Czołg z Gliwic ma być hitem kieleckich targów

Czołg z Gliwic ma być hitem kieleckich targów (© na podstawie materiałów prasowych Marek Michalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

To ma być hit tegorocznych targów przemysłu obronnego w Kielcach! Za dziesięć dni odbędzie się światowa premiera lekkiego czołgu - najnowszego "dziecka" inżynierów z gliwickiego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych.

Jeśli uda się zainteresować tym pojazdem polską armię, to zakłady Bumar Łabędy będą miały pełne ręce roboty. Wóz wsparcia ogniowego (jak brzmi fachowa nazwa tej konstrukcji) może bowiem - po odpowiednich przeróbkach - być wykorzystywana również jako sanitarka, mobilna wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych czy wóz wsparcia piechoty. Na każdy z tych pojazdów jest zapotrzebowanie w polskim wojsku, a wiceszef MON Marcin Idzik jeszcze w maju obiecał, że ewentualna ich produkcja odbywać się będzie właśnie w gliwickiej fabryce.

- To dla nas na pewno jeden z bardziej obiecujących kierunków rozwoju - przyznaje Ewa Kubisiewicz-Boba, rzeczniczka Bumaru Łabędy, choć zastrzega, że szybkie uruchomienie produkcji nie stanowi już "być albo nie być" dla przechodzącego restrukturyzację zakładu.

- Podpisaliśmy niedawno kolejną umowę z MON-em na przeprowadzenie remontów wozów zabezpieczenia technicznego - mówi Ewa Kubisiewicz-Boba. - W sumie wartość zakontraktowanych w tym roku z resortem obrony remontów przekroczyła już 55 milionów złotych.

Na razie nikt nie chce wskazywać kiedy mogłaby ruszyć produkcja nowego pojazdu. Póki co jego wersja czołgowa musi przejść próbę ostrego strzelania.

- Jeśli konstrukcja wytrzyma testy strzeleckie czołgu, to testy wież z uzbrojeniem mniejszego kalibru również przetrzyma - tłumaczy Bogdan Szukalski, dyrektor OBRUM ds. produkcji i rozwoju.

Z klimą, kamerą i noktowizorem

Przygotowywany na kieleckie targi czołg ma ważyć ponad 30 ton (można go przewieźć samolotem), a jego podstawowy oręż stanowić ma armata kalibru 120 mm. Pojazd ma być naszpikowany najnowszą elektroniką, a wśród elementów wyposażenia ma się znaleźć m.in. noktowizor i kamera. Wnętrze ma być klimatyzowane i mieścić trzy osoby załogi wraz czterema żołnierzami desantu.Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

SLS (gość)

a'propos wpisu antymoher'a. Przeciez to ewidentna prowokacja kogoś kto ślązaków i Śląsk ma głęboko w d... i szuka tylko okazji by im (NAM - bo jestem Ślązakiem) zaszkodzić. Nie dajcie się podpuszczać bo on tylko na to czeka. Liczę na to że takie "neandertale" wreszcie wyginą, a normalni, mądrzy, trzeźwo myślący ludzie, niezależnie od tego czy są polakami, ślązakami czy niemcami przestaną się w końcu obrzucać inwektywami a wręcz przeciwnie - zaczną się wzajemnie szanować i z szacunkiem / przyjaźnią ze sobą współistnieć. Pozdrawiam wszystkich - a odnosząc się do treści artykułu - projekt kapitalny i oby wypalił - tak trzymać !!!

Komor (gość)

Do "antymoher". Jeśli masz się tak wypowiadać (o błędach nie wspomnę) to bądź miły i lepiej się zamknij. Bo tylko dzięki takim bucom jak Ty, Śląsk jest postrzegany jako wylęgarnia buraków. A jakby na to nie spojrzeć jest tu wielu wspaniałych ludzi i wielkich umysłów. Tylko co zrobić jeśli się taki w moździerzu wysiedziany jeden z drugim znajdzie i zaprezentuje się z taką wypowiedzią. Każdy średnio inteligentny człowiek po przeczytaniu tego komentarza automatycznie wyrobi sobie zdanie o mieszkańcach Naszego regionu. I na pewno nie będzie to opinia pozytywna. To tyle słowem wstępu. A odnośnie sprzętu zaprezentowanego w artykule, należy się cieszyć, że w końcu coś wymyślono i może być z tego jakiś pieniądz. I niekoniecznie pracowali nad tym tylko Ślązacy, czy "Niemcy" (jak ten wyżej) co to pewnie ojczyznę Niemców tylko w TV widział. Pozdrawiam Wszystkich mieszkańców Naszego wspaniałego kraju.

antymoher (gość)

najlepiej rzebysmy ze slonska przependzili polskie moherstwo zurück do ruskich albo psyznajmniej do torunia
lepiej niech bumar i Gleiwitz bedom niemieckie