Wielowirnikowiec skonstruowany przez studentów z koła naukowego "High Flyers" Politechniki Śląskiej, zdobył 2 srebrne medale na wrześniowych zawodach we Francji.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W dniach 17-20 września w Tuluzie we Francji miała miejsce międzynarodowa konferencja IMAV (ang. International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition) połączona z zawodami bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro. Reprezentujący Politechnikę Śląską quadrotor HF-4X, skonstruowany przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers, zajął 2. miejsce i to dwukrotnie - zarówno w kategorii indoor autonomy jak i indoor operation.

Warto podkreślić, że start w zawodach był debiutem drużyny z Politechniki Śląskiej, a zajęcie miejsca na podium jest nie lada sukcesem na tle innych doświadczonych drużyn z ośrodków badawczo-naukowych z Francji, Holandii, Hiszpani, Wielkiej Brytanii, Indii, Iranu, Niemiec, Rosji, Korei, które biorą udział w konkursie od 2005 roku.

Wyniki w każdej z kategorii były obliczane na podstawie tego samego przelotu, jednak pod uwagę brane były inne czynniki: w indoor autonomy liczyła się przede wszystkim zdolność platformy do samodzielnego kontrolowania elementów lotu i wykonywania poszczególnych etapów misji, natomiast w indoor operation brano pod uwagę łatwość obsługi urządzenia, pośrednio wyrażaną poprzez liczbę członków zespołu niezbędnych do sterowania pojazdem i wykonywania misji.Przed HF-4X oraz naszym zespołem stanęły takie zadania jak przelot przez okno, tor przeszkód, identyfikacja kodu QR, zrzucanie ładunku na cel statyczny oraz ruchomy, lądowanie precyzyjne.

High Flyers jako jedyny zespół wykonał wszystkie elementy misji, a po pierwsze miejsce nie udało się sięgnąć z powodu bardzo dobrej koncepcji platformy typu "flapping wings" zrealizowanej przez drużynę holenderską - pojazd ten był dużo mniejszy od naszego wielowirnikowca, a rozmiar miał duży wpływ na ostateczną punktację.

Uzyskany rezultat to efekt przede wszystkim wielomiesięcznych przegotowań, przemyślanej konstrukcji, wczesnemu przejściu to etapu testów oraz zgranemu zespołowi (skład drużyny: Michał Hecel, Marcin Janik, Jakub Kała, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Szczurowski, Paulina Wilk i Agnieszka Ziebura).

Udział w zawodach jest jednym z elementów projektu pt. „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu” realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w ramach programu „Generacja Przyszłości”.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    fizyk (gość)

    Ladnie lata, nie wiem tylko, dlaczego nie moglby byc to zwykly helikopter sterowany? Dlaczego az 4 smigla?