Na co dzień zamknięte dla zwiedzających. To właśnie tam, grupa specjalistów czuwa nad bezpieczeństwem oraz natężeniem ruchu na ulicach Gliwic i w tunelu DTŚ. W niedzielę Centrum Sterowanie Ruchem zostało jednak otwarte. Można było zajrzeć do środka.

Centrum Sterowania Ruchem zostało otwarte w 2013 r. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu w Polsce. System obejmuje 60 skrzyżowań w Gliwicach oraz podziemia tunelu na Drogowej Trasy Średnicowej. W system włączonych jest 80 bardzo czułych kamer rozlokowanych po całym mieście.

W niedzielę 21 maja Centrum Sterowania Ruchem zostało otwarte dla zwiedzających w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Największe wrażenie robi jedna z sal wypełniona monitorami. To tam jest "serce" systemu. Oprogramowanie generalnie działa automatycznie. Potrafi samo dostosować długość zielonego światła do natężenia ruchu. W razie potrzeby operatorzy mogą zarządzać sygnalizacją również ręcznie. I tak np. mogą zmienić czas zielonego światła na danym skrzyżowaniu z optymalnych 15 sekund do nawet 90, aby odkorkować konkretną drogę.

Otwarta dla zwiedzających była także sala, w której pracownicy CSR mają podgląd na wszystko, co dzieje w tunelu na DTŚ a także przed jednym i drugim wjazdem. To tam zapadają decyzje co robić np. w razie kolizji lub innego zdarzenia drogowego.

Imprezy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!