18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: "Choroby układu moczowego u dzieci"

Redakcja
fot. Mikołaj Suchan
Dnia 7 czerwca gościliśmy na czacie medycznym "Choroby układu moczowego u dzieci" dr Tomasza Koszutskiego. Poniżej przedstawiamy zapis czatu. Zapraszamy do lektury.

Moderator: Witamy na czacie dr Tomasza Koszutskiego.
Dr_Tomasz_Koszutski: Witam wszystkich internautów.

~bob: Jak bardzo szkodliwe dla dziecka może być powstrzymywanie moczu?
Dr_Tomasz_Koszutski: Nieregularna mikcja, czyli przetrzymywanie moczu może utrwalić zły nawyk a w konsekwencji doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu pęcherza moczowego. Jeżeli trwa to długo mogą powstawać infekcje w drogach moczowych, popuszczanie moczu, a w sytuacjach skrajnych nawet zniszczenie nerek.

~grzesiek38: mój syn w wieku 15 lat nabawił się piasku na nerkach, był w szpitalu i już jest ok, ale na co powinien zwrócić uwagę w przyszłości? czego nie jeść? jaka profilaktyka?
Dr_Tomasz_Koszutski: Jedynym składnikiem pokarmowym, który na pewno przyczynia się do powstawania kamieni w ukł. moczowym jest sol. Tak wiec syn powinien jeść rzeczy małosolne, zwracać uwagę na wodę mineralną (żeby była bez sodu), a ponadto dużo pic i regularnie często oddawać mocz.

~bill: Czy możliwa jest ingerencja chirurgiczna w płód po wykryciu np. dysfunkcji nerek?
Dr_Tomasz_Koszutski: Jest możliwa, aczkolwiek wskazania do takiej ingerencji są bardzo ograniczone i zabiegi takie powinno wykonywać się tylko w sytuacji, gdy niewykonanie na pewno spowoduje smierć dziecka po urodzeniu. Ryzyko zabiegów wewnątrzłonowych jest nadal bardzo wysokie.

~tolka: mój syn przeleżał w szpitalu (ma 8 lat) prawie 2 tygodnie na zapalenie jądra. czy w związku z tą chorobą może mieć w przyszłości jakieś problemy ? bezpłodność ....?
Dr_Tomasz_Koszutski: Tak, może mieć. Zapalenie jadra może się zdarzyć bez ewidentnej przyczyny, ale może tez być skutkiem wady w obrębie układu moczowego. Dlatego przy powtarzaniu się tego rodzaju incydentów radziłbym kontakt z urologiem dziecięcym.

~tolka: czy prawdą jest że układ moczowy dziewczynki może ulec łatwiejszemu zakażeniu niż u chłopców. jak to zwalczać?
Dr_Tomasz_Koszutski: Ze względu na różną budowę chłopców i dziewczynek, a dokładnie z uwagi na inna cewkę moczowa u dziewczynki łatwiej może dojść do zapalenia pęcherza moczowego na skutek wstępowania bakterii. Natomiast u chłopców, szczególnie noworodków i niemowląt częściej dochodzi do zakażeń górnych dróg moczowych (nerki). Nie ma jednoznacznej profilaktyki. Bardzo ważne jest regularne leczenie zaparć.

~grzesiek38: na co może wskazywać nie trzymanie moczu u czterolatka?
Dr_Tomasz_Koszutski: Moczenie nocne, czyli moczenie się do łóżka w trakcie snu u czterolatka traktowane jest jako fizjologia i to może się zdarzać. Popuszczanie moczu w majtki w dzień może mieć wiele przyczyn, najczęściej jest to efekt złego nawyku mikcji, zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego, które manifestują się mimowolnymi skurczami pęcherza. Utrzymywanie sie takiego nietrzymania wymaga jednak diagnostyki a przynajmniej kontroli w poradni dziecięcej.

~bob: Czy kiedy dziecko ma zapalenie pęcherza moczowego wskazana jest jakaś dieta?
Dr_Tomasz_Koszutski: Nie. Jak przy innych chorobach układu moczowego wskazane jest obfite pojenie.

~bill: Czy lekarz może stwierdzić nieprawidłowości w funkcjonowaniu ukł. moczowego u dziecka, kiedy to jeszcze jest w łonie matki?
Dr_Tomasz_Koszutski: Tak. Diagnostyka prenatalna, czyli ocena płodu pozwala na określenie stanu poszczególnych elementów ukł. moczowego, umozliwia zaplanowanie postępowania po urodzeniu. Jednak ostateczna diagnozę stawia się zawsze po urodzeniu.

~maz_zmeczony: Dziecko ma 5 lat i moczy się w nocy. Czy przyczyną tego może być jakaś choroba? W ciągu dnia nie ma tego prolemu
Dr_Tomasz_Koszutski: W takiej sytuacji, jeżeli trwa to od urodzenie, bez przerwy mówimy o tzw. moczeniu nocnym pierwotnym, ktore jest uwarunkowane genetycznie. 5-latków się nie leczy z tego powodu, ale od 6 roku życia warto zainteresować tym problemem lekarza.

~tornton: Czy radzi Pan stosować pieluchy tetrowe, czy też pampersy?
Dr_Tomasz_Koszutski: W obecnych czasach pampersy zdominowały rynek i myslę, ze nie ma wielkiej przewagi pieluch tetrowych.

~tornton: Do jakiego specjalisty udać się z dzieckiem, które ma trudności z oddawaniem moczu?
Dr_Tomasz_Koszutski: Trudności w oddawaniu moczu to typowe schorzenie diagnozowane i leczone przez urologów dziecięcych.

~glosna_aska: o czym świadczy drapanie się dziecka w okolicach moczowych?
Dr_Tomasz_Koszutski: Może to byc odruch, może to być świąd skory, ale nie jest to objaw choroby układu moczowego.

~bob: Do jakiego wieku dziecka moczenie nocne nie jest zjawiskiem patologicznym?
Dr_Tomasz_Koszutski: Do 6-tego roku życia.

ChodźNaHotel.: Moje dziecko sika w nocy . co zrobić ?
Dr_Tomasz_Koszutski: Postępowanie może być różne w zależności od wieku. Nie wiemy w jakim wieku jest Pańskie dziecko.

~glosna_aska: o czym świadczy rzadko oddawana kupka u rocznego dziecka (czasami co 2 dni)
Dr_Tomasz_Koszutski: Oddawanie stolca do 2 dni nie jest jeszcze niepokojące. Powyżej 2 dni może już doprowadzić do tzw. zaparć nawykowych, które mogą być przyczyną problemów zarówno ze strony ukł. pokarmowego jak i moczowego. Przypuszczam, ze w chwili obecnej jest to sprawa diety a nie choroby.

~ka: najlepszy sposób na odparzenia u rocznych dzieci?
>Dr_Tomasz_Koszutski: Jest to sprawa indywidualna. Nie na jednego, najlepszego sposobu. Na pewno częste zmiany pieluch i częste przebywanie dziecka "na golasa".

~gl: czy kolor kupki u dzieci powinien nas o czymś informować?
Dr_Tomasz_Koszutski: Kolor może być rożny, świadczący tez o diecie i w obecnych czasach nie jest wskaźnikiem procesu chorobowego.

~jolka: czy są wady prącia u chłopców niemożliwe do usunięcia?
Dr_Tomasz_Koszutski: Nie ma wady, której nie można leczyć, oczywiście w najcięższych sytuacjach nie możemy doprowadzić do stanu idealnego - takiego jak norma. Ale nawet w tak skrajnych sytuacjach jak brak parcia wykonuje się operacje rekonstrukcyjne.

~glosna_aska: co zrobić jeżeli mój czteroletni syn twierdzi że nie może oddać moczu? czy to tylko psychika a moxe coś więcej?
Dr_Tomasz_Koszutski: Można przeprowadzić obserwacje ilości wypitego płynu i ilości oddanego moczu. I wtedy przekonamy się, czy moczu jest rzeczywiście niewiele, czy jego duże ilości znajdują się w pęcherzu moczowym a syn rzeczywiście ma kłopoty z wydaleniem go. Najczęściej problem z oddaniem moczu wiąże się z tym, ze pęcherz moczowy jest zbyt rozciągnięty (przepełniony) i jest to stan niepokojący.

roxanne.: moje dziecko często łapie infekcje drug moczowych, co może to powodować ?
Dr_Tomasz_Koszutski: Trzeba by sprecyzować, czy dziecko jest chłopcem, czy dziewczynka, czy mamy do czynienia z zakażeniami objawowymi, czy tez bezobjawowymi widocznymi tylko na papierze. Jeśli mamy do czynienia z infekcjami przebiegającymi z wysoka gorączka, wymiotami, brakiem apetytu dziecko wymaga szczegółowej diagnostyki, gdyż może to być wada ukł. moczowego. Bezobjawowe infekcje specjalnie nas nie niepokoją - u małego dziecka prawidłowe pobranie moczu jest bardzo trudne. Jeśli mamy do czynienia z chłopcem, to podstawowa rzecz przy infekcjach jest odprowadzenie napletka i utrzymywanie jego odpowiedniej higieny.

~glosna_aska: Dziękujemy za udział w czacie.
Dr_Tomasz_Koszutski: Bardzo dziękuje za pytania. Ciesze się, że zwracacie Państwo uwagę na różnorodne objawy ze strony ukł. moczowego. Mam nadzieje, ze moja pomoc nie będzie nigdy potrzebna :)

Dr Tomasz Koszutski, urodzony w 1959 r. w Łodzi. W 1978 r. podjął studia w Śląskiej Akademii Medycznej, na Wydziale Lekarskim w Zabrzu, które zakończył stażem podyplomowym w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rudzie Śląskiej w 1984 r.

Od 2005 r. specjalista urologii dziecięcej, wcześniej zrobił specjalizację I i II stopnia z chirurgii dziecięcej.

Tytuł doktora nauk medycznych obronił w 1994 r. W 2002 r. otrzymał certyfikat specjalisty chirurgii dziecięcej, wydany przez European Board in Paediatric Surgery Reg. No. 1113. W 2006 r. uzyskał tytuł Fellow of the European Academy of Paediatric Urology (FEAPU), nadany przez Multidisciplinary Joint Committee of Paediatric Urology.

Karierę zawodową zaczynał w 1985 r., jako młodszy asystent w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bytomiu. W 1986 r. otrzymał etat asystenta w II Katedrze i Klinice Chirurgii Dziecięcej w Bytomiu, ŚLAM w Katowicach. Od 1988 r. pracował w Wojewódzkiej Poradni Urologii dla Dzieci, w Wojewódzkim Zespole Opieki Dziecka i Matki. Pracując w Klinice Chirurgii Dziecięcej, asystował i samodzielnie wykonywał liczne zabiegi chirurgiczne z zakresu urologii dziecięcej, chirurgii noworodka, chirurgii onkologicznej u dzieci.

W 2000 r., wraz z zespołem kliniki Chirurgii Dziecięcej z Bytomia rozpoczął pracę w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki (obecnie Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka) w Katowicach.

W 2004 r. został powołany do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii dziecięcej.

W 2007 r., w GCZD wydzielono Oddział Urologii Dziecięcej, w którym pełni do dzisiaj obowiązki ordynatora. Jest to jedna z trzech samodzielnych jednostek urologii dziecięcej w kraju.

Ma na koncie liczne staże i kursy krajowe oraz zagraniczne (m.in. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Zaawansowane operacje laparoskopowe II" Gdynia, Wejherowo 2006 r.; Warsztaty Urologiczne "Operacyjne leczenie spodziectwa" Łódź 2006 r.; kurs Komitetu Edukacyjnego Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej, Tubingen, Niemcy 2001 r.; kurs Komitetu Edukacyjnego Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej, "Paediatric Urology", Praga, Czechy 2005 r., kurs operacyjny z zakresu urologii dziecięcej, Erfurt, Niemcy 2009 r.; kurs "Hypospadias surgery", Wiedeń, Austria 2009 r.).

Aktywnie uczestniczy w licznych sympozjach i kongresach, w kraju i za granicą. Po pobycie szkoleniowym w ośrodkach amerykańskich wprowadził do praktyki w GCZD metodę zewnątrzpęcherzowej operacji odpływu pecherzowo-moczowodowego oraz nową wtedy w naszym kraju operację spodziectwa metodą TIP.
Żona Urszula jest psychologiem, mają dwie córki, starsza jest absolwentką SUM, młodsza - absolwentką licencjatu w Hudersfield University, w Anglii,
obecnie studiuje w Akademii Ekonomicznej, w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czat medyczny: "Choroby układu moczowego u dzieci" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto