Pomóc bezdomnym zwierzętom można także wtedy, gdy nie mamy możliwości przygarnąć ich pod swój dach. Gliwickie schronisko dla zwierząt od lat prowadzi program sterylizacji i kastracji bezdomnych kotów i psów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pomóc bezdomnym zwierzętom można także wtedy, gdy nie mamy możliwości przygarnąć ich pod swój dach. Gliwickie schronisko dla zwierząt od lat prowadzi program sterylizacji i kastracji bezdomnych kotów i psów. Jednak w wielu osobach te zabiegi wywołują wątpliwości - czy rzeczywiście jest to pomaganie zwierzęciu czy raczej krzywdzenie go? Kierownik Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach, Barbara Malinowska uspokaja. - Sterylizacja albo kastracja absolutnie nie wyrządza krzywdy zwierzęciu. Wręcz przeciwnie - mówi. - Jest to profilaktyka zdrowotna, która zapobiega wielu groźnym chorobom, na przykład ropomaciczu. Służy też ograniczaniu populacji bezdomnych zwierząt, a im jest ich mniej tym mają lepsze warunki życiowe - tłumaczy Barbara Malinowska.

Sam zabieg sterylizacji lub kastracji trwa, wraz z wybudzeniem z narkozy, kilka godzin, a rekonwalescencja zabiera zwykle kilka dni. Czasami jest konieczne podanie zwierzęciu antybiotyków.

- 90 proc. zabiegów przeprowadza samo schronisko. Po otrzymaniu informacji od mieszkańców, przyjeżdżamy i zabieramy zwierzę do lecznicy, gdzie wykonywana jest sterylizacja lub kastracja. Karmiciele kotów, którzy od wielu lat współpracują ze schroniskiem mogą zgłosić się do nas po bezpłatne skierowanie i sami zawieźć zwierzę na zabieg do wyznaczonej przychodni weterynaryjnej w Gliwicach - mówi Barbara Malinowska.

Skierowanie mogą uzyskać także osoby, które nie miały wcześniej styczności z gliwickim schroniskiem.

W takiej sytuacji muszą jednak przynieść zaświadczenie od administracji, które potwierdzi, że w swoim miejscu zamieszkania, na działce czy w zakładzie pracy opiekują się bezdomnymi zwierzętami.

Gliwickie schronisko dla zwierząt mieści się w Sośnicy przy ulicy Wschodniej. Skierowanie na sterylizację lub kastrację bezdomnego zwierzęcia można otrzymać w godzinach otwarcia schroniska, czyli od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00 a w soboty od 10.00 do 15.00.

Można też skontaktować się ze schroniskiem telefonicznie pod numerem 032 305 09 43, a wtedy jego pracownicy sami przyjadą po zwierzę, a zabieg zostanie przeprowadzony w schronisku.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!