Informacyjna wojna polsko-rosyjska o to, kto tak naprawdę 10 kwietnia po katastrofie pod Smoleńskiem okradł konto jednej z ofiar - Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - rozpoczęła się w niedzielny ranek.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Sobotnie doniesienia "Rzeczpospolitej", która podała, że tuż po katastrofie samolotu, jeszcze 10 kwietnia, z konta ofiary zniknęło 6 tys. zł, skomentował w Radiu Zet rzecznik rządu Paweł Graś, który zapewnił: - Błyskawicznie, także dzięki współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i służb specjalnych Rosji, zostali zatrzymani trzej funkcjonariusze OMON-u, którzy tego haniebnego czynu się dopuścili.

Początkowo sprawy nie chciała komentować rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, zasłaniając się tajemnicą prowadzonego śledztwa.

Z kolei rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Monika Lewandowska potwierdziła, że od 14 maja prowadzone jest śledztwo w tej sprawie, jednak prokuratura nie ma informacji o zatrzymaniu sprawców tego czynu.

Wypowiedzi rzecznika polskiego rządu szybko trafiły do rosyjskich mediów. Jego słowa przytoczyły m.in. agencja RIA Nowosti i radio Echo Moskwy. Wkrótce potem głos zabrał przedstawiciel smoleńskiej policji. Zastępca szefa urzędu spraw wewnętrznych w Smoleńsku Nikołaj Turbowiec oświadczył, że nieprawdą jest zarówno to, że milicjanci zostali zatrzymani, jak i to, że funkcjonariusze dopuścili się przestępstw związanych z ich pracą na miejscu katastrofy.

Głos zabrało też ministerstwo spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, określając doniesienia o tym, jakoby przedstawiciele OMON dopuścili się kradzieży wobec jednej z ofiar, jako cyniczne i bluźniercze. "Nikt z pracowników smoleńskiej milicji nie został zatrzymany w związku z opisanymi czynami" - oświadczyło MSW Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo przypomniało też, że nie było żadnych uwag pod adresem funkcjonariuszy smoleńskiej policji, choć na miejscu katastrofy pracowało około tysiąca milicjantów, w tym 400 funkcjonariuszy smoleńskiego urzędu spraw wewnętrznych, służby patrolowo-prewencyjnej, OMON-u i OMSN-u (innego oddziału specjalnego milicji), a także GIBDD (milicji drogowej). Przypomniało, że pełniący obowiązki prezydent Polski marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nadał czterem smoleńskim milicjantom wysokie odznaczenia państwowe za ich pracę przy likwidowaniu następstw katastrofy i wyjaśnianiu jej okoliczności.

Sprawę wyjaśniła dopiero wieczorem rzeczniczka polskiego ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, która poinformowała, że według informacji agencji Rosjanie zatrzymali w sprawie kradzieży kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika czterech żołnierzy jednostek zabezpieczających miejsce katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem.

Czytaj także

  Komentarze (8)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Kaja (gość)

  za udany rabunek kart kredytowych od potencjalnego przyszłego prezydenta Polski który wie jak dbać o honor Polaków?????Tak jak dbał o zmarłych tak będzie dbał o żywych aż strach pomyśleć co będzie jak wygra!! brrr!!!!!

  furman (gość)

  Ofiarom Katynia chciał sie zdobyczą cywilizacyjną pochwalic ? Debil to był czy co, by na jednodniowy piknik karte zabierać

  kibel (gość)

  Jo wiym, Lyjo ukrod na gorzola.Jo go widziol jak lezol orzarty pod sieniom. Co a moze niy?

  solo (gość)

  a nasz POpaprany rząd w te pędy pojechał do swoich przyjaciół odznaczać dzielnych milicjantów ...hahahahahah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ręce opadają

  Ela (gość)

  Komorowski nie jest Prezydentem tylko pełniącym obowiązki to po pierwsze!! A po drugie to jest wstyd ze nawet nie zakonczono sledztwa w sprawie katasrtofy a ten duren poleciał do Rosji odznaczac Rosjan!! za co pytam?? I jak sie teraz wygląda jak wyszedł na ostatniego wała chociażby za spraw sprawy tej kradzierzy? Moze znów jakies odznaczenia nada naszym ,,przyjaciołom,, Rosjanom?!!

  Blanka111 (gość)

  " Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano
  się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią.. Prawda jest
  zawsze zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomóstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest
  brak prawdy..."
  Ks. Jerzy Popiełuszko