Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Dziedzictwa Kulturowego: Zapoznaj się z Programem i koniecznie weź udział w wydarzeniach

PG
ARC MUZEUM
Dni Dziedzictwa Kulturowego, to coroczne święto miłośników zabytków, podczas którego przywracamy pamięć o minionych czasach. Odkrywanie śladów przeszłości może być fascynujące, ale bywa również doświadczeniem trudnym. W tym roku podczas XIII już Dni Dziedzictwa spotkamy się z żydowską przeszłością Gliwic oraz regionu. Dni Dziedzictwa rozpoczną się 19 września, ale z programem tych wydarzeń zapoznaj się już dziś, bo niektóre atrakcje wymagają wcześniejszych zapisów.

W tym roku podczas XIII już Dni Dziedzictwa spotkacie się z żydowską przeszłością Gliwic oraz regionu. W Polsce już od kilkunastu lat obserwujemy swoisty renesans kultury żydowskiej. Organizowane są festiwale, wytyczane szlaki turystyczne, restaurowane synagogi i cmentarze. Coraz większy nacisk kładzie się w szkołach na edukację o wielokulturowej historii lokalnej. Jeszcze 25 lat temu ten temat nie istniał w debacie publicznej, a tym bardziej w szkole czy codziennym życiu.

Przykłady? - Dom Przedpogrzebowy

Zainteresowanie dziedzictwem żydowskim dotyczy również naszego regionu. Już wkrótce w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego, zostanie otwarty nowy oddział Muzeum w Gliwicach. Dedykowany on będzie właśnie historii Żydów na Górnym Śląsku. Będzie to jedyne w naszym regionie miejsce żywej debaty o historii i wielokulturowej tożsamości Gliwic i regionu. Historia Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego jest szczególnie ciekawa i złożona. Jeszcze przed II wojną światową w obecnych granicach naszego województwa przebiegała granica państw. Mieszkali tu Żydzi polscy i niemieccy. Jest to atut tego miejsca, o czym postarają się przypomnieć przewodnicy i historycy.

Dni Dziedzictwa Kulturowego w drodze

Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to przede wszystkim objazdowe i piesze wycieczki. Będzie okazja odwiedzić zapomniane cmentarze, miejsca po wyburzonych synagogach, przestrzenie w których kiedyś tętniło życie diaspory żydowskiej. Toszek, Wielowieś, Pyskowice, Lubliniec, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Będzin to miasta do których się udamy, aby odnaleźć ocalałe ślady historii.

Dni Dziedzictwa Kulturowego także dla najmłodszych

Na miejscu w Gliwicach przygotowane zostały atrakcje- również dla najmłodszych. Na dzieci i młodzież będą czekać spotkanie z kotem rabina i warsztaty plastyczno-teatralne. Podczas pieszych wycieczek będzie się można przekonać, że przedwojenna historia Gliwic nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Posłuchamy Opowieści Nieobecnych, poznamy burzliwe losy osób, budowniczych miasta, przyjrzymy się pięknej architekturze i jej detalom.

- Liczymy, że tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego przyczynią się do wzrostu zainteresowania historią i dziedzictwem mniejszości żydowskiej w naszym regionie. Zrozumienie i akceptacja są najlepszą drogą do tolerancji i wzajemnej współpracy. Wierzymy, że Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego staną się inspiracją do osobistych poszukiwań, by lepiej zrozumieć siebie i miejsce, w którym mieszkamy - podkreślają organizatorzy.

Podczas XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego czeka nas również premiera najnowszej książki z serii Gliwice znane i nieznane oraz otwarcie w Zamku Piastowskim wystawy Ulicami w gliwicką przeszłość. Prezentuje ona najważniejsze odkrycia dokonane podczas prowadzonych pomiędzy 2011 a 2015 rokiem badań archeologicznych ulic i placów Starego Miasta. Z kolei najnowsza książkowa edycja Gliwice znane i nieznane. Zabytki Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego to już piąta część tej niezwykle popularnej serii przewodników. Tym razem publikacja prezentuje miejsca i obiekty udostępnione w trakcie X i XII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego w latach 2012 i 2014. Tematem przewodnim są tu więc kościoły drewniane ziemi gliwickiej oraz zamki, pałace i dwory w powiatach gliwickim i tarnogórskim.

Udział we wszelkich wydarzeniach w ramach XIII edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Uwaga! Ilość osób biorących udział w wycieczkach autokarowych i pieszych jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

XIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partnerzy: Stowarzyszenie Pamięć - Zikaron, Fundacja Brama Cukermana, Fundacja Różnorodności i Równości „Kontrasty”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach

Dni dziedzictwa Kulturowego - PROGRAM

Szczegółowy program wydarzeń, terminy zapisów na atrakcje można znaleźć na stronie internetowej muzeum oraz TUTAJ:

http://www.muzeum.gliwice.pl/xiii-gliwickie-dni-dziedzictwa-kulturowego-program/

Zachęcamy do wzięcia udziału w XIII Dniach Dziedzictwa Kulturowego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto