Lakier do parkietu to niezwykle trwały impregnat, który nawet po wielu latach zachowuje swoje właściwości. Nie jest on jednak niezniszczalny i niepielęgnowany może również ulec uszkodzeniu. Jeżeli są to niewielkie, a przede wszystkim płytkie rysy można je usunąć w sposób bardzo prosty i niewymagający fachowej wiedzy, czyli przy użyciu specjalnych mazaków. W przypadku większych ubytków lub powstawania pęcherzy powietrza należy zdecydować się na cyklinowanie posadzki.

Cyklinujemy posadzkę, odnawiamy lakier

Do wykonania cyklinowania podłogi powinniśmy wynająć firmę, która zajmuje się tym, na co dzień. Fachowcy wiedzą, jak przeprowadzić tę czynność i jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami. Posadzka będzie cyklinowana maszynowo niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju. Jedyne, co się zmienia to typ urządzenia. Zabieg cyklinowania powinien zostać wykonany minimum trzy razy.

Co dalej?

Jeśli wykonamy już cyklinowanie, to parkiet drewniany jest gotowy na szpachlowanie. Proces ten polega na wypełnianiu wszystkich ubytków, szczelin środkiem opartym na żywicy. Następny krok to szlifowanie podłogi przy użyciu papieru ściernego. Gdy to już zrobimy, pozostaje nam jedynie nałożenie podkładu. Czynność tę wykonujemy przy pomocy wałka, pędzla lub szpachli.

Na koniec lakier

Kiedy wszystko wyschnie, ruszamy z lakierowaniem. Używamy szpachli, pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Nanosimy dwie lub trzy warstwy w odstępach kilkunastogodzinnych. Pamiętajmy, że im grubsza warstwa lakieru, tym większa odporność na zarysowania czy innego typu uszkodzenia.

Czy warto?

Niektórzy zastanawiają się czy warto odnawiać podłogę, może lepiej od razu ją wymienić. Jeżeli lubicie parkiet i chcecie przy nim zostać, odnawiajcie go. Nie ma sensu wyrzucać jednego parkietu by zakładać drugi. Jeśli natomiast wolelibyście panele czy deski drewniane to zniszczony parkiet drewniany jest dobrą okazją do jego wymiany. Błędem byłoby wydawanie dużych sum na odnawianie czegoś, co nawet się Wam nie podoba. To chyba oczywiste.

Więcej na temat pielęgnacji parkietu dowiesz się na parkiet.pl

Dom