Za meldunek w niektórych gminach można dostać na przykład nowy telewizor Za meldunek w niektórych gminach można dostać na przykład nowy telewizor

Za meldunek w niektórych gminach można dostać na przykład nowy telewizor (© fot. 123rf)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Samochody, telewizory, wejściówki do kin i teatrów, zwolnienie z podatku od nieruchomości na 10 lat, a nawet gwarancję miejsca w przedszkolu - takie bonusy proponują gminy, aby zachęcić do meldunku na ich terenie. Nie robią tego bezinteresownie.

Każdego roku 38 proc. naszego podatku dochodowego zasila gminną kasę. Brak meldunku to realne straty w budżecie. A jest się o co bić. W ciągu ostatnich 7 lat prawie 700 tys. osób opuściło aglomeracje lub duże miasta w Polsce i wybrało mniejsze społeczności - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Socjolog, prof. Marek Szczepański tłumaczy to zjawisko nie tylko względami ekonomicznymi.

- Przede wszystkim chcemy korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie duże miasto, a jednocześnie być z dala od wielkomiejskiego zgiełku. To trend światowy, nazywany po polsku rozlewaniem się miast lub suburbanizacją. Nie da się go zatrzymać, choć udaje się pewne procesy spowolnić. Zwłaszcza tam, gdzie aglomeracja oferuje porównywalny komfort życia z tym na peryferiach. Takie enklawy można znaleźć także niemal w centrum Katowic - choćby w okolicy parku Kościuszki i w Brynowie.

Dane statystyczne dotyczące migracji z miast na przedmieścia to jednak czubek góry lodowej - twierdzą wójtowie i burmistrzowie śląskich miast. Ich zdaniem, skala zjawiska może być dwukrotnie większa. Zmiana miejsca zamieszkania nie idzie w parze ze zmianą meldunku i rejestracją nowego miejsca pobytu. Tracą na tym wszyscy.

- Katowiczanie budują domy na obrzeżach Mikołowa i wprowadzają się przed ich wykończeniem. Tymczasem mieszkanie w Katowicach wynajmują, by mieć pieniądze na spłatę kredytu - mówi burmistrz Mikołowa dr Marek Balcer.

Z takiej sytuacji nie cieszą się też w katowickim ratuszu, bo większość wynajmowanych mieszkań to zasoby komunalne. Katowice tymczasem cierpią jak większość miast, na chroniczny brak takich lokali.

- Podnajmowanie mieszkania z zasobów socjalnych staje się automatycznie podstawą do eksmisji - mówi rzecznik Waldemar Bojarun.

Ale cóż z tego, skoro na palcach można policzyć skuteczne egzekwowanie prawa? Trudno nawet wyobrazić sobie, że urzędnicy będą pukać do każdych drzwi i sprawdzać, kto za nimi mieszka. Ale taką właśnie próbę podejmują w Jaworznie. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych będzie sprawdzał, którzy lokatorzy gminnych lokali nielegalnie podnajmują je osobom trzecim. Do tej pory odnotowano 11 przypadków podnajmu. Dwa mieszkania już odzyskano. W przypadku pozostałych dziewięciu toczy się postępowanie sądowe o eksmisję.

Czytaj także

  Komentarze (9)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  kragel (gość)

  tu chodzi o gminy, a co wy paplocie o komorowskich i kaczorach? Czy wom sie calkiem podup.. lo w czapach?

  wyborca (gość)

  rózne nicki - jedna osoba
  metoda znana od wielu lat - opluwać
  Życiorysy Komorowskiego i Kaczyńskiego 2 różne historie
  Jakie poszukajcie . . .

  PKP BP (gość)

  Ciekawe podejście pełniącego funkcję prezydenta Polski – mimo trwającego śledztwa lansowanie teorii o winie polskich pilotów i jednoczesne nadawanie odznaczeń państwowych Ruskom mimo że po miesiącu od katastrofy znajdowano szczątki ludzkie, części samolotu i rzeczy ofiar. Jestem w szoku - dlaczego ta kwestia była przemilczana w mediach !!!! To skandal

  nevermore (gość)

  Bronisław Komorowski wystąpi w roli głównej w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy " Człowiek z wychodka ". Scenariusz na podstawie wspomnień Władysława Bartoszewskiego napisała znana spółka autorska Palikot i Niesiołowski.Zdjęcia TVN24.Film powstanie dla wytwórni MOSFILM,a jego producentem jest GAZPROM. Premiera filmu uzależniona będzie od decyzji PREMIERA Donalda Tuska.

  ryżyzwój (gość)

  5 razy 5 razy 5 = Bronisław Komorowski! Pan marszałek w ciągu pięciu tygodni zrobił pięć razy więcej pomyłek niż ś. p. Lecha Kaczyński przez pięć lat. Ci, którzy nie mogli znieść tego, że były prezydent przekręcił imię psa lub piłkarza, muszą chyba teraz zjadać własne jęzory, słysząc, co wygaduje Mr. Mistake. Ale w jego wykonaniu to nie są przejęzyczenia – to są albo całkowicie go kompromitujące braki w wykształceniu, albo przejawy zupełnego odjazdu emocjonalnego.
  Do tych pierwszych wpadek zaliczyć można uznanie Marka Belki za wiceszefa ONZ, zamiana długu publicznego na deficyt budżetowy, mylenie stanu klęski żywiołowej ze stanem wyjątkowym i jego konsekwencjami, sprzeciw wobec wydobycia w Polsce gazu łupkowego ze względu na „niszczenie krajobrazu”, itp. Do tych drugich – ogłoszenie „przyjemności” z wizytowania terenów zalanych, twierdzenie, że jak kogoś zalewa rok w rok, to się do tego przyzwyczaił, że woda ma to do siebie, że się zbiera, a potem spływa do Bałtyku, że duńskie żołnierki to kaszaloty, a mieszkańcy Krakowa i Poznania to sknerusy itp.
  Jak jeszcze przypomni się sobie, że kandydat na prezydenta nie zna żadnego języka, a Norwegię uznaje za członka Unii Europejskiej, to rodzi się pytanie – w co jego zwolennicy wsadzą głowę, jak zostanie on już prezydentem. Piasek to chyba będzie za mało. Trzeba będzie znaleźć coś bardziej szczelnego, żeby nie było słychać tego rechotu całej Europy i połowy świata.

  poenis (gość)

  pdsunął kobiecie różowego penisa pod nos w Londynie?
  To się nazywa kindersztuba

  hel (gość)

  A już myślałem że nikt nie pobije Bolka "inteligencją". A tu taki "pikny salonowy inteligęt". O by tak dalej panie Bronku, Polacy na pana patrzą oby tak dalej:))

  Ginter (gość)

  Magazyn informacyjny "Der Spiegel" podaje, że jeszcze przed sesją rządu przy drzwiach zamkniętych, rząd uzgodnił liczne kroki oszczędnościowe i źródła dochodu skarbu państwa. I tak rząd CDU/CSU/FDP, wskutek redukcji 15 tysięcy miejsc pracy w administracji, zaoszczędzić chce 800 mln euro rocznie. Nie będzie też podwyżek uposażeń dla urzędników państwowych. Redukcja wysokości dodatku rodzicielskiego (płaconego w przypadku rezygnacji z pracy jednego z rodziców po urodzeniu dziecka) ma przynieść skarbowi państwa 500 mln. Federalna Agencja Pracy ma nawet oszczędzić miliardy przez mniejszenie wysokości świadczeń dla bezrobotnych. Przedsiębiorstwa, korzystające z ulg na skutek proekologicznej produkcji, będą płaciły więcej. Do kasy poproszone będą koleje i elektrownie atomowe. Te płacić będą idące w miliardy podatki od paliwa nuklearnego.

  kot (gość)

  MZNK to jednostka budżetowa, a zarządzaniem nieruchomościami może zajmować się wg art.184 ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami ZARZĄDCA z licencją zawodowego zarządcy lub przedsiębiorca zatrudniajacy zarządcę z licencją.
  Czy odbył się przetarg na zarządzanie gminnym zasobem mieszkaniowym czy tylko radni sobie tak postanowili jak chcieli?