Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta, która wyprzedziła epokę

Anna Jaszowska
Dla miłośników biografii ta książka to nie lada gratka. Agata Tuszyńska wykonała ogromną pracę. Ale to dzięki jej talentowi pisarskiemu, dociekliwości i cierpliwości w dochodzeniu do prawdy powstała książka, która nie ...

Dla miłośników biografii ta książka to nie lada gratka. Agata Tuszyńska wykonała ogromną pracę. Ale to dzięki jej talentowi pisarskiemu, dociekliwości i cierpliwości w dochodzeniu do prawdy powstała książka, która nie tylko jest biografią pisarki Ireny Krzywickiej, ale i obrazem polskiej inteligencji, skupionej wokół największych nazwisk polskiej przed- i powojennej literatury.
To prawda, że życie sławnej gorszycielki, jak nazywano Irenę Krzywicką, jest samograjem. Tyle się w tym życiu działo i tak się działo, że wystarczyłoby na długi serial. Jednak fakty, choćby najbardziej bulwersujące, można przedstawić tak, jak na pierwszy rzut oka wyglądają, ale można też poszukać do nich rozmaitych komentarzy, ukazać w różnych wersjach. I tę drugą drogę obrała Agata Tuszyńska.
Literackie zbliżenie autorki i bohaterki trwało już od wielu lat. A. Tuszyńska najpierw spisała i opublikowała podyktowane przez Krzywicką jej dzieje. Teraz, pokusiła się o uzupełnienie ich. Odbyła szereg rozmów z ludźmi, którzy ją dobrze znali, wykorzystała niepublikowane dotąd opinie i listy, połączyła narrację z biografią. Dzięki temu książka jest żywa, bogata, pełna zderzających się komentarzy, wyjaśnień. Poznajemy Krzywicką z rozmaitych stron. To samo wydarzenie w jej życiu nabiera zupełnie innego wymiaru, w zależności od tego, kto je wspomina. Dla czytelnika to ogromna zaleta – sami możemy wyrobić sobie pogląd na temat bohaterki. A jest o czym myśleć. Wojująca feministka, która na początku XX wieku nie wahała się głośno mówić i pisać o seksie, planowaniu ciąży, aborcji pozostała wierna swoim przekonaniom aż do późnej starości. Średnia pisarka (tak przynajmniej określali ją koledzy po piórze), która potrafiła tak poprowadzić swoje życie, że była w centrum zainteresowania publicznego i przyjaźniła się z największymi poetami i pisarzami swoich czasów. Wreszcie wyzwolona kobieta, która miała męża, uwielbiała synów, a jednocześnie chełpiła się wielkim romansem z Tadeuszem Boyem.
W książce – tak jak w życiu Krzywickiej – roi się od wielkich nazwisk, głównie literackich. Każdy okres w życiu pisarki naznaczony był niezwykłymi znajomościami, o które zresztą sama dbała i zabiegała. Ale obok lwicy salonowej, feministki, pisarki, a nawet pracownicy dyplomacji jest też druga Krzywicka – matka. I kto wie, czy ta rola nie była najważniejsza w jej życiu. Uwielbiała swych dwóch synów, choć choroba zabrała jej jednego już w dzieciństwie. Drugiemu poświęciła się bez reszty, ratując go od śmierci po przebytej, ciężkiej chorobie. I to jemu, Andrzejowi Krzywickiemu podporządkowała swoje powojenne życie bez reszty. Fascynująca bohaterka, fascynujące życie, fascynująca książka!
Agata Tuszyńska, Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Wydawnictwo Literackie, cena 49, 90 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto