Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Żłobek miejski, czy lepiej niania, albo klub malucha?

Oprac.MAKI
W Gliwicach z oferty żłobków korzysta ok. 200 maluchów, liczba chętnych na miejsce w żłobku wynosi ponad 600 osób, a dzieci do lat 3 mamy w mieście ponad 5500. Miasto musi mieć ofertę dla wszystkich, a nie tylko dla kilkunastu procent, którym udało się znaleźć miejsce w żłobku - przekonują władze Gliwic.

Nie było głosowania nad zmianami w opłatach za żłobki w Gliwicach na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gliwicach. Prezydent Gliwic złoży wniosek o wycofanie z porządku sesji Rady Miejskiej projektu uchwały w sprawie „ustalenia opłat za pobyt i wyżywienie dzieci objętych opieką w żłobkach prowadzonych przez Miasto Gliwice”.


– W minionych dniach toczyła się burzliwa dyskusja wokół proponowanych nowych stawek opłat za żłobki. Prezydent postanowił poddać projekt dodatkowym konsultacjom. Jednocześnie zapowiedział, że w najbliższym czasie Urząd Miejski w Gliwicach przeprowadzi szeroką kampanię informacyjną dotyczącą możliwości, jakie stwarza ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 – informuje biuro prasowe UM.

Przypomnijmy, nowa ustawa regulująca kwestię opieki nad dziećmi wprowadza rozwiązania od dawna postulowane przez wiele podmiotów, w tym głównie przez samorządy. Dzięki jej zapisom pojawia się możliwość realnego rozwiązania problemu opieki nad małymi dziećmi. Na podstawie nowych przepisów opiekę nad dziećmi będą sprawować tworzone przez gminy lub osoby fizyczne żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie lub nianie.

Do tej pory państwo zrzucało w tym zakresie obowiązki wyłącznie na samorządy, nie przekazując odpowiedniego finansowania oraz określając wymogi wobec żłobków jak dla zakładów opieki zdrowotnej.

„Postanowiłem wycofać projekt uchwały o opłatach za żłobki z porządku dzisiejszej sesji. Wokół tej sprawy nagromadziło się tyle emocji, że w mojej ocenie nie było szans na przeprowadzenie merytorycznej dyskusji. A taka dyskusja na temat opieki nad dziećmi jest nam bardzo potrzebna – nie awantura, na którą wiele osób się dzisiaj nastawiało, a dyskusja.

Będziemy zatem dalej rozmawiać z rodzicami dzieci znajdujących się pod opieką żłobków miejskich. Do takiej dyskusji chciałbym jednak zaprosić również pozostałych rodziców. Do tej pory mieliśmy bowiem typową sytuację, że władze centralne zobowiązały samorządy do zapewnienia świadczeń niemożliwych do realizacji.

W Gliwicach z oferty żłobków korzysta ok. 200 maluchów, liczba chętnych na miejsce w żłobku wynosi ponad 600 osób, a dzieci do lat 3 mamy w mieście ponad 5500. Miasto musi mieć ofertę dla wszystkich, a nie tylko dla kilkunastu procent, którym udało się znaleźć miejsce w żłobku. Do tej pory musieliśmy tolerować tę fikcję. Nie ma bowiem miasta w Polsce, które byłoby stać na zapewnienie opieki w publicznych żłobkach dla wszystkich czy nawet większości zainteresowanych – w Gliwicach kosztowałoby nas to dziesiątki, jeśli nie setki milionów złotych.

Mam jednak nadzieję, że to się zmieni.
Od lat apelowaliśmy do kolejnych parlamentów o dostosowanie przepisów o opiece nad najmłodszymi dziećmi do rzeczywistości i o stworzenie narzędzi dla zapewnienia tej opieki. Teraz wreszcie pojawiają się takie narzędzia i my chcemy je zastosować, a przede wszystkim chcemy zachęcać rodziców do ich stosowania.

Planujemy otworzyć w Urzędzie punkt konsultacyjny, w którym przeszkoleni pracownicy będą doradzać i pomagać w załatwianiu formalności związanych z organizacją opieki dla dzieci do lat 3. Wnosimy na sesję uchwałę określającą opłatę za wpisanie do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez podmioty prywatne w symbolicznej wysokości 100 zł.

Miasto będzie dofinansowywać opiekę zapewnianą przez opiekunów dziennych. Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcom potrzebna jest pomoc przy procedurach związanych z zapewnieniem opieki w oparciu o nową ustawę, i taką pomoc deklaruję. Przeprowadzimy na ten temat szeroką kampanię informacyjną.

Nie ukrywam, że ceny za pobyt w żłobkach będą musiały się zmienić. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy dostrzegą fakt, że pracujemy nad systemowym rozwiązaniem całej sprawy, że chcemy położyć większy nacisk na organizację przyjaznych dla dzieci i wygodniejszych dla rodziców form opieki. Zmiana opłat jest jednym z elementów tej polityki. Liczę na spokojną rozmowę na ten temat” - uzasadnia prezydent Frankiewicz.

Do czasu podjęcia wymaganej ustawowo uchwały Rady Miejskiej określającej wysokość opłat, która zostanie wniesiona na jedną z kolejnych sesji, rodziców dzieci pozostających pod opieką żłobków miejskich oraz nowo przyjętych do tych placówek obowiązywać będą dotychczasowe opłaty.

A Wy co sądzicie o sprawie? Jesteście rodzicami? Wolicie miejski żłobek, czy wybralibyście klub malucha? A może opiekę niani? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto