(© Tomasz Kiełkowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wiemy już, kto zaprojektuje kolejne odcinki Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu i Gliwicach. Inwestor, czyli spółka DTŚ SA, rozstrzygnął przetargi na projektanta tej ważnej dla naszego miasta drogi. Dla kierowców oznacza to nadal to samo - na DTŚ-kę muszą poczekać jeszcze cztery lata.

- Przetargi muszą się jeszcze uprawomocnić - zaznacza Danuta Żak, rzeczniczka DTŚ SA.

I tak 3 km trasy od węzła de Gaulle'a w centrum Zabrza do granicy z Gliwicami zaprojektuje konsorcjum firm, którego lider jest WYG International Sp. z o. o. za blisko milion 400 tys. zł.

Z kolei 4 km średnicówki od granicy z Zabrzem do ul. Baildona w Gliwicach zaprojektować ma spółka Mosty Katowice SA. Projekt drogi ma kosztować ok. miliona 700 tysięcy zł. Natomiast 4-kilometrowy fragment DTŚ-ki od ul. Baildona do węzła na DK88 powinna zaprojektować ta sama firma, tyle że za kwotę ponad 3 milionów 165 tysięcy zł.

Jak się dowiedzieliśmy, projektowanie i przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy DTŚ-ki potrwają około roku. W tym czasie powinno być już wiadomo, czy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie podtrzymała w mocy decyzję środowiskową dla tej inwestycji wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, czy też nakazała jej ponownie rozpatrzeć problem. Przypomnijmy, że decyzję RDOŚ zaskarżyło Stowarzyszenie Gliwiczanie dla Gliwic. To kluczowy dla budowy DTŚ-ki dokument.

Jak mówi Danuta Żak budowa średnicówki od centrum Zabrza do granicy z Gliwicami rozpocznie się prawdopodobnie w czwartym kwartale przyszłego roku. A drogowcy budujący DTŚ w Gliwicach pojawić się mają na początku 2012 roku.

- Jeżeli prace ruszą w założonych terminach to zabrzańskie odcinki mogą być gotowe na przełomie lat 2013/2014. Wybudowanie odcinków gliwickich możliwe byłoby do 2014 roku - zapowiada.

Dodajmy, że budowa kolejnych odcinków DTŚ w Zabrzu i Gliwicach będzie kosztowała ponad 806 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego to 160 mln euro.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!