Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja dla trzystu tysięcy

Michał Wroński
Strach przez komisją lekarską to już przeszłość
Strach przez komisją lekarską to już przeszłość Fot. Anna Arent
Wczoraj rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, czyli nowa wersja dawnego poboru. Przed komisjami lekarskimi w całym kraju stanie około trzystu tysięcy 19-latków oraz mężczyzn do 24 roku życia, którzy do tej pory nie dopełnili tego obowiązku.

Do pojawienia się na stawce zobligowanych jest również blisko 4,5 tysiąca kobiet, urodzonych w latach 1986-1991, o ile są one absolwentkami lub słuchaczkami na ostatnim roku szkół medycznych, weterynaryjnych bądź psychologicznych. Wszystkie te osoby zostaną wprowadzone do wojskowej ewidencji, pozwalającej w razie wojny lub sytuacji kryzysu powołać je do armii. Poza wyjątkowymi przypadkami osoby wezwane na kwalifikację nie muszą sobie zaprzątać głowy wojskiem - chyba że dobrowolnie chcą założyć mundur.

Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej odpowiada nie MON, lecz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, dlatego odbywa się ona na terenie jednostek samorządowych. One też imiennie powiadamiają nastolatków o obowiązku stawienia się przed komisją. Sprawdza ona tożsamość kandydata, określa jego kategorię zdrowia, wydaje książeczkę wojskową i natychmiast przenosi do rezerwy. Cała ta operacja - jak zapewniają przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - zajmuje nie dłużej niż kilkanaście minut.

Niestawienie się na kwalifikację grozi grzywną lub karą ograniczenia wolności. Poza tym, nieuregulowany stosunek do służby wojskowej może być przeszkodą, np. przy zatrudnianiu w nowym miejscu pracy, próbie zaciągnięcia kredytu w banku, zameldowaniu, a nawet wyrobieniu nowego dowodu osobistego lub jego duplikatu. Dla tych, którzy koniecznie chcieliby uniknąć kwalifikacji, kiepska wiadomość - obowiązek ten trwa do 50. roku życia.

Jeśli ktoś chce związać swoją przyszłość z armią, powinien to od razu zgłosić - wówczas Wojskowa Komenda Uzupełnień szuka dla niego miejsca w podległych jej jednostkach.

Wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej adresowany powinien być do Szefa Sztabu Generalnego WP oraz wskazywać na jednostkę wojskową (ewentualnie na stanowisko służbowe), w jakiej kandydat chce pełnić służbę. Do wniosku, osoba ubiegająca się o powołanie do zawodowej służby wojskowej, powinna dołączyć kilka dokumentów (m.in. : życiorys; odpis skróconego aktu urodzenia i informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego).

Decyzję w tej sprawie podejmuje Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto