Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DTŚ w Gliwicach: Tunel zdaje właśnie trudne testy

Marlena Polok-Kin
W Gliwicach trwają ostatnie prace kosmetyczne. Już za miesiąc pojadą przez tunel samochody
W Gliwicach trwają ostatnie prace kosmetyczne. Już za miesiąc pojadą przez tunel samochody Bartosz Pudełko
DTŚ w Gliwicach: Tunel w centrum Gliwic przeszedł pomyślnie testy przeciwpożarowe. Trwają odbiory i poprawki na ostatnim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej.

DTŚ w Gliwicach

Rozpoczęły się odbiory techniczne największego obiektu inżynierskiego na gliwickim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej - liczącego niemal pół kilometra tunelu w samym centrum miasta. Jak zapewniają przedstawiciele DTŚ S.A., także na innych odcinkach ukończonej inwestycji odbiory przebiegają planowo.

Pierwsi kierowcy ruszyć mają gliwickim odcinkiem średnicówki w nocy z 20 na 21 marca. W sobotę 19 marca zapowiedziano uroczyste otwarcie, połączone ze zwiedzaniem, a trasa ma być dostępna dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy jeszcze przez kilka niedzielnych godzin.

Odbiory techniczne, naszpikowanego obiektami inżynierskimi, jednego z najtrudniejszych odcinków na całej DTŚ, czyli w śródmieściu Gliwic to poważne wyzwanie. Część z nich została już pomyślnie zakończona, ale inne trwają.

- Przed nami jeszcze odbiory techniczne tunelu, wiaduktu nad ul. Śliwki i kładki nad rzeką Kłodnicą w rejonie ul. Orlickiego. Planujemy wykonać odbiór końcowy całej inwestycji pod koniec przyszłego tygodnia, aby przekazać dokumentację do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wtedy nastąpi obowiązkowa kontrola, zakończona wydaniem zgody na użytkowanie inwestycji - informuje Danuta Żak, rzeczniczka DTŚ SA. - Tunel pozytywnie przeszedł już próbę przeciwpożarową. Wczoraj rozpoczął się właściwy odbiór. Spodziewamy się, że przebiegnie sprawnie - podkreśla Żak.

Cały czas trwa też wyszukiwanie ewentualnych wad, usuwanie usterek i uzupełnianie robót zgodnie z warunkami umownymi. Trwają również prace porządkowe, malarskie i antykorozyjne. Odnawianie jest oznakowanie poziome.
Jak już wyżej pisaliśmy bardzo prawdopodobne jest, że 19 marca mieszkańcy Gliwic zostaną zaproszeni na tzw. event otwarcia. Będzie można wejść na trasę i zwiedzić tunel. Warto, bo zainstalowano w nim m.in. 11 różnego rodzaju systemów, m.in. niemal 700 lamp, kilkadziesiąt kamer obserwujących wnętrze tunelu i monitorujących sytuację przed nim.

- Wszystkie prace są tak zaplanowane i wykonywane, aby marcowego terminu tego dotrzymać - podkreśla Danuta Żak.
Dyskusję wśród mieszkańców wzbudziły pomysły na zagospodarowanie terenu, w centrum miasta, pod którym przebiega tunel. Na odcinku w kierunku Palmiarni Miejskiej wyłożono kostką alejki, postawiono ławki, posadzono choinki.

- Mamy jeszcze drzewka w donicach, które przy sprzyjających warunkach pogodowych, po uzyskaniu zgody nadzoru przyrodniczego, będą zasadzone - dodaje Danuta Żak.

Związane z inwestycją jest też otwarcie parkingu, który powstał nad tunelem, na wysokości Gliwickiego Centrum Handlowego. Będzie dostępny, jak wyjaśnia Danuta Żak, wraz z oddaniem trasy.

Inwestycja o wartości około miliarda zł jest finansowana przez Unię Europejską, a także z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z państwowej rezerwy subwencji ogólnej i z budżetu miasta. Wykonawcą jest konsorcjum firm Eurovia Polska SA i PORR Polska Infrastructure SA, a inwestorem zastępczym była DTŚ SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto