Świadkami wyniesienia księdza Jerzego Popiełuszki na ołtarze będą setki tysięcy pielgrzymów

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- O księdzu Jerzym można już mówić, jak o mężu błogosławionym. Średnie pokolenie doskonale przecież go pamięta. Przypomnijmy sobie, jakie tłumy odwiedzały kina, żeby obejrzeć film o nim. Dlatego ludzie czują, że jadą na beatyfikację kogoś bliskiego, a nie na święto człowieka, który żył dawno temu. Powstało więc wiele grup zorganizowanych, które autokarami pojadą na uroczystość, ale spodziewam się, że w trasę wyruszy znacznie więcej pielgrzymów, bo ciągle mamy telefony z pytaniami - mówi ksiądz Jarosław Kwiecień z diecezji sosnowieckiej.

- To jest męczennik czasów minionych, który walczył o wolność i podstawowe ludzkie prawa - dodaje ksiądz Piotr Kurzela z archidiecezji katowickiej.
Jak podkreśla abp Kazimierz Nycz, "beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki jest wpisana w zakończenie Roku Kapłańskiego i jest w pewnym sensie dopowiedzeniem, że dziś trzeba być wiernym Chrystusowi do końca".

Józef Buszman, prezes Związku Górnośląskiego, miał okazję rozmawiać z księdzem, kiedy ten przebywał na Śląsku.

- Zapytałem go: "co zrobić, jeżeli człowiek się zastanawia, czy jego uczynek jest dobry, czy zły?" Odpowiedział mi: "Wyobraź sobie wtedy, jakby wyglądał świat, gdyby wszyscy tak postąpili, wtedy znajdziesz odpowiedź" - wspomina Buszman.

Marian Gruszka, maratończyk ze Śląska, który wraz z jedenastoma innymi osobami wyruszył do Warszawy, miał okazję poznać rodzeństwo księdza Popiełuszki.
- Kilka lat temu, kiedy biegliśmy w rocznicę śmierci księdza Popiełuszki do Suchowoli, jego rodzinnej parafii, podeszła do nas pani Halina Dec, znajoma rodziny. Mieliśmy ze sobą medal, który dzięki niej wręczyliśmy Teresie, Józkowi i Staszkowi, rodzeństwu księdza - opowiada Gruszka.

Cała rodzina księdza Popiełuszki jest bardzo religijna. Późniejszy ks. Jerzy w wieku 11 lat został ministrantem w kościele parafialnym w Suchowoli. Stuletnia dziś matka ks. Jerzego, Marianna (urodziny obchodziła 1 czerwca), wspomina, że jej syn najbardziej lubił się zajmować modlitwą.

- Odprawiłam syna na tamten świat we łzach, a teraz z radością przyjmuję jego beatyfikację - powiedziała dziennikarzom. Pytana, jak wychować świętego, wyliczała: należy kochać Boga i ludzi, kochać sercem i czynami.

- Życzę każdemu, żeby prawda ks. Jerzego - zło dobrem zwyciężać - była w każdym z nas. Jeśli my sami się poprawimy, to i w Polsce się poprawi - dodała.
Jak będą przebiegać uroczystości?

Procesja z relikwiami księdza Jerzego przejdzie ulicami: Nowy Świat, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Gagarina, Czerniakowską, Wiertniczą i Klimczaka.
Sektory dla wiernych na placu Piłsudskiego zostaną otwarte już o godz. 7. O godz. 9 rozpocznie się program artystyczno-religijny. O godz. 10.45 na plac wejdzie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, na maszt zostaną wciągnięte flaga RP i Watykanu. Od godz. 11 do 13.30 potrwa msza święta beatyfikacyjna.

Koncelebrować ją będzie około 120 biskupów i około 400 kapłanów. Rozpocznie się odczytaniem dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki i wniesieniem relikwii nowego błogosławionego. Po zakończeniu uroczystości na placu uformuje się procesja i nastąpi uroczyste przeniesienie relikwii nowego błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach trasy kolumnie pielgrzymkowej towarzyszyć będą orkiestry. Relikwie będą witane na granicach parafii leżących na trasie przejścia pielgrzymki.

Nabożeństwo przed świątynią na Polach Wilamowskich zakończy się o godz. 18.

PAP

Czytaj także

  Komentarze (14)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  PGR LWP (gość)

  ten PRL coś wybudował ? ten cały PRL zajmował sie cwelowaniem jeden drugiego i nawet nie słyszeli jak tow. gen. LWP ps 'szmaciak' prosił, błagał a nawet rozkazywał by "Bronić zdobyczy Socjaliżmu do ostaniej kropli krwi" a oni NIE oni krew tracili na cwelowaniu a dziś by emerytury brali po 9 tałzen na reke. Też mi obrońcy zocjalizmu

  fanclubGW (gość)

  W tej sytuacji trudno być zaskoczonym wypowiedzią Jego Ekscelencji abpa Józefa Życińskiego, który stanowczo sprzeciwił się próbom „zawłaszczania” księdza Jerzego Popiełuszki, który przecież był „dla wszystkich”. Ooo, tak tak! Zwłaszcza dla konfidentów, co to „bez swojej wiedzy i zgody”, jak np. sławny ksiądz Michał Czajkowski, który właśnie na księdza Popiełuszkę donosił. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był również i dla nich. Łakomym kąskiem. A konkretnie Ekscelencji chodziło o to, że dzisiaj „niektóre środowiska” chciałyby skłócić „lud prosty” z „elitami”. No proszę – „z elitami”! Ciekawe kogo konkretnie Ekscelencja miał na myśli; czy „profesora” Władysława Bartoszewskiego, czy pana wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego, czy też lubelskiego nababa, posła Janusza Palikota. Każdy z nich należy do „elit”, jakby dobrali się w korcu maku. W tej sytuacji zaplanowane na 6 czerwca uroczystości beatyfikacyjne mogą dostarczyć nam jeszcze ciekawszych przemyśleń, bo na mieście słychać, że ksiądz Jerzy Popiełuszko przez Jego Ekscelencję księdza Prymasa Józefa Kowalczyka ma zostać mianowany patronem „sprawiedliwości społecznej” – bo patronem „zgody”, która „buduje” i którą z tego powodu przybrał za swoje hasło wyborcze pan marszałek Bronislaw Komorowski – to już zostanie prawie na pewno.

  aha (gość)

  W najbliższą niedzielę odbędą się w Warszawie uroczystości związane z beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem związkowców z Huty Warszawa, ale prawdziwy rozgłos przyniosły mu dopiero jego kazania podczas mszy za Ojczyznę w stanie wojennym. Z jednej strony otaczał go podziw i miłość słuchaczy, którym dodawał otuchy i utwierdzał w oporze przeciwko spsieniu i złajdaczeniu, ale z drugiej - rosnąca irytacja i wreszcie – nienawiść komuny, która w końcu postanowiła go zamordować. Poprzez wyreżyserowany przez razwiedkę, dyrygującą niezawisłymi sędziami proces oficerów SB: Piotrowskiego, Chmielewskiego i Pękali, komuna usiłowała narzucić opinii publicznej wersję, że morderstwo księdza Popiełuszki było nie tylko efektem samowolki sfanatyzowanych ubeków, ale nawet w jakiś tajemniczy sposób skierowane przeciwko wojskowej razwiedce, a konkretnie – przeciwko najszczerszym Polakom i patriotom – generałom Jaruzelskiemu i Kiszczakowi. I ciekawa rzecz – mimo sławnej transformacji ustrojowej i podejmowanych prób wyjaśnienia okoliczności śmierci księdza Popiełuszki, nikomu nie udało się podważyć wersji spreparowanej i zatwierdzonej przez razwiedkę. Jest to znakomita ilustracja niedomówień i kłamstwa, jakie od prawie 30 lat, to znaczy – od wprowadzenia przez razwiedkę stanu wojennego, zatruwają i deprawują nasze społeczeństwo.

  artur (gość)

  uuuu ks.jerzy cos ty zrobił dobrego ???.otake Polske my walczyli smiechu warte !!!Polska jest skończona 20 lat a te skur....ny nic nie zrobili tylko krzychu rychu kradli ,teraz mamy powodzie !pytam kto wybudował wały przeciw powodziowe kto wyregulował rzeki drogi zapory no kto barany polskie no PRL .A TERAZ z metra cięty kamikadze rozbił sie samolotem powinni go pochowac w rzece WIŚLE

  dziadostwo (gość)

  W zatoce meksykanskiej szaleje ropa naftowa, Niemcy maja najwiekszy pasazerski samolot swiata, zaczynaja sie mistrzostwa swiata we footbol, itd. A wy piszecie pierdoly o popieluszkach.

  maja (gość)

  niedługo tak jak kazdy polak wystartuje w familiadzie tak tak tez każdy bedzie świetym. Klania sie film rozmowy kontrolowane

  maja (gość)

  niedługo tak jak kazdy polak wystartuje w familiadzie tak tak tez każdy bedzie świetym. Klania sie film rozmowy kontrolowane

  normalny (gość)

  "Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie". Czy to jest odpoczynek?Sredniowiecze, coraz wieksze!!!!!

  berga (gość)

  ...polacy maja fimla, co za glupi narod. Wynoszenie na oltarze, swiecenia, uwielbienia, itd.