Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Korfantym mową obrazków, czyli komiks o wielkim śląskim bohaterze

Teresa Semik,NM
Korfantego w komiksie stworzył Krzysztof Wyrzykowski
Korfantego w komiksie stworzył Krzysztof Wyrzykowski
Komiks historyczny o Wojciechu Korfantym trafił dziś do młodzieży z katowickiego gimnazjum im. W. Korfantego. Podczas prezentacji książki zapowiedziano, że znajdzie się ona w każdej ze szkół województwa śląskiego.

Jakim samochodem jeździł Wojciech Korfanty, jak elegancko się ubierał i czy palił cygara, a przede wszystkim przed jakimi wyborami stawał w swoim burzliwym życiu? O tym wszystkim opowiada najnowszy komiks historyczny poświęcony wielkiemu Ślązakowi, posłowi do Reichstagu, wicepremierowi II RP. Pieniądze na jego druk wyłożył marszałek województwa śląskiego.
- Publikacja została przygotowana przede wszystkim z myślą o młodym czytelniku, o Roku Korfantowskim, który obchodziliśmy, a także w związku ze zbliżającą się 90. rocznicą III powstania śląskiego - wyjaśnia marszałek Bogusław Śmigielski.

Dwa tysiące egzemplarzy trafi do szkół nieodpłatnie. Pozostałe tysiąc egzemplarzy lada moment powinny pojawić się również w księgarniach.

Wydawcą Korfantego jest Instytucja Kultury Ars Cameralis, która poprosiła o przygotowanie komiksu rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego oraz scenarzystę Sławomira Zajączkowskiego. Obydwaj autorzy pracowali wcześniej razem nad komiksem historycznym "Łupaszka" o legendarnym kresowym zagończyku, Jerzym Dąmbrowskim. Za przygotowanie komiksu odpowiedzialna była należąca do samorządu woj. śląskiego instytucja kultury "Ars Cameralis". Publikacja autorstwa Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rysunki), przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, upamiętnia obchodzony niedawno Rok Korfantego.

Ich rysunkowa biografia Wojciecha Korfantego mocno osadzona jest przede wszystkim w architekturze Śląska i to jest jej wielką zaletą. Podobnie jak dynamiczna narracja. Czarno-biały Korfanty ma wiele twarzy i jeszcze więcej dylematów, nie tylko politycznych, także rodzinnych.

Poznajemy środowisko, w którym dorastał i uczył się, pierwsze konflikty z władzą - oświatową, pruskim nauczycielem. To już w latach szkolnych Korfanty zapragnął bliżej poznać kulturę polską. Autorzy opowiadają także o jego żonie i synu, a nawet o pociągu pancernym imienia Korfantego.

Wszystko to pokazane jest na tle burzliwej historii regionu. Nie jest to jednak biografia pełna, ale na pewno bardzo osobista, dramatyczna, jak losy Górnego Śląska. Adresowana niekoniecznie do widza młodego, ale raczej zwolennika tego typu literackiego przekazu. Wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z historii regionu.

Czarno-biała biografia rysunkowa Korfantego broni się w świecie zdominowanym przez przekaz obrazkowy w kolorze. Dopełniona została o rys biograficzny, materiał ikonograficzny dokumentujący m.in. nieobecny w fabule pogrzeb dyktatora III powstania śląskiego.

Jest to już drugi komiks historyczny o regionie. Kilka lat temu ukazała się tego typu publikacja o pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym.

Liczne konkursy - m. in. na komiks poświęcony powstaniu warszawskiemu - świadczą o tym, że komiksy traktowane są jako atrakcyjna interpretacja historii. Chętnie sięga po nie młodzież, dla której prezentowane poprzez wizualną narrację wydarzenia historyczne stają się atrakcyjne i łatwo przyswajalne. Komiks „Korfanty” może być ważnym wkładem w popularyzację postaci dyktatora III powstania śląskiego. Powstał jako integralna wypowiedź literacko-rysunkowa przede wszystkim dla młodego czytelnika.

Za najważniejszy cel komiksu uznano rozbudzenie zainteresowania młodzieży bohaterem i zainspirowanie czytelników do samodzielnych poszukiwań i lektur. Przewodnikiem w tych poszukiwaniach powinni być nauczyciele, gdyż komiks trafi nieodpłatnie do szkół województwa śląskiego jako konkretny instrument dydaktyczny. Wychodząc jednak z przekonania, że warstwa literacko-rysunkowa powinna być dopełniona o rys biograficzny, krótkie przyczynki do biografii Korfantego pojawiły się na „skrzydełkach” okładki. Temu samemu celowi służy dodatkowy (fotograficzny) materiał ikonograficzny, dokumentujący m. in. nieobecny w fabule pogrzeb dyktatora III powstania śląskiego.

Nieprzypadkowo wybrani zostali autorzy komiksu. Krzysztof Wyrzykowski, rysownik, grafik, projektant, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest autorem m. in. komiksowej opowieści „Westerplatte. Załoga śmierci” oraz „Łupaszka”, epizodu w antologii „Solidarność. Nadzieja zwykłych ludzi”, a także albumu „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena Wolności”. Obecnie pracuje (wraz ze scenarzystą Sławomirem Zajączkowskim) nad komiksem „Wyzwolenie 1945?”.

Z kolei Sławomir Zajączkowski, scenarzysta komiksowy i absolwent Uniwersytetu Łódzkiego ma w dorobku m. in. komiksy „Łupaszka” (rysownik Krzysztof Wyrzykowski) i (poświęcony codzienności okupacyjnej) „Biała-Podlaska 1939-1945” (rysownik Andrzej Fonfara). Obecnie pracuje (wraz z rysownikiem Krzysztofem Wyrzykowskim) nad komiksem „Wyzwolenie 1945?”.

Autorem szkicu biograficznego, który stał się podstawą scenariusza, jest historyk Ryszard Mozgol. Ten absolwent Uniwersytetu Śląskiego, w przeszłości nauczyciel licealny i pracownik pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach jest autorem licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich oraz książek „Białe karty Kościoła” i „Teologia wojny”. Jest również dyrektorem niepublicznego Liceum i Gimnazjum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie.

W prezentacji komiksu „Korfanty” udział wzięli marszałek Bogusław Śmigielski i wicemarszałek Zbigniew Zaborowski.

Więcej rysunków na Dziennikzachodni.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto