Abp Paetz został ukarany osiem lat temu po zarzutach o molestowanie poznańskich kleryków Abp Paetz został ukarany osiem lat temu po zarzutach o molestowanie poznańskich kleryków

Abp Paetz został ukarany osiem lat temu po zarzutach o molestowanie poznańskich kleryków (© fot. Sławomir Seidler )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Arcybiskup Stanisław Gądecki nie złożył rezygnacji po rzekomym ułaskawieniu

Były metropolita poznański arcybiskup Juliusz Paetz uzyskał w Watykanie cofnięcie nałożonych na niego zakazów - poinformowała wczoraj Polska Agencja Prasowa, potwierdzając tym samym wcześniejsze doniesienia "Gazety Wyborczej". Taką samą informację podało także Polskie Radio.

Cofnięcie kary dla Paetza, którą nałożono na niego wskutek podejrzeń o molestowanie seksualne kleryków poznańskiego seminarium, miało rzekomo doprowadzić do rezygnacji abpa Stanisława Gądeckiego z funkcji metropolity poznańskiego. Tak wynikało z kolei z piątkowego artykułu w "Gazecie Wyborczej".

Informacja o dymisji Gądeckiego została szybko zdementowana przez poznańską kurię oraz przez radę społeczną działającą przy arcybiskupie poznańskim. - Arcybiskup Gądecki nie złożył rezygnacji - powiedział nam wczoraj prof. Bohdan Gruchman, przewodniczący rady społecznej .

Poznański metropolita, podobnie jak abp Paetz, był wczoraj w Olsztynie na obradach Episkopatu Polski. Rzecznik kurii ksiądz Maciej Szczepaniak zapewnił jednak, że abp Gądecki nadal pełni funkcję i nie zamierza rezygnować.

Kuria nie chce jednak wydać oficjalnego oświadczenia w sprawie abpa Paetza, twierdząc, że nie ma czego komentować.

- Żadne oficjalne pismo z Watykanu do kurii nie wpłynęło - tłumaczy ks. Szczepaniak.

Innymi słowy, poznańska kuria nie ma żadnego dokumentu, z którego wynikałoby cofnięcie kary dla Paetza. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że abp Paetz jako emeryt mógł sam ubiegać się o cofnięcie kary w Stolicy Apostolskiej. Nie musiał tego robić za pośrednictwem poznańskiej kurii. Niewykluczone, że tak właśnie było w tym przypadku.

Jak mówi się w kościelnych instytucjach, korespondencja prowadzona między nim a innymi biskupami z Watykanu nie jest wiążąca dla poznańskiej kurii. Dla poznańskich hierarchów kara dla Paetza nadal obowiązuje. Oznacza, że nie może np. wyświęcać kapłanów czy udzielać sakramentu bierzmowania.

Jak mówią nasi rozmówcy, procedura odwołania dekretu z 2002 roku dotyczącego Paetza jest jasna. Poinformowana musi zostać o tym kuria poznańska. I to ona powinna ogłosić ewentualne cofnięcie dekretu. To jak do tej pory się nie stało. I - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - nie dojdzie do takiej sytuacji.

Przeciwnicy przywracania Paetza do łask zwracają uwagę, że papież Benedykt XVI dąży do poprawy wizerunku Kościoła po ostatnich skandalach pedofilskich. To oznaczałoby, że nie dopuściłby do sytuacji, w której rozgrzeszenie dostałby Paetz. Z drugiej strony papież w zeszłym roku wysłał do Paetza list gratulacyjny z okazji 50. rocznicy jego święceń kapłańskich. Zwracał się do poznańskiego duchownego słowami "czcigodny bracie".

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Szczegolnie taki stary pedofil jak ten Paetz! (gość)

  Ten pedofil Paetz seksualnie molestowal chlopcow przez 50 lat i Papiez wyslal mu list z gratulacjami za okazji 50 rocznicy molestacji ze czcigodnym adresem: "BRACIE"!. Ten Papiez i ten "czcigodny brat" so warci swojej chorej przyjazni!. Papiez tak samo ma brudne rece i dlatego on sie stara "umyc" te swinskie i smierdzace rece tego pedofila Paetza!. Caly Watykan kapie zlotem i bogactwem i dlatego takie swinstwa sie dzieja w naszym spoleczenstwie poniewaz nawet BOGA mozna przekupic jak masz dobra walute!. Wstyd na Papieza i wstyd na wszystkich Polskich katolikow ktorzy w dalszyn ciagu wkladaja swoje ciezkie zarobione grosze do koscielnego worka i wspieraja te marionetke w Watykanie! WSTYD i CHANBA!!

  Więcej na temat: