Nie milkną echa derbowego meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze. Boniek i Banaś krytykują Komisję Ligi

Andrzej Azyan
Marzena Bugała-Azarko
Wśród opinii dotyczących odebrania przez Komisję Ligi Górnikowi trzech punktów w meczu z Piastem w Gliwicach nie brak krytycznych ocen tej decyzji

Stała się rzecz okropna. Nie milkną echa wydarzeń, jakie miały miejsce podczas ostatniego derbowego meczu LOTTO Ekstraklasy pomiędzy Piastem Górnikiem Zabrze w Gliwicach. Karygodne zachowanie miejscowych kibiców, spowodowane według licznych opinii prowokacyjnym zachowaniem fanów Górnika, doprowadziło do przerwania gry w 81. minucie przez sędziego Daniela Stefańskiego z Bydgoszczy. W tym momencie Piast prowadził 1:0. Przez dłuższy czas trwały negocjacje między policją, obserwatorem meczu z Polskiego Związku Piłki Nożnej i sędzią Stefańskim. Po przeanalizowaniu zaistniałej sytuacji, sędzia Stefański uznał, że dalsza gra jest niemożliwa i przerwał mecz. Już wtedy można było przypuszczać, że oba kluby otrzymają kary, za zachowanie swoich kibiców. Decyzje podjęte w tej sprawie przez Komisję Ligi spowodowały zdziwienie wielu znaczących osób w polskim futbolu.

Dotyczyło ono głównie tego, co spotkało Górnik. Zespół czternastokrotnego mistrza Polski otrzymał walkower, który słusznie mu należał się, bo gospodarze meczu nie zabezpieczyli go w dostateczny sposób. Jednocześnie komisja uznała, że skoro obecni na meczu kibice Górnika nie byli bez winy, to Górnikowi zabrano trzy punkty, otrzymane za walkower. To wzbudziło największe zdziwienie, bo jak wcześniej napisaliśmy organizatorem meczu był Piast i to on powinien zapewnić w maksymalny sposób bezpieczeństwo na stadionie.

W rozmowie zamieszczonej na portalu onet sport przewodniczący Komisji Ligi, Zbigniew Mrowiec tak tłumaczył jej decyzję: - To jest kara, z której do tej pory nie korzystaliśmy, ale jest przewidziana, jako kara dodatkowa. Można ją nałożyć m.in. za naruszanie zasad bezpieczeństwa i może sięgać od jednego do trzydziestu punktów. Dlaczego nałożyliśmy trzy, myślę, że jest jasne. Walkower przeciwko Piastowi też wygląda dość klarownie. Kierowaliśmy się jedną rzeczą - skoro nie można dograć tego meczu, bo po analizie sytuacji doszliśmy do wniosku, iż to zgodnie z prawem jest niemożliwe - musimy obligatoryjnie nałożyć walkowera. Wszystko zgadza się z przepisami mówił przewodniczący Mrowiec.

Z odjęciem trzech punktów Górnikowi nie zgodził się prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek. W katowickim ,, Sporcie” w rozmowie z Adamem Godlewskim stwierdził:

- Mam 62 lata i nazywam się Zbigniew Boniek. Dlatego nie obawiam się wypowiadać własnego zdania. Do szefa NKO w PZPN nie mam zamiaru dzwonić, natomiast nie ukrywam, że decyzja Komisji Ligi jest dla mnie niezrozumiała. I trudna, albo wręcz niemożliwa do zaakceptowania. To ciało powinno wydawać decyzje merytoryczne, a nie emocjonalne. Wydaje mi się, że to była jedna z najprostszych spraw dla Komisji Ligi nie tylko w ostatnim czasie, ale w ogóle odkąd została powołana. Mecz zosta ł przerwany ze względu na brak porządku na stadionie. A w takiej sytuacji - regulaminowo - ci, którzy do tego doprowadzili przegrywają walkowerem. Natomiast w tej części, która dotyczy odjęcia punktów klubowi z Zabrza, Komisja Ligi po prostu się wygłupiła. Nie było bowiem żadnych przesłanek merytorycznych, żeby odebrać punkty gościom z Zabrza. Ja absolutnie nie akceptuję czegoś takiego jak obustronny walkower. Trzeba ukarać tego, z winy kogo mecz został przerwany. A to naprawdę nie jest trudne do ustalenia - powiedział Zbigniew Boniek.

Wiele wątpliwości miał także znakomity przed laty piłkarz Górnika, Jan Banaś:

- Takie zachowanie kibiców było ciosem dla całej polskiej piłki nożnej. Ich głupota przeszła wszelkie możliwe oczekiwania. Nie zgadzam się natomiast z decyzją Komisji Ligi, która odebrała Górnikowi trzy punkty. Organizatorem meczu był Piast i to ten klub powinien zapewnić bezpieczeństwo na stadionie - powiedział Jan Banaś.

Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji Komisji Ligi Górnik złoży odwołanie do Naczelnej Komisji Odwoławczej w Polskim Związku Piłki Nożnej. Z niecierpliwością wszyscy będą czekać na jej decyzję w tej sprawie. Mamy nadzieję, że podejmie kroki zgodne ze stanem faktycznym.

Konsekwencje

40 tysięcy złotych kary

Komisja Ligi nałożyła na klub karę w wysokości 40 tysięcy złotych

Zakazy dla kibiców

Komisja Ligi wprowadziła zakaz wyjazdu grupy kibiców Górnika na sześć kolejnych meczów, ponadto na dwa kolejne mecze z Piastem w Gliwicach. Kibice Górnika, którzy podczas meczu z Piastem w Gliwicach byli w sektorze gości, nie będą mogli wejść na trzy kolejne mecze Górnika rozgrywane w Zabrzu.

Szlaban dla gości

Zgodnie z decyzją rady nadzorczej Ekstraklasy SA i klubów planowane są zmiany w przepisach, umożliwiające Komisji Ligi podejmowanie decyzji o rozgrywaniu niektórych meczów bez udziału kibiców gości.