Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec gimnazjum? Co zmieni się w szkole od nowego roku? [GIMNAZJUM, REFORMA, CO WIEMY]

red
Koniec gimnazjum? Co zmieni się w szkole od nowego roku? [GIMNAZJUM, REFORMA, CO WIEMY]
Koniec gimnazjum? Co zmieni się w szkole od nowego roku? [GIMNAZJUM, REFORMA, CO WIEMY] Piotr Krzyżanowski
Koniec gimnazjum? W związku z zapowiadaną reformą systemu edukacyjnego podstawówka zostanie powiększona do ośmiu klas. Następnie uczniowie pójdą do czteroletniego liceum. Sprawdzamy, co się zmieni i kiedy należy spodziewać się rewolucji.

Koniec gimnazjum? Reforma systemu edukacji

Tuż po rozpoczęciu wakacji, minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała reformę systemu edukacji. Koniec z gimnazjami, a za to rząd proponuje osiem lat podstawówki i cztery lata liceum. Kiedy zmiany zostaną wprowadzone? Prawdopodobniej już od przyszłego roku szkolnego 2017/18 uczniowie 4 klasy szkoły podstawowej zostaną objęci nowym programem. Nie wiadomo jednak czy ministerstwo zdąży z przygotowaniem odpowiedniej podstawy programowej. Związek Nauczycielstwa Polskiego wylicza, że pracę straci ok. 35-40 tys. nauczycieli.

Minister Anna Zalewska tłumaczy, że po szkole podstawowej uczniowie będą mieli trzy drogi: liceum ogólnokształcące (cztery lata), technikum (pięć lat) lub dwustopniową szkołę branżową, odpowiednik zawodówki. Z ostatnich informacji wynika, że reforma może się opóźnić. - Najwcześniej reformę zaczniemy za 2 lata. Na taki rytm wskazują eksperci. Trzeba się przecież przygotować - podstawy programowe, podręczniki. Trzeba również przekonać dzieci i wystraszonych nauczycieli przez ZNP - powiedziała minister w rozmowie z RMF FM. Dodała, że potrzebne są konsultacje, których jak na razie zabrakło. Z ankiety "Głosu Nauczycielskiego" wynika, że aż 60 proc. nauczycieli krytycznie ocenia proponowaną reformę.

Koniec gimnazjum. Co jeszcze zmieni się w szkołach

Rewolucję ma przejść program nauczania historii. Od teraz przy współtworzeniu scenariuszy lekcji ma pomagać Instytut Pamięci Narodowej. Poza tym zgodnie z założeniami reformy dzieci do szkoły pójdą w wieku siedmiu lat. Ministerstwo planuje zaangażowanie biznesu w edukacje oraz doprowadzenie do każdej szkoły szybkiego, bezprzewodowego internetu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto