Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: miliardowy kontrakt dla Bumaru dopięty. W Łabędach zmodernizują Leopardy [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Wojciech Gargała/Bumar-Łabędy
Blisko 2,5 mld zł wart jest kontrakt, który zrealizuje fabryka Bumar-Łabędy. Chodzi o modernizację czołgów Leopard. Złożono już ostatnie podpisy.

Jeden z najważniejszych punktów planu modernizacji polskiej armii zrealizowany zostanie w Gliwicach. Chodzi o modernizację 128 czołgów Leopard w latach 2016-2020. Inwestycja ma kosztować 2,415 mld zł, a podejmie się jej gliwicka fabryka Bumar-Łabędy. Pierwsza umowa w tej sprawie, pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, Polską Grupą Zbrojeniową oraz Bumarem, została podpisana pod koniec ubiegłego roku, o czym już pisaliśmy. Teraz jednak kontrakt został dopięty za sprawą podpisanej w czwartek umowy pomiędzy gliwickim zakładem a niemiecką firmą Rheinmetall Landsysteme GmbH, należącą do grupy Rheinmetall Defence. To porozumienie ma strategiczne znaczenie w całym programie modernizacji Leopardów. Zgodnie z umową Rheinmetall Landsysteme opracuje projekt modernizacji, będzie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji technicznej, wykona prototyp zmodernizowanego czołgu i wozy partii próbnej, a także udzieli gliwickim zakładom wszelkiego potrzebnego wsparcia. Niemcy wykonają pierwsze 6 zmodernizowanych pojazdów, pozostałe powstana już w Gliwicach.

Leopardy to niemieckie czołgi. Program ich modernizacji zakłada podniesienie ich standardu z 2A4 do 2PL. Oznacza to m.in. zwiększenie odporności balistycznej wieży, zwiększenie siły ognia poprzez modernizację armaty i przystosowanie jej do nowego rodzaju amunicji, unowocześnienie przyrządów celowniczych czy montaż pomocniczego zespołu prądotwórczego.

Oprócz samej modernizacji czołgów kontrakt zakłada ponadto dostosowanie bazy szkoleniowej w Świętoszowie tak by odpowiadała nowemu standardowi czołgów. Utworzona zostanie także baza obsługowo-remontowa czołgów. W programie uczestniczyć będzie nie tylko Bumar-Łabędy, ale i kilka innych polskich przedsiębiorstw: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM z Gliwic, Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznani, PCO S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Dla Bumaru to największy kontrakt ostatniej dekady, który ma zapewnić stabilizację firmie mającej za sobą ciężki okres. Niewykluczone również, że współpraca z niemieckim partnerem będzie rozwijać się i po zmodernizowaniu Leopardów. Przedstawiciele Rheinmetall wyrazili zainteresowanie produktami gliwickiej fabryki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto