Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Nowe centrum miasta ma powstać przy dworcu PKP. Będzie nowocześnie [WIZUALIZACJE]

MAKI, JUT
Wizualizacja PA NOVA
Jak nowocześnie i z klasą może wyglądać teren w sercu miasta, po obu stronach gliwickiego dworca kolejowego? Sprawdźcie sami!

To, jak obecnie prezentuje się miejsce w sercu miasta, nie wymaga komentarza. Prezentowane wizualizacje to efekt wspólnych działań, podjętych przez miasto i PKP. To jeszcze tylko koncepcja, ale przyznajcie - robi wrażenie!

Przypomnijmy, w Gliwicach na terenach w pobliżu dworca kolejowego ma powstać nowoczesne centrum miasta. Jak podkreślają władze miasta,będzie to druga – obok zabytkowej Starówki – ważna przestrzeń publiczna w śródmieściu. Obydwie połączy reprezentacyjna ul. Zwycięstwa, która w przyszłości powinna zostać zamieniona w deptak. (Zdaniem architektów - to wciąż jedna z nielicznych ulic w centrach miast w województwie, która „trzyma fason".)

– Chcemy zrobić coś innego niż w każdym mieście, żeby nie było tak komercyjnie – tłumaczył Stanisław Lessaer, wiceprezes zarządu P.A. Nova, generalnego projektanta. – Owszem planujemy część usługową, ale przede wszystkim planujemy pobudzić do życia tą część miasta. Będzie zieleń, mała architektura, po prostu chcemy można było spędzać tam miło spędzać czas.

To ambitny pomysł na wykreowanie atrakcyjnego, estetycznego i przyjaznego wizerunku miasta na wiele lat.

 Zostaną zagospodarowane tereny, które obecnie mają status zamkniętych, ponieważ kolej ma je na wieczyste użytkowanie.

– Zrobimy podział geodezyjny terenów kolejowych i sprawdzimy, które tereny są niezbędne do zarządzania koleją – zapewniał Dariusz Zduńczuk, dyrektor Biura Nieruchomości PKP PLK S.A. – Te, które nie są nam potrzebne sprzedamy inwestorom.

Jak pisaliśmy, powstała ona w wyniku porozumienia z maja 2010 r., podpisanego przez PKP S.A., PKP PLK S.A. i miasto Gliwice. Strony wspólnie finansowały jej wykonanie i ściśle ze sobą współpracowały.

Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną wykonała gliwicka spółka P.A. NOVA.

Na przygotowanej przez projektantów multimedialnej prezentacji można było zobaczyć, jak tereny w pobliżu dworca kolejowego mogą wyglądać w przyszłości.

Opracowana koncepcja obejmuje obszar zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego w Gliwicach pomiędzy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, planowaną drogą za torami kolejowymi (utworzoną na przedłużeniu ul. Traugutta) oraz projektowaną ulicą łączącą Tarnogórską i Dworcową (przebiegającą pod torami). Jej kluczowym elementem ma być Centralny Węzeł Przesiadkowy skupiający różne środki komunikacji zbiorowej.

Pierwsze inwestycje związane z koncepcją planowane są już na najbliższy czas. Miasto chce zacząć od stworzenia ronda na styku ulic Bohaterów Getta Warszawskiego, Toszeckiej i Warszawskiej.

Jak już informowaliśmy, plany przewidują, że PKP S.A. zajmie się remontem budynku dworca, a PKP PLK S.A. – rewitalizacją peronów i torów. Jak dowiedzieliśmy się, kolej stara się dopiero o fundusze.

- Obecnie aplikujemy o środki potrzebne do przebudowy remontu – tłumaczył Dariusz Zduńczuk. – Zakładamy, że będą w przyszłym roku, dopiero jak je otrzymamy będziemy mówić o projektach. Cała inwestycja budynku dworca, razem z torami ma wynieść ok. 80 milionów złotych.

Z kolei gliwicki samorząd będzie odpowiadać za budowę nowych ulic, stworzenie atrakcyjnych placów o charakterze zbliżonym do rynku, ścieżek dla pieszych, miejsc odpoczynku pełnych zieleni.

Jak podkreśla Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego Urzędu Miejskiego, zmienić mają się tereny usytuowane po obydwu stronach dworca, przy czym szczególnie zyskać może obecnie mniej atrakcyjny obszar po stronie północnej.



Co ważne - koncepcja ma charakter otwarty i nie przesądza o szczegółach związanych z przebudową czy zagospodarowaniem wolnych działek.

– To rodzaj propozycji przede wszystkim dla potencjalnych inwestorów. Władze miasta i kolejowe spółki liczą na ich zainteresowanie, bo teren wokół dworca – po zdecydowanej zmianie wizerunku – stanie się dobrym miejscem do inwestowania – podkreśla Jarzębowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto