W Gliwicach pojazd zabiera zużyte urządzenia agd i rtv

W Gliwicach pojazd zabiera zużyte urządzenia agd i rtv (© Fot. Joanna Heler)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Gliwicach - w różnych dzielnicach miasta - od maja pojawiają się mobilne punkty zbiórki zużytego sprzętu rtv i agd. Akcja potrwa do października br. Gliwiczanom - w oczyszczaniu ich piwnic z niepotrzebnych urządzeń - pomaga Wydział Środowiska Urzędu Miasta.

Mieszkańcom można tylko pozazdrościć, bo wszyscy wiemy, ile niepotrzebnych, zużytych, starych sprzętów przechowujemy w piwnicach, komórkach, a nawet mieszkaniach. Paka wozu, który niedawno stanął w os. Sikornik, po 2 godzinach wypełniona była po brzegi lodówkami, telewizorami, odbiornikami radiowymi, komputerami, jak również drobnymi sprzętami gospodarstwa domowego.

- Z każdego z tych przedmiotów można, po rozebraniu na części, odzyskać materiał do recyklingu - mówi Daniel Szmigiel z zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który przyjmował ten domowy szmelc.

Maciej Kucypera przyjechał do Sikornika aż z Sośnicy ze starym komputerem. Choć to właśnie w maju od tej dzielnicy zaczęła się pożyteczna akcja, pan Maciej mówi, że wtedy przespał sprawę.

- Pewnie, że można takie graty oddać też w sklepie, ale mnie zmobilizowała do przyjazdu informacja, że ktoś specjalnie czeka na takie osoby jak ja - mówi. Innych zachęciły drobne upominki: notes, długopis, breloczek, wręczane po oddaniu starego sprzętu.

Jak jednak podkreślają organizatorzy, dopingiem powinna być nie tylko chęć zadbania o środowisko, ale głównie troska o własne zdrowie. Urządzenia rtv i agd zawierają bowiem toksyczne metale ciężkie oraz niebezpieczne związki chemiczne, nieobojętne dla środowiska i żywych organizmów.

Co nakazują nam przepisy

Zgodnie z ustawą obowiązującą w Polsce od 2005 roku, sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie można wyrzucać wraz z innymi odpadami. Starego urządzenia można pozbyć się, oddając go w ramach wymiany podczas kupna nowego lub w czasie podobnych, jak gliwicka, akcji. Przyjmują je również niektóre punkty przetwarzania podobnych sprzętów.

Uwaga gliwiczanie!

Co miesiąc mobilne punkty będą się pojawiać w kolejnych dzielnicach. Daty poszczególnych zbiórek są podawane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego: www.gliwice.eu


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: