(© fot. www.morguefile.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowy dowód osobisty z elektronicznym czipem będzie od 2011 roku przepustką do e-administracji, bankowości, a w przyszłości także do wyborów samorządowych i parlamentarnych przez internet oraz do systemu służby zdrowia (prawdopodobnie od 2013 roku).

Pozwoli na odczytanie np. już w karetce grupy krwi ofiary wypadku, informacji o chorobach przewlekłych i alergiach. Dane w nim zawarte będzie można aktualizować. Co także ważne - dokument będzie wydawany bezpłatnie. Prawo do niego będzie miał już noworodek. Decyzję, kiedy wymienić dowód będziemy podejmować sami, nie licząc oczywiście przypadków losowych, jak kradzież czy zguba starego dokumentu. Nowe przepisy umożliwiające wprowadzenie e-dowodów mają być uchwalone jeszcze przed sejmowymi wakacjami.

- Resort zdrowia nie zdąży z wprowadzeniem informatyzacji na początku 2011 roku. Dlatego nowy dokument funkcję klucza do systemu zdrowotnego zyska także z opóźnieniem. Ona się ujawni dopiero wraz ze startem systemu - wyjaśnia Marek Wójcik, poseł PO i szef sejmowej podkomisji do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o dowodach osobistych.

Nowe dowody osobiste będą wyglądały niemal identycznie jak obecne. Nie będą jednak zawierały części danych, w tym naszego adresu. Na plastikowej karcie znajdzie się za to mikroprocesor. Elektroniczny czip zawierać ma te same dane, co część wizualna dowodu oraz podpis elektroniczny właściciela dowodu. Wprowadzając w 2011 roku dowody osobiste z elektronicznym czipem wchodzimy do europejskiej elity. Takie nowoczesne i wielofunkcyjne dokumenty mają na razie mieszkańcy tylko 10 krajów Unii Europejskiej, m.in. Hiszpanii, Belgii, Portugalii i Estonii.

Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w MSWiA, podczas obrad sejmowej komisji nad rządowym projektem ustawy o nowych dowodach wyjaśnił, że sfałszowanie danych w wersji elektronicznej będzie niemożliwe. - Przyjęte rozwiązania techniczne gwarantują zgodny ze standardami europejskimi sposób komunikowania się dowodu z centrami potwierdzającymi jego autentyczność i ważność, a więc zadbaliśmy również o to, by ten system był bardzo bezpieczny - podkreślił Kołodziejczyk.

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  olo (gość)

  tzw publiczne i mainstreimowe media poswiecaja bandzie czworaga setki razy wiercej czasu antenowego lamiac ustawe

  w TVP zdrajca i nieudacznik Komuchowski 62 godziny , Kaczynski i napieralski okoloo 5 godzin , a korwin Mikke z wielka łaską 13 minut w czwartek na tvp info o 20.05
  gdzie tu sprawiedliwosc
  moze czasem mignie w coniektorych wiadomosciach
  ale oczywiscie z wyciszonym dzwiekiem, bo jakze by inaczej
  szyderczo wykpiewany przez redaktora w zmanipulowanym do granic absurdu probujacym go osmieszyc kilkusekundowym news
  Jedyny i konkretny, inteligentny- ten ktory nie boji sie przeciwstawic reszcie sokrumpowanej swinskiej sejmowej mafi
  glosujmy na Jorwina Mikke , niedajmy sobie wmowic ze ten ktory smaruje sondazowni kase - jest tym ktory wygra
  niedajmy sobie wmowic ze glosujac serccem marnujemy swój głos

  nawet jesli odstrzszaja Cie jego coniektore radykalne poglady , to niezaprzeczysz sobie ze jest to jedyny patriota wstrod kandatów
  reszta gada tylko to co wyborvcy chcieli by uslyszec- i cala ta reszta nie zawacha sie wszystkiego co glosli odwolac w nastepny dzien po wyborach smiejac ci sie prosto w twarz.
  nikt lepszy niz Korwin Mikke sie nam nietrafi
  wyborco jesli tego niewidzisz to jestes ślepy i gluchy
  obudzisz sie pod rosyjskim albo niemieckim zaborem i zaplaczesz za Janem Korwinem Mikke i nad swoja bezmyslnoscia i glupota - ale wtenczas bedzie juz za póżno !

  wpisz w google Youtoube JKM
  i posluchaj konkretow Korwina Mikke

  gosc (gość)

  To wcale nie jest ułatwienie zycia tylko ZNIEWOLENIE.Poczytajcie trochę na ten temat w internecie.