Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 4 lipca powróci tymczasowa kontrola na granicach - potrwa miesiąc

J. Wieczorek
Tymczasowa kontrola graniczna była wprowadzana już m.in. na Euro 2012. Tuż przed turniejem służby prowadziły ćwiczenia w terenie.
Tymczasowa kontrola graniczna była wprowadzana już m.in. na Euro 2012. Tuż przed turniejem służby prowadziły ćwiczenia w terenie. ŚMOSG
Jaworzynka, Jasnowice, Stożek, Beskidek, Leszna Góra, Puńców, Cieszyn, Kaczyce, Zebrzydowice, Marklowice Górne, Gołkowice, Laziska, Chałupki, Rudyszwałd, Tworków, Owsiszcze, Bolesław, Borucin, Krzanowice, Pietraszyn, Gródczanki, Pietrowice Wlk. - w tych 22 gminach i sołectwach województwa śląskiego prowadzona będzie tymczasowa kontrola graniczna. To w związku z organizacją przez nasz kraj dwóch ważnych wydarzeń o podniesionych środkach bezpieczeństwa. Najpierw szczytu NATO a późnej Światowych Dni Młodzieży. Na wyrywkowe patrole powinniśmy być przygotowani pomiędzy 4 lipca a 2 sierpnia. Weryfikacja szczególnie prowadzona będzie w portach i na lotniskach.

Od 4 lipca powraca kontrola na granicach - potrwa miesiąc

Na wyrywkowe patrole powinniśmy być przygotowani pomiędzy 4 lipca a 2 sierpnia. Kontrole prowadzone będą w naszym regionie w kilku miejscach, w tym m.in. na autostradzie A1, od linii granicy państwowej w stronę węzłów Gliwice i Gorzyce. Do wymienionej już listy sołectw i gmin dochodzi jeszcze spora liczba szlaków w Beskidach. Precyzyjnie określone miejsca możliwych kontroli wynikają z podpisanego przez ministra MSWiA rozporządzenia.

- Kontrole prowadzone będą na podstawie analizy ryzyka. W zależności od potrzeb w dane miejsce kierowane będą odpowiednie siły i środki – informuje kpt. Katarzyna Walczak, rzecznik Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Określenie kontroli „na podstawie analizy ryzyka” w praktyce oznacza, że nie wszyscy będą musieli pokazać dowód lub paszport. Weryfikacja prowadzona będzie wyrywkowo.

W podanych przez ministerstwo dniach stacjonować będą tzw. schengenbusy, w których straż ma dostęp do bazy danych i jest w stanie sprawdzić autentyczność dokumentów. W schengenbusie są także urządzenia do wykrywania przewożonych narkotyków. Co ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa globalnego, w pojeździe znajduje się system kontroli radiometrycznej, który jest w stanie wychwycić zagrożenie promieniotwórcze. ŚMOSG dysponuje 7 takimi busami.

- Rozkładane będą także namioty, w których prowadzona będzie weryfikacja – opowiada chor. sztab. Maciej Nowak z komendy straży granicznej w Raciborzu.

Sytuacja nie jest niczym nowym, bo podobne kontrole mieliśmy podczas organizacji Euro 2012, gdy straż graniczna pilnowała w szczególności południowej i zachodniej granicy. Wtedy pogranicznicy przy prowadzonych działaniach współpracowali z innymi służbami, w tym z żandarmerią wojskową i policją.

Nie każdy kto pojawi się w polu widzenia straży granicznej, zostanie skontrolowany. Dokumenty będą musiały pokazać wytypowane osoby.

- Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się, muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo; dowód osobisty lub paszport – dodaje kpt. Walczak.

Obywatele państw trzecich muszą być przygotowani do kontroli paszportu oraz pokazania dokumentu potwierdzającego prawo pobytu w Polsce (wizy). Gdy weryfikacja przeprowadzona zostanie negatywnie, wydana będzie odmowna decyzja o wjeździe do Polski. Co jeśli wytypowane osoby do kontroli się nie zatrzymają? Prowadzony będzie za nimi pościg, pogranicznikom pomagać będzie też policja.

W sumie do weryfikacji podróżnych zaangażowanych zostanie dodatkowo 1500 funkcjonariuszy.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
*Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto