Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach otwarty [ZDJĘCIA]

Marlena Polok-Kin
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich ma upowszechniać wiedzę na temat historii Żydów na Górnym Śląsku oraz ich wkładu w rozwój naszego regionu
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich ma upowszechniać wiedzę na temat historii Żydów na Górnym Śląsku oraz ich wkładu w rozwój naszego regionu Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
W niedzielę, 31 stycznia można było po raz pierwszy zwiedzić Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, czyli dawny żydowski dom przedpogrzebowy, zwany Małą Synagogą. To zabytek z 1903 roku autorstwa architekta Maxa Fleischera. Mieści się przy ul. Księcia Poniatowskiego 14. Jest nowym oddziałem Muzeum w Gliwicach.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach otwarty [ZDJĘCIA]

Niedzielne przedpołudnie przy ul. Poniatowskiego w Gliwicach było wyjątkowe. Niejako na nowo, w obecności przedstawicieli katowickiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z jej przewodniczącym, władz miasta i licznie zgromadzonych mieszkańców, otwarto dawny dom przedpogrzebowy, dzieło wybitnego wiedeńskiego architekta, Maxa Fleischera. Wyremontowany ze środków miejskich, za 6,5 mln zł, przejmie teraz nowe funkcje i zyskał nowe życie.

Bożena Kubit, kustosz gliwickiego muzeum i znawczyni tematyki żydowskiej podkreśla, że atmosfera była wyjątkowa. Można się było poczuć jak 15 listopada 1903 roku, gdy ten wyjątkowy obiekt otwierano. I tak - jak przed laty powtórzyć można cytat z tamtego otwarcia: gminie na chwałę, miastu na ozdobę.

Misją placówki jest upowszechnianie wiedzy na temat historii Żydów na Górnym Śląsku oraz ich wkładu w rozwój naszego regionu. Tej tematyce poświęcona będzie wystawa stała. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich będzie przestrzenią dialogu międzykulturowego, debat na temat tolerancji i koegzystencji różnych religii, kultur i narodów.

Dzisiaj była okazja po raz pierwszy do odwiedzenie wyremontowanych wnętrz z przewodnikami i skorzystały z tej okazji tłumy mieszkańców. Frekwencja przeszła nawet najśmielsze oczekiwania organizatorów - przyzwyczajonych przecież do dużego zainteresowania obiektem.

W rolę przewodników wcielili się znakomita kustosz gliwickiego Muzeum i skarbnica wiedzy o tym temacie - Bożena Kubit, a w drugiej turze - Dariusz Walerjański, znany zabrzański historyk z Muzeum Górnictwa Węglowego i pasjonat oraz znawca i popularyzator tematyki żydowskiej.

Była więc okazja poznać historię tego miejsca, wspólnie przyjrzeć się wspaniałym efektom renowacji, a także porozmawiać o najbliższych planach muzealników odpowiedzialnych za program nowego oddziału.

Od lutego obiekt będzie czynny od wtorku do piątku w godz. 10-16, soboty 11-17, niedziele 10-15.

Od razu także rozpocznie działalność edukacyjną. 4 lutego zaplanowano tam spotkanie dotyczące Marszu Śmierci.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich to piąty Oddział Muzeum w Gliwicach. W unikatowych wnętrzach znajdzie się m.in. stała wystawa, przekrojowo prezentująca dzieje Żydów w regionie - od Średniowiecza, aż po czasy współczesne.

Będzie to nowoczesna, opatrzona ciekawą i unikalną ikonografią, prezentująca wiele interesujących i unikatowych eksponatów - także multimedialna.

Dziś można w przygotowanych pod nią salach oglądać ciekawy już sam zwiastun tej ekspozycji.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto