciążenia z tytułu kar:
  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/419173,unia_ukarze_polske_za_przepelnione_wysypiska.html
  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/428545,unia_zajmijcie_sie_smieciami_albo_placcie.html