Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja filmów z Clintem Eastwoodem na DVD

Anna Kot
Kolekcja DVD "Clint Eastwood w akcji", 4 filmy, wyd. Galapagos, cena ok. 70 zł
Kolekcja DVD "Clint Eastwood w akcji", 4 filmy, wyd. Galapagos, cena ok. 70 zł fot. Materiały prasowe.
- Powodem, dla którego nie przeszedłem na emeryturę, jest to, że każdego dnia mogę nauczyć się czegoś nowego - tłumaczy aktor, reżyser i producent filmowy Clint Eastwood. Czego jak czego, ale ciągłego rozwijania się trudno odmówić 80-letniemu Eastwoodowi, który wyrastał w amerykańskiej biedzie w czasie Wielkiego Kryzysu jako syn wędrownych robotników, a dorosłe życie zaczynał jako kopacz basenów, drwal i kierowca ciężarówki. A wieczorami dorabiał w małych klubach, grając na pianinie.

Gdy miał 21 lat, postanowił studiować muzykę - gry na pianinie i komponowania uczył się od 13. roku życia. Planów nie udało się zrealizować, bo został powołany do wojska. Służbę pełnił w przepięknej okolicy miasteczka Carmel, gdzie poznał kilku aktorów i asystenta reżysera z wytwórni Universal. Ci usilnie namawiali przystojnego, wysportowanego i wysokiego Clinta, aby po służbie spróbował sił w filmie. Cztery lata później dostał angaż do serialu telewizyjnego "Rawhide", który natychmiast zyskał popularność. W ciągu sześciu lat, w których grany był ten kowbojski serial, Ameryka zaczęła już rozpoznawać Eastwooda na ekranie.

Jest rok 1971 i czas na największy dotąd hit Eastwooda - "Brudnego Harry'ego", który zainicjuje cykl filmów z inspektorem Harrym Callahanem w roli głównej. W nich ostatecznie utrwala się wysoka pozycja Clinta w Hollywood, a także ustala jego wizerunek filmowy jako spadkobiercy szeryfów XIX-wiecznego Zachodu.

Sukces? Tak, ale na krótko. W Hollywood powiada się, że dobry aktor żyje najwyżej dziesięć lat. Potem się zużywa i przechodzi do annałów kina. Nic innego nie czekało Eastwooda. Minęły słodkie lata 70. i "Brudny Harry" stawał się wspomnieniem. Przez lata 80. Eastwood rzucał się na prawo i lewo: powielał postać brutalnego policjanta ("Żółtodziób"), startował w komedii ("Każdy sposób jest dobry"), wracał do westernów ("Niesamowity jeździec"), próbował reżyserii ("Bird" o Charlie'em Parkerze). Wszystko to poprawne, ale zostawiało widownię obojętną.

Przełom nastąpił w roku 1992. Eastwood zaprezentował film "Bez przebaczenia", zaczynający się od sceny, kiedy to były mistrz rewolweru (sam Eastwood oczywiście) tapla się w świńskim łajnie, by zarobić na utrzymanie. Film zgarnął cztery statuetki Oscara oraz 100 mln dolarów. Później Clint nakręcił takie przeboje jak melodramat "Co się wydarzyło w Madison County", "Władza absolutna" czy "Za wszelką cenę".

Z okazji okrągłych urodzin reżysera i aktora, na polskim rynku ukazało lub ukaże się kilka kolekcji jego filmów, w tym 35 obrazów zrealizowanych w wytwórni Warner Bros i trzy kolekcje tematyczne, m.in. "Clint Eastwood w akcji", "Clint Eastwood reżyser" i "Brudny Harry".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto