Krakowscy przewodnicy skarżą się, że utrudnia się im pracę w wawelskiej katedrze. W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywają para prezydencka oraz marszałek Piłsudski, mają zakaz opowiadania o dokonaniach tego ostatniego. Proboszcz katedry ks. Zdzisław Sochacki twierdzi, że to jedyny sposób na racjonalną organizację ruchu w katedrze.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Przy grobie św. Stanisława mogę opowiadać o historii, a obok św. Kaczyńskiego, nie - ironizuje jedna z przewodniczek. - Ma być absolutna cisza, szacunek do miejsca. Pracownicy obsługi sztorcują nas przy turystach jak jakieś bachory. To oburzające. I nie w porządku wobec ludzi, którzy płacą za możliwość zwiedzania z przewodnikiem.
Podobne odczucia mają też inni przewodnicy. - Z nikim nie pracowało się nam tak trudno jak z obecnym gospodarzem katedry - mówią zgodnie. - Zrobił wiele dobrych rzeczy, ale panująca obecnie atmosfera zabija wszystko. Katedra to miejsce, gdzie uczy się historii, patriotyzmu. A my nie możemy mówić o tym, czym się zasłużył dla Polski Józef Piłsudski. Mamy wpadać i wypadać, szybko, szybko, wolno nam tylko oddychać.

Zdaniem przewodników wszystko dlatego, że władze katedry chcą lepiej wyeksponować grób pary prezydenckiej. - Nie dopuszcza się żadnej konkurencji - twierdzą. - Tak samo było w przypadku kwiatów złożonych na grobie marszałka Piłsudskiego 3 maja. Było ich więcej niż w krypcie pary prezydenckiej, więc dwa dni później zniknęły. Nie chce się wierzyć, żeby wszystkie zwiędły.

Proboszcz przekonuje, że "pośpieszanie" przewodników w krypcie Piłsudskiego ma na celu wyłącznie usprawnienie ruchu. W przedsionku tej krypty mieści się sarkofag pary prezydenckiej, więc siłą rzeczy zderzają się tu dwa nurty turystów - zwiedzających całe podziemia katedry i tych, którzy przyszli tylko oddać hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim. Dodaje, że przewodnicy mogą opowiadać o Piłsudskim w innym miejscu.

Takie argumenty ich nie przekonują. - Jaki sens ma mówienie o czymś, czego się nie widzi? - pytają. - Jeśli będziemy opowiadać o Piłsudskim w krypcie Wazów, to tam zrobią się korki. Zresztą zakaz obowiązuje cały czas, nawet w tygodniu, gdy jest pusto - przekonują.

Czytaj także

  Komentarze (14)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  RJC (gość)

  Bardzo to tragniczne, że Dziwisz nic się przy naszym Papieżu nie nauczył. Najpierw wystarczyła prośba Jarosława Kaczyńskiego, aby Dziwisz ochoczo zgodził się na zbezczeszczenie jednego z najświętszych dla Polaków miejsc pochowując tam kompletne zero polityczne i jego malżonkę, łamiąc tradycję (wszyscy polscy prezydenci leżą w Warszawie) i wykazując kompletny brak zrozumienia czym dla Polaków jest Wawel. Potem starał się swoją polityczną służalczość zamaskować proponując pochowanie na Wawelu Prezydenta Kaczorowskiego (na szczęście jego rodzina miała honor i odwagę odmówić), a teraz jeszcze stara się zepchnąć tak wybitną i zasłużoną dla Polski postać jak Marszałek Piłsudski, w historyczny niebyt. Czyż możesz, Kardynale, upaść jeszcze niżej? Swoim haniebnym zachowaniem, kompletnym brakiem rozsądku i służalstwem politycznym jednoznacznie udowodniłeś, że nie jesteś godzien piastowanego urzędu!

  KS (gość)

  BARDO DOBRZE BO TO NIE MIEJSCE NA PLOTKI TYLKO ŚWIĘTE A OPOWIADAĆ MOŻNA NAWET NA DWORZE TO NIE PRZESZKADZA ALE PRZECIERZ TRZEBA AFERY I PRZECIWNICY NIE MAJĄ LITOŚCI NAWET DLA ZMARŁYCH WSTYD I HAŃBA.

  DHM 2010 (gość)

  Ja myślę,żę to co się dzisiaj dzieje sarkofagu Pary Prezydenckiej i Marszałka J.Piłsudskiego,
  a więc jakiś chory nakaz milczenia przewodników i zaczymywania się przy w/w sarkofagach to
  kolejna gierka tej zakłamanej do szpiku kości i skorumpowanej przez tą masońską mafię z uni
  europejskiej platformę obywatelską. Tylko tych pajaców stać na takie diktum.Szok!

  z europy (gość)

  polacy smiali sie z ruskich jak mieli swojego swietego Lenina i trzeba bylo pysk trzymac gdy sie na niego chcialo patrzec.I juz maja teraz polacy swojego swietego /swinskiego" Kaczora i tu im sie tez kaze pysk trzymac.Tak to wyglada wolnosc i demokracja w tej chyba zasranej Polsce nie ludowej i nie komunistycznej.Najgorsze jest to ze nie ma widokow na polepszenie,bo ten co zostal pobratanek tez chce na Wawel.Najdziwniejsze tez to ze kler to polityczne lizusy - nie diwne bo rzadzi Dziwisz.

  moon (gość)

  Jan Paweł II był uczniem kardynała Sapiehy, który nienawidził Piłsudskiego. Teraz papieski du.powłaz Dziwisz mści się na Marszałku z namaszczenia swoich nieżyjących pryncypałów. No jak tak dalej czarni w sukienkach będą nam historię pisać i bohaterów wybierać to już dzisiaj możemy Warszawę zamienić na Watykan a prezydenta RP na hajota Ratzingera.

  makak (gość)

  to należy je usunąć. Skoro zderzają się wycieczki,grób Kaczyńskiego należy przenieść. Kaczyński leży w przedsionku do krypty Piłsudkiego a nie na odwrót. Pojawiają się skutki lekkomyślnego dysponowania przestrzenią na Wawelu. Zresztą ot ciekawostka. Piłsudski odzyskał dla Polski niepodległość po 123 latach, obronił tę niepodległość w 1920 roku przed bolszewikami a Kaczyński po prostu zginął będąc prezydentem, nie dokonawszy niczego poza doktoratem. Jakim prawem jego się eksponuje a o Piłsudskim zabrania się mówić?

  zek (gość)

  PO-wcy robia to na zlosc.W tej dziedzinie pracy tych PO-wskich wyznawcow jest duzo.Brawo dla gospodarza tego obiektu,ze im nie poblaza.Jezeli im sie nie podoba to setki mlodych,zdolnych przewodnikow czeka na taka prace jaka maja ci PO-paprancy.

  Jaker (gość)

  To d. Wawel, tylko patrzeć jak usuną kryptę z Marszałkiem Piłsudskim. Po klerykałach i Dziwiszu można się tego spodziewać. Zawłaszczyli całkowicie historyczne miejsce i tak ważne dla każdego Polaka. Mnie już tam na pewno nie zobaczą.

  gość (gość)

  Przy grobie św. Stanisława mogę opowiadać o historii, a obok św. Kaczyńskiego, nie

  WSPANIALE mamy nowego świętego!!! pisowskiego

  gorol (gość)

  czyzby igrali z panem Bogiem ? a nie wiedza ze beda osadzeni jak kazdy a moze dokladniej i nic znajomosci nie pomoga