Nazwa dla DTŚ:Powraca kwestia patrona dla Drogowej Trasy Średnicowej. Droga wciąż nie jest jeszcze gotowa, ale już pojawiła się kolejna koncepcja jej nazwy - Aleja Pamięci.

W styczniu tego roku głośno zrobiło się o poszukiwaniu patrona dla Drogowej Trasy Średnicowej. Wszystko za sprawą byłego gliwickiego radnego PiS, prof. Marka Berezowskiego. W liście do samorządów miast, przez które biegnie średnicówka, zaproponował on aby trasę na całej długości nazwać imieniem Żołnierzy Wyklętych.

Nazwa dla DTŚ: Aleja Żołnierzy Wyklętych, Aleja Pamięci. Kolejne propozycjePomysł nie spotkał się raczej z aprobatą urzędników, ale nie dlatego, że ich zdaniem był nietrafiony, ale dlatego, że DTŚ w niektórych miastach ma już nazwę. W Katowicach nosi np. imię Braci Reńców. W Świętochłowicach natomiast, zgodnie z uchwałą rady miejskiej z 30 marca 2011, za obowiązującą uznano istniejącą już w świadomości ludzi nazwę Drogowa Trasa Średnicowa.

Jeszcze przed propozycją prof. Berezowskiego z własną koncepcją nazwania DTŚ wystąpiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Zaproponowała ona aby trasa na całej długości nosiła imię Świętego Jana Pawła II. Tu również katowiccy urzędnicy nie byli przekonani. Nie tylko dlatego, że ich część DTŚ ma już nazwę i trzeba byłoby zmieniać np. tablice i adresy, ale również dlatego, że w stolicy województwa jest już ulica Jana Pawła II.

Koncepcja prezydent Zabrza nie została jednak odrzucona. Nie została również zaakceptowana. Rozmowy wciąż się toczą. Z informacji Urzędu Miejskiego w Zabrzu wynika, że pomysł wstępnie zaakceptowała np. Ruda Śląska. Brak jednak wiążących decyzji czy uchwał, ale też i pośpiech nie jest konieczny biorąc pod uwagę, że droga nawet jeszcze nie powstała w całości.

Tymczasem pojawia się kolejna koncepcja. W piśmie, jakie Marek Berezowski otrzymał w odpowiedzi na swój koncept od przewodniczącej świętochłowickiej rady miejskiej, czytamy:

Wypracowano wspólne stanowisko, zgodnie z którym proponuje się nazwać Drogową Trasę Średnicową (na całej rozciągłości) "Aleją Pamięci", z uwzględnieniem fragmentaryzacji, dającej poszczególnym miastom możliwość nazwania swoich, lokalnych odcinków dowolnym imieniem kładąc nacisk na uhonorowanie wybitnych postaci lub wydarzeń z dziejów naszego regionu lub kraju.


Przypomnijmy, że aleja Żołnierzy Wyklętych to nie pierwszy pomysł prof. Berezowskiego na nazwę dla DTŚ. W listopadzie ubiegłego roku wyszedł on z inicjatywą nazwania drogi im. Lecha Kaczyńskiego.

- Napisałem w tej sprawie do Jarosława Kaczyńskiego i lokalnych struktur PiS. Bez odpowiedzi. Pomysł więc wygasł, a po czasie uznałem, że Żołnierze Wyklęci to kandydatura trafniejsza - mówił nam w styczniu prof. Berezowski.

Więcej o zamieszaniu wokół propozycji patrona dla średnicówki przeczytacie w sobotnim wydaniu "Dziennika Zachodniego".

Moto

Komentarze (34)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

pawla (gość)

Po co wymyślać nazwy niepotrzebnie jak i tak każdy będzie nazywał ta trasa DTŚ-ka, albo Średnicówka. Robić co do was należy a nie zajmować się pierdołami. Np. murawa na Ruchu nie gotowa !!!!!!!!! a tu Puchary i sezon się zaczyna

Dario (gość)

Czy w tym naszym chorym Zabrzu wszystko musi mieć nazwe?? Nie może być po prostu DTŚ?? już pomijam te wszystkie nazwy np. rondo sybiraków.... ile można o tym słuchac-pisac?? żołnierze wykleci, sybiracy, itd... nie może to być po prostu DTS.... a jak już się nie podoba to np. aleja słoneczna czy cos takiego....już pomijam że jakiś matoł chciał nazwac ulice przy której się buduje ulicą Górnika Zabrze.... a osiedle sportowym!!! dno

ole (gość)

A po co tak delikatnie JPII ??? Od razu dajcie nazwę Aleja Watykańskich Okupantów. I wszystko będzie jasne !

anna (gość) (MMS)

Całkowicie zgadzam się z tobą. Droga powinna pozostać DTŚ-ką, a prezydenci niech się zajmą ważnymi dla mieszkańców problemami zamiast nadawać niepotrzebne nazwy i przecinać wstęgi.

przemek (gość)

Nazywanie ulic, alei, rond czyimś imieniem powraca jak bumerang przed każdymi wyborami. Tylko osoby, które nie mają zupełnego pomysłu na siebie i na kampanię mogą wpaść na tak durne pomysły.

kapsel (gość)

Niech moze szulik dokonczy stadion skoro wziela taki spory kredyt na niego a nie zajmuje sie nazwami nie otwartych jeszcze drog

Darcus (gość)

Ja proponuję,żeby gliwicki odcinek DTŚ nazwać Aleją Wampirów.
Należy uczcić pamięć zmarłych bądź zamordowanych tam dawno ,dawno temu osób.

alojz z halymby (gość) (Prawidłowa nazwa powinna brzmieć Trasa Powstańców polskich na Górnym Śląsku!!!!!)

jakby co to ludzie walczyli za Slonsk-bo w Polsce mimo wszystko zylo sie wolniej i pobozniej.Prusaki wieszaly za kara ludzi na slupach.byl zakaz godania po polsku i slonsku.do dzisiej ludzie sie napalaja za niymcoma a one maja wos za ludzi 2 kategori!!!
no bajtle(co wom ktos naopowiadol bajki o cudownych Prusach/Niemcach),mozecie naciskac minusy....

Zyga (gość)

Cz ciągle musimy się o coś sie targować i udowadniać swoje racje a i tak ktoś będzie niezadowolony więc w czym tkwi problem zostawić nazę DTŚ i będzie spokój.

jo (gość) Z całym szacunkiem dla świętych i żołnierzy ale dlaczego nikt nie mowi (gość) (jo)

jo (gość)
Z całym szacunkiem dla świętych i żołnierzy ale dlaczego nikt nie mowi o Powstańcach Śląskich?

BO nie było Powstanców Śląskich to były powstania polskie na Górnym Śląsku taki polski zabór tak jak obecny najazd Afganistanu przez zbrojne polactwo

Ruchu Autonomii Śląska (gość)

zacznijmy od tego ze tam nie powino byc zadnych gotolskich nazw!
polska to nie jest kraj a zgniły chwast!
Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku:
"Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
Sprawiedliwości dla wypędzonych!
czas na:
-"zwrot skonfiskowanego majątku prywatnego"
-"zapłata odszkodowań za użytkowanie przez państwa wypędzające"
-"karno-prawnego ścigania polskich i czeskich zbrodniarzy wojennych"
-"politycznej pracy uświadamiającej na terenach wypędzeni"
-"ochrony i finansowego wsparcia państwowego dla niemieckiej mniejszości, dwujęzycznych tablic informacyjnych"
-"Hirschberg nazywa się Hirschberg, a nie jelenia góra, Breslau nie wroclaw i Stettin nie szczecin!"
poloki tak samo jak niemcy byli nazistami i tak samo zabijali niewinnych!
poloki som nawet gorsze, bo do DZISIOJ OKUPUJOM zrabowany Oberschlesien!!
jeszcze przyjdzie czas na Norymberga dla polaków za polskie przestemstwa !
poloki na Śląsku nie som u siebie i nie zaslugujom na ta piykno ziemja -muszom oddać ukradziono ziemjia OBERSCHLESIEN/Śląsk, POMMERN/Pomorze!
polak to jest slurzoncy, makumba dla pana Ślonzaka albo Niemca, zresztą sami się do tego przyznajom:"polacy to też murzyni tylko biali"-S. Mrożek
mój Majster tak mówi: polki to sie ino nadajom na P Putzfrauen albo Prostituirte-sprzontaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner-meneli i świnto racjo mo!

Zgodny (gość)

Niech urzędnicy sobie nazwą zjazdy i wjazdy na DTŚ-kę. Tablic im przybędzie,sporów nie będzie bo każdemu z wnioskodawców o nazwę jeden odcinek przydzielony zostanie.