18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnalezieni: Każdego roku ginie w Polsce 15 tys. osób

Daria Jankiewicz
Zuzanna Ziajko z Fundacji ITAKA
30 sierpnia to Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Z tej okazji pytamy się Dari Jankiewicz z fundacji ITAKA co jest najczęstszą przyczyną zaginięć.

Z Zuzanną Ziajko z Fundacji ITAKA rozmawia Daria Jankiewicz

Ile osób w Polsce ginie bez wieści?
Statystyki policyjne podają 15 tysięcy osób rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich odnajduje się w pierwszych 48 godzinach. Do ITAKI trafia rocznie około 1400 zgłoszeń. Są to sprawy, których rozwiązanie trwa już znacznie dłużej.

W jakim wieku jest najwięcej osób zaginionych i co jest najczęstszą przyczyną zaginięć?
Przyczyny związane są zazwyczaj z wiekiem. Wśród zaginionych jest sporo nieletnich - około 25 procent. Zaginione małe dzieci to głównie przypadki porwań rodzicielskich. Kryminalne zaginięcia małych dzieci są, na szczęście, sporadyczne. Wśród zaginionych nastolatków przeważają uciekinierzy. My ich także szukamy, bo często ucieczki kończą się tragicznie na skutek tego, co podczas nich się wydarza. Pozostałe 75 procent zaginionych to osoby pełnoletnie. Ostatnio wśród nich silnie zaznaczyła się grupa dwudziestokilkulatków. Przyczyną ich zniknięcia są zazwyczaj kłopoty dorosłego życia lub inne osoby wywierające na nich silny wpływ. Wśród zaginionych dużo jest też osób około 40 roku życia. Jest to jednak grupa osób, które często decydują się na samodzielne opuszczenie rodziny. Mówi się więc, że giną na własne życzenie. Przyczyną takiego zachowania może być depresja lub wyjazd zagraniczny zakończony niepowodzeniem. Starsi giną zwykle na skutek chorób, na przykład zaników pamięci.

Jak wielu osobom udaje się pomóc?
80 procent to sprawy wyjaśnione, czyli takie kiedy wiemy, co się stało z osobą zaginioną. Nie znaczy to jednak, że udało się ją odnaleźć szczęśliwie. W tej liczbie mieszczą się także odnalezione zwłoki i oświadczenia złożone na policji przez osoby, która nie chcą być poszukiwane jako zaginione.

Zobacz także: Lista zaginionych osób z Pomorza

Co powinniśmy robić, jeśli zaginie bliska nam osoba?
Przede wszystkim zgłosić jej zaginięcie na policję. Kiedy najlepiej to zrobić? Wtedy gdy poczujemy niepokój związany ze zniknięciem tej osoby. Jeżeli jest to dziecko, może to być nawet po kilkudziesięciu minutach. A w przypadku dorosłego na przykład po 12 godzinach.

Na jaką pomoc możemy liczyć ze strony ITAKI?
Staramy się działać dwutorowo. Prowadzimy więc poszukiwania, czyli rozpowszechniamy wizerunek zaginionej osoby, ale równocześnie służymy pomocą psychologa, prawnika, mediatora i pracownika socjalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto