Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazistowska eutanazja. Mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945

MAKI
Marlena Polok-Kin

22 marca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich zostanie otwarta wystawa „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945”. Ekspozycja upamiętnia ofiary brutalnej akcji T4 na terenie Śląska.

Program eksterminacji osób chorych psychicznie był przez nazistów cynicznie nazywany eutanazją. Ofiarami akcji T4 byli chorzy na schizofrenię, padaczkę, pląsawicę Huntingtona, osoby z wadami rozwojowymi. Wszyscy, których hitlerowski reżim uznał za „niewartych życia”. W oddziale Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego 14 będzie można zwiedzić dwujęzyczną wystawę, która przywraca pamięć o niewinnych zgładzonych podczas II wojny światowej.

– Co ważne, a często przeoczane; istnieje bezpośredni związek pomiędzy rozpoczętą w 1939 r. eutanazją a późniejszym „ostatecznym rozwiązaniem”. Odpowiedzialni za funkcjonowanie obozów zagłady w Sobiborze, Bełżcu czy w Treblince pierwsze doświadczenia w masowym zabijaniu zdobywali bowiem właśnie podczas „T4” – mówi dr hab. Grzegorz Bębnik z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa zostanie otwarta 22 marca o godz. 17. Gośćmi gliwickiego muzeum będą Hagen Markwardt z Saksońskiego Miejsca Pamięci Pirna-Sonnenstein, w którym powstała ekspozycja, oraz dr Dietmar Schulze, który zarysuje historyczne tło akcji T4. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Wystawę w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich będzie można oglądać do 28 kwietnia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto