18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6. BPD z Gliwic w Afganistanie: Operacja Strong Protector [ZDJĘCIA]

kpt. Marcin Gil, fot. Krzysztof Kabak, Maciej Dembowski
Przez trzy dni w dystrykcie Waghez ponad pół tysiąca polskich żołnierzy i afgańskich policjantów przeprowadziło z sukcesami operację pod kryptonimem „Strong Protector”.

Operacja miała na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w dystrykcie uważanym za kluczowy w polskiej strefie w Afganistanie. Działania miały charakter powietrzno – lądowy, co jak podkreśla dowodzący polsko-afgańsko-amerykańskimi siłami ppłk Mirosław Bryś, dowódca Zgrupowania Bojowego A - „pozwoliło nam zaskoczyć przeciwnika, pozbawić go swobody manewru oraz odciąć mu drogi ucieczki”.

W czasie operacji „Strong Protector” polskie i amerykańskie śmigłowce dwukrotnie wykonywały nocne przerzuty żołnierzy i policjantów na posterunki obserwacyjne i pozycje blokujące.

Równocześnie z dwóch polskich baz - Ghazni i Waghez wyruszyły w rejon operacji siły lądowe. Jak zwykle w takich przypadkach polscy żołnierze udzielali wsparcia afgańskim policjantom wykonującym bezpośrednie przeszukania obiektów.

Jak twierdzi por. Marcin Margol z Prowincjonalnego Zespołu Doradców Policyjnych – „z zadania tego wywiązali się bardzo dobrze, zatrzymując między innymi osobę odpowiedzialną za wsparcie logistyczne talibów w tym regionie. Bez problemów układała się także współpraca pomiędzy polskimi żołnierzami z ZB A i Afgańczykami”.

W ciągu trzech dni sprawdzono 12 miejscowości w północno-zachodniej części dystryktu, w których przeszukano ponad 400 kalat (afgańskich zagród). W wyniku tych działań przejęto:
 3 karabinki AK-47 i jeden pistolet;
 3 rakiety kalibru 107 mm;
 16 granatów do granatnika przeciwpancernego;
 18 granatów moździerzowych;
 miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne;
 20 kilogramów substancji wybuchowych;
 środki łączności;
 liczne komponenty do wytwarzania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED).

W czasie operacji zatrzymano także trzy osoby, z których jedna podejrzana jest o konstruowanie IED.

Jednym z priorytetów działań prowadzonych przez polskich żołnierzy w Afganistanie jest walka z zagrożeniem powodowanym przez improwizowane urządzenia wybuchowe.

Podkładane przez grupy rebelianckie IED stanowią największe zagrożenie nie dla wykorzystujących nowoczesne minoodporne pojazdy siły koalicji ISAF ale przede wszystkim dla lokalnej ludności.

Do takiego zdarzenia doszło na początku lipca kiedy w wyniku najechania przez cywilny autobus przewożący ok. 40 ludzi na przydrożny ładunek w dystrykcie Waghez zginęły dwie osoby a sześć zostało ciężko rannych zaś wielu innych pasażerów odniosło lżejsze obrażenia.

Poszkodowanym pomocy udzielili żołnierze Zgrupowania Bojowego „A” z leżącej w tym rejonie polskiej bazy.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto