Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Camera Silesia 2011 trwa. Seanse w kinie Amok w Gliwicach

Justyna Toros
kadr z filmu "Podzielona klasa"
Międzynarodowy Festiwal Filmowy jest wyjątkowy w każdym calu. W tym roku, jest to już ósma Camera Silesia organizowana w Gliwicach w kinie Amok. Jak zawsze poruszone zostaną trudne tematy.

Ubiegłoroczna edycja Festiwalu Camera Silesia poświęcona była losom Kresowian, czyli polskich przesiedleńców ze wschodnich części dawnej Rzeczpospolitej.

W programie tegorocznego festiwalu pokazane zostaną obrazy, których tym razem bohaterami są przesiedleńcy niemieccy. Po 1945 roku zostali oni zmuszeni do opuszczenia swoich dawnych miejsc zamieszkania. Były one przyznane, na mocy uzgodnień jałtańskich, Polsce. Okazało się, że niełatwo było dobrać filmy odzwierciedlające ten temat. Głównie dlatego, że przez wiele lat był to temat tabu, zarówno w Polsce, jak i w dawnej NRD.

Zobaczymy świetne filmy zarówno niemieckiej, jak i polskiej produkcji. "Die Brücke" ("Most") to pierwszy i przez wiele lat jedyny obraz jaki zrealizowała na ten temat kinematografia Wschodnich Niemiec. Z kolei pierwszy polski film to tej tematyce to "Odjazd" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Jego bohaterkami są mieszkanki Mazur, autochtonki, które starają się żyć wśród niechętnej im polskiej społeczności.

Natomiast problem przesiedlonych w kinie zachodnioniemieckim podejmowano znacznie częściej. Pierwszy taki film powstał już w roku 1947 pt. "In jenen Tagen" ("W tamtych dniach" ) i będziemy mieli okazję zobaczyć go podczas festiwalu.

Jedna z nowel tego obrazu opowiada o losach zmierzającej do Hamburga Ślązaczki z Gliwic. Zresztą, Gliwicki wątek pojawia się nie tylko raz. Możemy go napotkać także w filmie "Das Unhheil" ("Nieszczęście"). Historia dzwonów jednego z gliwickich kościołów posłużyła w nim do opowiedzenia o międzypokoleniowych relacjach w Niemczech lat 70. W filmie pojawia się górnośląska odmiana języka niemieckiego.

W tegorocznym programie MFF Camera Silesia znalazły się także nowsze filmy, m.in. dokumentalny obraz "Schlesiens Wilder Westen" ("Śląski Dziki Zachód"). Autorka Ute Badura rozmawia z mieszkającymi w Karkonoszach Polakami i Niemcami. Tematem tych rozmów są wojna i wypędzenie, a także wzajemne relacje z czasu na krótko po wojnie, kiedy rozpoczynali wspólne życie. Zobaczymy również filmy: "Die Kinder der Flucht" ("Dzieci wojny"), "Ein Dorf Schweigt" ("Milcząca wieś") oraz film z tego roku Adama Klamta, polskiego reżysera "Die geteilte Klasse" (Podzielona klasa).

Bilety w cenie 7 zł za pojedynczy film oraz 5 i 3 zł w karnetach, są już do nabycia w kasie kina Amok. Festiwal potrwa od 4 do 10 listopada. Filmy będą wyświetlane codziennie o godz. 18.15 w Kinie Studyjnym Amok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto