Nadchodzą ponad 30-stopniowe upały, a z nimi burze. Ciepło i wilgoć sprzyjają wylęgowi komarów oraz gniciu roślin, które nadal są pod wodą. Na dodatek opadająca woda odsłania ciała padłych zwierząt. Zagrożenie epidemiologiczne gwałtownie rośnie - bakterie, grzyby i wirusy mogą zaatakować. Sanepid nawołuje do ostrożności i przestrzegania higieny.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W Bieruniu kilkanaście osób skarżyło się wczoraj na bóle brzucha, biegunkę i gorączkę, ale sanepid nie wiąże tego z powodzią.

- Nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku choroby zakaźnej, która źródło miałaby w powodzi - uspokaja Grzegorz Hudzik, śląski inspektor sanitarny.
Także Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, które bardzo ucierpiały w powodzi, podkreśla, że na razie nie ma powodów do niepokoju.

- Woda ustąpiła już z terenów zalanych. Część terenów, gdzie jest prowadzona produkcja rolna, została zdezynfekowana. Specjaliści zapewniają nas, że na pozostałych terenach przyroda sama sobie poradzi. Oczywiście zajmie to trochę czasu, ale jesteśmy dobrej myśli - mówi Błachut.

Samorząd rozdaje ludziom chloraminę - stosowana w roztworach wodnych jest lepszym środkiem odkażającym niż chlor. Służy jako środek doraźny do odkażania wody pitnej, sprzętów, domostw i ich otoczenia.

- Dostaliśmy także środki, które likwidują przykre zapachy. Użyjemy ich głównie na ogródkach działkowych - dodaje burmistrz Błachut.

Śląski sanepid ostrzega jednak, że na terenie powodziowym woda roznosi i osadza zarazki zakaźnych chorób przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz, biegunek. W ziemi oraz w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych zarazki mogą przetrwać nawet kilka tygodni. Aby się ich pozbyć, trzeba odkazić chlorowanym wapnem zalane studnie i ujęcia wodne. Konieczne jest oczyszczenie i odkażenie przy użyciu chemicznych środków ścian, podłóg i gospodarczych sprzętów. Pomieszczenia należy wywietrzyć, osuszyć i pomalować.

Czytaj także

    Komentarze (4)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Więcej na temat: