W Katowicach wypożyczalnie w tym roku będą działały 3. rok z rzędu. W Gliwicach startują W Katowicach wypożyczalnie w tym roku będą działały 3. rok z rzędu. W Gliwicach startują

W Katowicach wypożyczalnie w tym roku będą działały 3. rok z rzędu. W Gliwicach startują

Przed kilku laty przedstawiciele Górnośląskego Związku Metropolitalnego zapowiadali budowę w regionie metropolitalnego roweru miejskiego, systemu wypożyczalni rowerowych dla kilkunastu miast aglomeracji. Ostatecznie plany szybko powędrowały do szuflady, dlatego miasta na własną rękę fundują sobie miejskie rowery. W Katowicach w tym roku wypożyczalnie będą działały trzeci rok z rzędu pod szyldem Nextbike. Ta sama firma uruchomi w tym roku Gliwicki Rower Miejski i być może wkrótce pojawi się w Sosnowcu, gdzie wygrała przetarg na budowę systemu podobnych wypożyczalni.

Fakt, że rowery Nextbike będą w kilku śląskich miastach, to udogodnienie dla mieszkańców, bowiem systemy mimo różnych nazw - w Katowicach to „City by Bike”, w Gliwicach „Gliwicki Rower Miejski”- są kompatybilne, tzn. rejestrrując się w Katowicach, możemy korzystać także z rowerów gliwickich.

W Gliwicach będzie 10 stacji i 100 rowerów. Mają tu zostać dostarczone przed końcem marca. Umowę w tej sprawie z operatorem - Nextbike Polska - gliwicki urząd podpisał w poniedziałek.

Firma będzie obsługiwała wypożyczalnie przez trzy lata, czyli do końca listopada 2019 r.

- Dokładna lokalizacja stacji jest jeszcze konsultowana. Zaletą systemu będzie to, że w sezonie rower będzie można wypożyczyć 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu - tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych.

Gliwice to już 17 polskie miasto, w którym system samoobsługowych wypożyczalni rowerów, uruchamia Nextbike. I drugie śląskie - po Katowicach. - Chcemy udowodnić, że ten region ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej rowerowych części Polski - tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike.

Dla porównania w Katowicach w tym roku będzie aż 20 wypożyczalni i 200 rowerów. Połowa pojawi się w tym samych lokalizacjach, co przed rokiem, czyli przy rynku, w strefie kultury obok gmachu NOSPR, na Dolinie Trzech Stawów, w Parku Kościuszki, na ulicy Mariackiej, przy Bibliotece Śląskiej, na placu Sejmu Śląskiego, a trzy będą na Tysiącleciu. Są też całkiem nowe lokalizacje, wszystkie zostały wskazane we wnioskach złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego, i tak nowe stacje będą m.in. w Ligocie, Piotrowicach oraz w Bogucicach.

Jak z popularnoscią? W całym ubiegłym roku w Katowicach odnotowano aż 38 tys. wypożyczeń rowerów, czyli pięć razy więcej niż w 2015 roku. W systemie zarejestrowanych jest już 9200 użytkowników z Katowic. Najaktywniejszy mieszkaniec w poprzednim sezonie wypożyczał rower 170 razy.

Gliwicki system będzie działał podobnie jak katowicki. Aby wypożyczyć rower trzeba będzie zarejestrować się w systemie „Gliwicki rower miejski”. Przy wypożyczeniu roweru konieczne będzie wpisanie swojego loginu (to numer telefonu) na terminalu przy stacji, a system sam obciąży nasze konto opłatą za wypożyczenie. W Katowicach konieczna przy rejestracji opłata to 10 zł, ale jest w całości do wykorzystania na przejazdy. Do 15 min. rowerowem jeździmy za darmo, za pierwszą godzinę zapłacimy 1 zł, za wypożyczenie roweru do dwóch godzin - 2 zł, a do trzech godzin - 3 zł.

Rower

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

pieszy (gość)

Frankiewicz, ten zacofany czlowiek, odmowil wprowadzenia bezpiecznej organizacji ruchu rowerowego w srodmiesciu Gliwic!