Rezerwaty Żywieckiego Parku Krajobrazowego będą gościć latem ponad 350 uczniów ze szkolnych kół biologiczno-przyrodniczych i organizacji pozarządowych z województwa śląskiego. Młodzież weźmie udział w wakacyjnych specjalistycznych warsztatach ekologicznych. Zarząd WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył na ten cel dotację w wysokości ponad 50 tys. zł.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Organizatorem tych ciekawych zajęć z przyrody, połączonych z praktycznym zdobywaniem wiedzy w terenie, jest sprawdzony podczas wielu podobnych akcji Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rajczy-Nickulinie - poinformował Piotr Biernat, rzecznik WFOŚiGW w Katowicach.

Żywiecki Park Krajobrazowy oferuje zwiedzającym wiele niespodzianek. Rozciąga się w Beskidzie Żywieckim od Zwardonia na zachodzie po Korbielów na wschodzie. Na południu sięga po granicę ze Słowacją, na północy drogi Jeleśnia-Żywiec. Park jest imponujący, ma powierzchnię ponad 358 km kw. Zróżnicowanie wysokości Beskidu Żywieckiego powoduje, że leży on w zasięgu czterech pięter roślinnych.

W rozległych lasach parku występuje 39 gatunków ssaków, 106 gatunków ptaków lęgowych, pięć gatunków gadów, 11 gatunków płazów, 23 gatunki ryb. Masyw Pilska, Romanki, Rysianki, Lipowskiej i tzw. Worek Raczański to główne ostoje dużych drapieżników: niedźwiedzia, wilka, rysia oraz borsuka. Często występują na obszarze całego parku lisy, kuny leśne, łasice, tchórze i gronostaj. Równie liczne są ssaki kopytne: jelenie, sarny i dziki.

Młodzieżowe warsztaty ekologiczne na tym interesującym każdego przyrodnika terenie rozpoczną się 30 lipca. Będą zwieńczeniem dofinansowanych przez Fundusz edukacyjnych programów ekologicznych, które były realizowane w trzech ostatnich latach. Udział w warsztatach weźmie młodzież w wieku 15-18 lat. Jest to wyróżnienie dla tych osób, które z pasją uczestniczyły w poprzednich ekologicznych akcjach, na przykład w programie "Lasy bogactwem naturalnym Ziemi".

Zajęcia będą prowadzone w formie praktycznych ćwiczeń terenowych, zaplanowanych tak, żeby młodzież mogła zapoznać się z bogactwem przyrody w sześciu rezerwatach, znajdujących się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w co najmniej kilkudziesięciu godzinach zajęć w beskidzkich lasach. Uczniom towarzyszyć będą nie tylko nauczyciele, a także górscy przewodnicy.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    ogrodnik (gość)

    Dobry pomysł. Gratuluję. Ja zaś zapraszam do towarzyszenia mi codziennie, poprzez internet, w uprawie ogórka od momentu kiełkowania do pierwszego owocu. Uważam, że to dobry materiał poglądowy dla wszystkich, którzy znają ogórki tylko ze sklepu czy bazaru. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce tytuł mego komentarza lub pod linkiem: http://siynaturynieznaneilubniedoceniane.blogspot.com/2011/05/na-zasiany-ogorek-dziaaja-siy-natury-i.html