Mecz Irlandia - Polska 2015 [zdjęcia]. Remis w Dublinie

Rafał Musioł, Jacek Sroka
facebook.com/LaczyNasPilka [PZPN]
Mecz Irlandia - Polska 2015 [zdjęcia]. Reprezentacja Polski zremisowała w Dublinie z Irlandią 1:1 w piątym meczu kwalifikacji do Mistrzostw Europy Francja 2016. Bramkę dla reprezentacji Polski w 26. minucie spotkania zdobył Sławomir Peszko. Wyrównał w samej końcówce meczu Shane Long.

Mecz Irlandia - Polska 2015 [zdjęcia]

Polacy wychodząc na murawę w Dublinie znali już wyniki pozostałych meczów w grupie D. Stawką spotkania dla biało-czerwonych było więc zachowanie przewagi nad konkurentami i - przede wszystkim - skomplikowanie sytuacji gospodarzy. Udało się połowicznie, chociaż sukces był bardzo, bardzo blisko.

Adam Nawałka wystawił jedenastkę, która co prawda od kilku dni była znana, ale nie zmienia to faktu, że była jedenastką zaskakującą.
Niespodziankę stanowiła obsada bramki w postaci Łukasza Fabiańskiego, ale jeszcze ciekawiej było w środku boiska. Brak Sebastiana Mili oznaczał, że trudno było wskazać zawodnika predysponowanego do rzucania piłek w kierunku napastników. Jak się okazało selekcjoner miał własny przewrotny plan...

Początkowo wyglądało na to, że spotkanie wymyka się Polakom spod kontroli. Irlandczycy próbowali narzucić swój fizyczny styl gry, sprawdzali twardość i stabilność naszych obrońców, uparcie testowali też stronę, za którą odpowiadał Jakub Wawrzyniak. Szczególnie groźnych sytuacji nie udawało im się stworzyć, za to wynikający z ustawienia problem z przerzucaniem gry pod ich bramkę stawał się coraz bardziej jaskrawy.

Gospodarze też zdawali sobie z tego sprawę, ale umknął ich uwagi fakt, że do strzelania goli nie są wyznaczenie tylko Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik. W 26 minucie Marcin Rybus w stylu kadrowiczów z lat 70., zaatakował Robbie Brady'ego, zabrał mu piłkę, delikatnie ją trącił, a wbiegający z ostrego kąta w pole karne Sławomir Peszko tak samo mocno, jak genialnie, kopnął ją obok dalszego słupka do siatki!

Prowadzenie stało się dla biało-czerwonych okazją do powielenia błędu z meczu ze Szkocją: oddania piłki i gry rywalom. Irlandczycy na szczęście potwierdzili, że kochają rugby, i skupili się głównie na zdobywaniu terenu. Niewiele jednak zabrakło, by zdołali wyrównać, ale Aiden McGeady podkręcił piłkę zbyt mocno i minęła słupek z niewłaściwej - z punktu widzenia gospodarzy - strony. Na przerwę schodziliśmy więc z prowadzeniem i świadomością, że rywal nie jest taki groźny, jak go malują.

Po zmianie stron Polacy nadal nie potrafili opanować sytuacji, co było widać m.in. po minie Nawałki. Napór rywali kosztował - niezasłużoną - żółtą kartkę Kamila Glika, co oznaczało, że były piłkarz Piasta Gliwice nie zagra z Gruzją. To jednak był, póki co, najmniejszy problem liderów grupy: w powietrzu wisiało większe nieszczęście. W 54 minucie już właściwie spadło, ale zatrzymało się na słupku za Fabiańskim, gdy piłka po dośrodkowaniu Brady'ego odbiła się od głowy Pawła Olkowskiego.

W miarę upływu czasu taktyka Polaków zaczynała się zmieniać w obronę Częstochowy. Ich największym atutem stawało się serce do walki i... szczęście. Jak wtedy, gdy po główce Keane'a znów rozległ się trzask słupka.

Trup słał się gęsto, niebezpiecznie wyglądały urazy Glika i Milika, ale obaj wrócili do gry. W 85 minucie McCarthy uderzył Sebastiana Milę, który sekundy wcześniej wszedł na boisko, jednak arbiter pokazał mu tylko żółtą kartkę. Prawdziwy dramat nastąpił w doliczonym czasie gry, gdy po rzucie rożnym Glik i Wawrzyniak przepuścili między sobą irlandzkiego jokera, Shane'a Longa.

Irlandia – Polska 1:1 (0:1) – 29 marca 2015 r., AVIVA Stadium

Bramki: Sławomir Peszko 26’, Shane Long 90'
Żółte kartki: Wes Hoolahan, John O’Shea, Seamaus Coleman, Marc Wilson, James McCarthy – Kamil Glik, Łukasz Szukała, Sławomir Peszko

Skład Polska: Łukasz Fabiański – Paweł Olkowski, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak – Tomasz Jodłowiec, Grzegorz Krychowiak, Maciej Rybus, Sławomir Peszko (Michał Kucharczyk 88’) – Arkadiusz Milik (Sebastian Mila 83’), Robert Lewandowski

Skład Irlandia: Shay Given, Seamus Coleman, John O'Shea, Marc Wilson, Robbie Brady, Glenn Whelan (Shane Long 83’), James McCarthy, Aiden McGeady (James McClean 68’), Wes Hoolahan, Robbie Keane, Jon Walters