Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma już Marksa i Gomułki. Zmiany nazw 9 ulic w Gliwicach. A będzie ich jeszcze 25

MAKI/mat. prasowe policji
Nazwy 9 ulic, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zostały w Gliwicach zmienione. O jakie ulice chodzi i jak się teraz nazywają?

Wojewoda śląski wydał 14 lutego zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw ulic w Gliwicach. Dotyczą one 9 z 34 ulic, które zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wymagały zmiany nazwy w tym mieście.

Chodzi o następujące zmiany:

Armii Ludowej - Juliana Ordona

Małgorzaty Fornalskiej - Modelarzy

Leona Kruczkowskiego - Jana Karskiego

Władysława Gomułki - Rubinowa

Władysława Hibnera - Spadochroniarzy

Jana Krasickiego - Ignacego Krasickiego

Karola Marksa - Ks. Jerzego Popiełuszki

Gwardii Ludowej - Emilii Plater

Kniewskiego - Paralotniarzy

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną do 2 września ubiegłego roku samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. Niestety, gliwicka Rada Miasta, pomimo, że miała na to ponad rok, nie zrealizowała wymogów ustawy. Prezydent miasta, mimo pisma z prośbą o podanie propozycji, nie podał konkretnych nazw.

- Wydając te zarządzenia kierowałem się propozycjami, które przysłano z różnych środowisk gliwickich: rad dzielnic, rad osiedlowych, czy od samych mieszkańców. Sadzę więc, że są one zgodne z wolą gliwiczan – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 25 nazw ulic. Wojewoda czeka jednak na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych.

– Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmierci Tadeusza Gruszczyńskiego - pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić – czytamy na oficjalnej stronie urzedu wojewódzkiego wypowiedź wojewody Wieczorka.

(A dodajmy, że powstał protest mieszkańców w sprawie zmiany nazwy tej ulicy, wisi też na niej, w bramie, tablica upamiętniająca osobę Tadeusza Gruszczyńskiego).

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.

(źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto