(© fot. Mikołaj Suchan)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dnia 7 czerwca gościliśmy na czacie medycznym "Choroby układu moczowego u dzieci" dr Tomasza Koszutskiego. Poniżej przedstawiamy zapis czatu. Zapraszamy do lektury.

Moderator: Witamy na czacie dr Tomasza Koszutskiego.
Dr_Tomasz_Koszutski: Witam wszystkich internautów.

~bob: Jak bardzo szkodliwe dla dziecka może być powstrzymywanie moczu?
Dr_Tomasz_Koszutski: Nieregularna mikcja, czyli przetrzymywanie moczu może utrwalić zły nawyk a w konsekwencji doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu pęcherza moczowego. Jeżeli trwa to długo mogą powstawać infekcje w drogach moczowych, popuszczanie moczu, a w sytuacjach skrajnych nawet zniszczenie nerek.

~grzesiek38: mój syn w wieku 15 lat nabawił się piasku na nerkach, był w szpitalu i już jest ok, ale na co powinien zwrócić uwagę w przyszłości? czego nie jeść? jaka profilaktyka?
Dr_Tomasz_Koszutski: Jedynym składnikiem pokarmowym, który na pewno przyczynia się do powstawania kamieni w ukł. moczowym jest sol. Tak wiec syn powinien jeść rzeczy małosolne, zwracać uwagę na wodę mineralną (żeby była bez sodu), a ponadto dużo pic i regularnie często oddawać mocz.

~bill: Czy możliwa jest ingerencja chirurgiczna w płód po wykryciu np. dysfunkcji nerek?
Dr_Tomasz_Koszutski: Jest możliwa, aczkolwiek wskazania do takiej ingerencji są bardzo ograniczone i zabiegi takie powinno wykonywać się tylko w sytuacji, gdy niewykonanie na pewno spowoduje smierć dziecka po urodzeniu. Ryzyko zabiegów wewnątrzłonowych jest nadal bardzo wysokie.

~tolka: mój syn przeleżał w szpitalu (ma 8 lat) prawie 2 tygodnie na zapalenie jądra. czy w związku z tą chorobą może mieć w przyszłości jakieś problemy ? bezpłodność ....?
Dr_Tomasz_Koszutski: Tak, może mieć. Zapalenie jadra może się zdarzyć bez ewidentnej przyczyny, ale może tez być skutkiem wady w obrębie układu moczowego. Dlatego przy powtarzaniu się tego rodzaju incydentów radziłbym kontakt z urologiem dziecięcym.

~tolka: czy prawdą jest że układ moczowy dziewczynki może ulec łatwiejszemu zakażeniu niż u chłopców. jak to zwalczać?
Dr_Tomasz_Koszutski: Ze względu na różną budowę chłopców i dziewczynek, a dokładnie z uwagi na inna cewkę moczowa u dziewczynki łatwiej może dojść do zapalenia pęcherza moczowego na skutek wstępowania bakterii. Natomiast u chłopców, szczególnie noworodków i niemowląt częściej dochodzi do zakażeń górnych dróg moczowych (nerki). Nie ma jednoznacznej profilaktyki. Bardzo ważne jest regularne leczenie zaparć.

~grzesiek38: na co może wskazywać nie trzymanie moczu u czterolatka?
Dr_Tomasz_Koszutski: Moczenie nocne, czyli moczenie się do łóżka w trakcie snu u czterolatka traktowane jest jako fizjologia i to może się zdarzać. Popuszczanie moczu w majtki w dzień może mieć wiele przyczyn, najczęściej jest to efekt złego nawyku mikcji, zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego, które manifestują się mimowolnymi skurczami pęcherza. Utrzymywanie sie takiego nietrzymania wymaga jednak diagnostyki a przynajmniej kontroli w poradni dziecięcej.

~bob: Czy kiedy dziecko ma zapalenie pęcherza moczowego wskazana jest jakaś dieta?
Dr_Tomasz_Koszutski: Nie. Jak przy innych chorobach układu moczowego wskazane jest obfite pojenie.

~bill: Czy lekarz może stwierdzić nieprawidłowości w funkcjonowaniu ukł. moczowego u dziecka, kiedy to jeszcze jest w łonie matki?
Dr_Tomasz_Koszutski: Tak. Diagnostyka prenatalna, czyli ocena płodu pozwala na określenie stanu poszczególnych elementów ukł. moczowego, umozliwia zaplanowanie postępowania po urodzeniu. Jednak ostateczna diagnozę stawia się zawsze po urodzeniu.

~maz_zmeczony: Dziecko ma 5 lat i moczy się w nocy. Czy przyczyną tego może być jakaś choroba? W ciągu dnia nie ma tego prolemu
Dr_Tomasz_Koszutski: W takiej sytuacji, jeżeli trwa to od urodzenie, bez przerwy mówimy o tzw. moczeniu nocnym pierwotnym, ktore jest uwarunkowane genetycznie. 5-latków się nie leczy z tego powodu, ale od 6 roku życia warto zainteresować tym problemem lekarza.

~tornton: Czy radzi Pan stosować pieluchy tetrowe, czy też pampersy?
Dr_Tomasz_Koszutski: W obecnych czasach pampersy zdominowały rynek i myslę, ze nie ma wielkiej przewagi pieluch tetrowych.

~tornton: Do jakiego specjalisty udać się z dzieckiem, które ma trudności z oddawaniem moczu?
Dr_Tomasz_Koszutski: Trudności w oddawaniu moczu to typowe schorzenie diagnozowane i leczone przez urologów dziecięcych.

~glosna_aska: o czym świadczy drapanie się dziecka w okolicach moczowych?
Dr_Tomasz_Koszutski: Może to byc odruch, może to być świąd skory, ale nie jest to objaw choroby układu moczowego.

~bob: Do jakiego wieku dziecka moczenie nocne nie jest zjawiskiem patologicznym?
Dr_Tomasz_Koszutski: Do 6-tego roku życia.

ChodźNaHotel.: Moje dziecko sika w nocy . co zrobić ?
Dr_Tomasz_Koszutski: Postępowanie może być różne w zależności od wieku. Nie wiemy w jakim wieku jest Pańskie dziecko.

~glosna_aska: o czym świadczy rzadko oddawana kupka u rocznego dziecka (czasami co 2 dni)
Dr_Tomasz_Koszutski: Oddawanie stolca do 2 dni nie jest jeszcze niepokojące. Powyżej 2 dni może już doprowadzić do tzw. zaparć nawykowych, które mogą być przyczyną problemów zarówno ze strony ukł. pokarmowego jak i moczowego. Przypuszczam, ze w chwili obecnej jest to sprawa diety a nie choroby.

~ka: najlepszy sposób na odparzenia u rocznych dzieci?
>Dr_Tomasz_Koszutski: Jest to sprawa indywidualna. Nie na jednego, najlepszego sposobu. Na pewno częste zmiany pieluch i częste przebywanie dziecka "na golasa".

~gl: czy kolor kupki u dzieci powinien nas o czymś informować?
Dr_Tomasz_Koszutski: Kolor może być rożny, świadczący tez o diecie i w obecnych czasach nie jest wskaźnikiem procesu chorobowego.

~jolka: czy są wady prącia u chłopców niemożliwe do usunięcia?
Dr_Tomasz_Koszutski: Nie ma wady, której nie można leczyć, oczywiście w najcięższych sytuacjach nie możemy doprowadzić do stanu idealnego - takiego jak norma. Ale nawet w tak skrajnych sytuacjach jak brak parcia wykonuje się operacje rekonstrukcyjne.

~glosna_aska: co zrobić jeżeli mój czteroletni syn twierdzi że nie może oddać moczu? czy to tylko psychika a moxe coś więcej?
Dr_Tomasz_Koszutski: Można przeprowadzić obserwacje ilości wypitego płynu i ilości oddanego moczu. I wtedy przekonamy się, czy moczu jest rzeczywiście niewiele, czy jego duże ilości znajdują się w pęcherzu moczowym a syn rzeczywiście ma kłopoty z wydaleniem go. Najczęściej problem z oddaniem moczu wiąże się z tym, ze pęcherz moczowy jest zbyt rozciągnięty (przepełniony) i jest to stan niepokojący.

roxanne.: moje dziecko często łapie infekcje drug moczowych, co może to powodować ?
Dr_Tomasz_Koszutski: Trzeba by sprecyzować, czy dziecko jest chłopcem, czy dziewczynka, czy mamy do czynienia z zakażeniami objawowymi, czy tez bezobjawowymi widocznymi tylko na papierze. Jeśli mamy do czynienia z infekcjami przebiegającymi z wysoka gorączka, wymiotami, brakiem apetytu dziecko wymaga szczegółowej diagnostyki, gdyż może to być wada ukł. moczowego. Bezobjawowe infekcje specjalnie nas nie niepokoją - u małego dziecka prawidłowe pobranie moczu jest bardzo trudne. Jeśli mamy do czynienia z chłopcem, to podstawowa rzecz przy infekcjach jest odprowadzenie napletka i utrzymywanie jego odpowiedniej higieny.

~glosna_aska: Dziękujemy za udział w czacie.
Dr_Tomasz_Koszutski: Bardzo dziękuje za pytania. Ciesze się, że zwracacie Państwo uwagę na różnorodne objawy ze strony ukł. moczowego. Mam nadzieje, ze moja pomoc nie będzie nigdy potrzebna :)

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!