Przed wejściem na jedno z uniwersyteckich boisk w Pretorii piętrzy się kolejka. Widok kilkusetosobowej grupy dziennikarzy z całego świata wskazuje na to, że za zieloną plandeką uniemożliwiającą podejrzenie, ma miejsce wydarzenie szczególne. Takim jest każdy trening Argentyny.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Jesteście z Polski? Pewnie przyjechaliście zobaczyć Maradonę. Wszyscy dziennikarze z zagranicy są tu tylko dla niego. No i może dla Messiego - zaczepił nas Frederico Giammaria z gazety "La Voz".

Wiedział, co mówi. Większość fotoreporterów wycelowała teleobiektywy w boskiego Diego. Gdy Maradona uniósł rękę, aparaty pstrykały z częstotliwością wystrzałów z kbks. Gdy się schylił, padała kolejna seria. Gdy zmienił pozycję - sytuacja się powtarzała.

Diego od razu rzucił się w oczy. Opatulony w ciepłą kurtkę, z czapką na głowie biegał po boisku podczas gierki między swoimi piłkarzami. No, może biegał to stwierdzenie przesadzone. Raczej się przyglądał, rzadko udzielał wskazówek, bił jedynie brawo po udanych akcjach. Na koniec zaprosił zawodników na środek murawy. Wszyscy siedli w kółku jak przy ognisku i słuchali tyrady trenera.

Gdy Maradona schodził z boiska, obściskiwał i całował każdą napotkaną osobę na murawie. Jednej staruszce oddał kurtkę. Okazała się nią Estela de Carlotto, kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. W Argentynie przeszła do legendy jako obrończyni praw człowieka. Szykanowana przez władze, ponad 30 lat temu porwano i zabito jej córkę, a wnuczki nigdy nie odnaleziono. Szacuje się, że w podobnych okolicznościach w czasie wojskowej dyktatury zaginęło ponad 30 tys. osób. De Carlotto założyła organizację Matki z Plaza de Majo. Na placu w centrum Buenos Aires jej członkinie od 30 lat w każdy czwartek spotykają się na pochodzie przyodziane w białe chusty.

Maradona nie byłby sobą, gdyby na pożegnanie nie zaczął kokietować tłumu.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!